Pogoda - Sądeckie.pl

28

Dzisiaj jest: 28. 09. 2021 Do końca roku: 94 dni
Jakość Powietrza

Ludomir Handzel: Ta poprawka demoluje cały budżet miasta

Ludomir Handzel: Ta poprawka demoluje cały budżet miasta

Nie milkną echa wczorajszej Sesji Rady Miasta Nowego Sącza. Budżet miasta na 2021 rok został przyjęty razem z autopoprawkami radnych Klubu PiS. Zdaniem włodarza miasta i radnych z KO i KN, dla Nowego Sącza oznacza to m.in. zablokowanie możliwości realizacji niektórych inwestycji, ograniczenie działalności sądeckiego MPK oraz likwidację środków na wydarzenia kulturalne.

 

Projekt budżetu na rok 2021 jest bardzo ambitny. Przyszły rok będzie bardzo trudny dla każdego samorządu. Były zamierzenia proinwestycyjne, utrzymujące także pewne zdobycze mieszkańców Nowego Sącza. Wczorajsze decyzje Rady Miasta, większości, która przyjęła budżet z poprawką, która demoluje budżet miasta na rok 2021 to rzeczywiście wprowadzenie do polskiego samorządu rozwiązań z lat minionych, to atak na samorząd, na normalną strukturę, gdzie prezydent miasta ma największy mandat wskazujący kierunki rozwoju miasta, który wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców Nowego Sącza, wskazuje kierunki rozwoju - powiedział prezydent.

 

Wczorajsze decyzje to m.in.

  • Zmniejszenie wydatków bieżących o kwotę ponad 4 mln zł na lokalny transport zbiorowy, co może spowodować szereg zwolnień wśród kadry i pracowników MPK, głównie w gronie kierowców, bo władze muszą obniżyć o pół miliona wozokilometrów, pracę na MPK przy tym budżecie. Ponadto zagrożony zamknięciem jest też program Karty Nowosądeczanina.
  • Zawieszenie budowy krytego lodowiska przy ul. Nadbrzeżnej na co wydano już ponad 92 tys. zł. Na chwilę obecną jest już pełna dokumentacja, ostateczna Decyzja pozwolenia na budowę oraz zostało ogłoszone postępowanie przetargowe, które ma wyłonić wykonawcę tej inwestycji.

 

Zdaniem radnego Józefa Hojnora zgłoszone do budżetu miasta poprawki, nie są poparte żadną analizą inżynierską i finansową.

Te poprawki prowadzą do paraliżu wydatków miasta w zakresie nakładów inwestycyjnych i remontowych z powodu niemożności ich wykonania. Wystawiamy środki finansowe i nie ma podstaw inżynierskich do rozpoczęcia rozmowy o tych inwestycjach. W 80% to zadania kompletnie nieprzygotowane pod względem technicznym. Jeżeli zamysłem wnioskodawczyni jest to, żeby zamrozić środki finansowe i ruch miasta, a za 12 miesięcy powiedzieć, że budżet nie został zrealizowany to jest to nieuczciwe, nierzetelne i niesprawiedliwe. Radni nie przyszli do ratusza po to żeby zaspokajać swoje ambicje tylko z uległością i służebnością w stosunku do potrzeb wykonywać swoje zadania - mówi radny Józef Hojnor.

Została skasowana kwota 300 tys. zł na promocje miasta. W tym punkcie mamy kwotę 0 zł. W mojej długiej 30-letniej karierze zawodowej jeszcze się z czymś takim nie spotkałem. Mieć 0 zł na promocje miasta. Wczoraj podjęto uchwałę o ogłoszeniu roku 2021 rokiem Bolesława Barbackiego jednego z największych Sądeczan. Jak mamy te obchody zorganizować. Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, w którym wydaje się 0 zł na promocje wydarzeń, w których uczestniczą mieszkańcy. Mam nadzieję, że zostanie to objęte refleksją przez tych którzy taki pomysł zgłosili i sami wyjdą z inicjatywą do prezydenta, że to co uczynili chcą zmienić - powiedział radny Leszek Zegzda.

Prezydent wspierał i współorganizował wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym np. Nowosądecki Jarmark Bożonarodzeniowy, Wielkanocny, Anielski, wspierał Forum Młodych Liderów, Festiwal Produktów Regionalnych, Poloneza pod Ratuszem, sądeckie Juwenalia, sądeckie Targi Szkół Średnich, Uczelni Wyższych. W ramach wsparcia były organizowane akcje o charakterze świątecznym oraz patriotycznym m.in. Rocznica Powstania Warszawskiego, Lokacji Miasta Nowego Sącza i wiele innych także dla dzieci i młodzieży jak np. sądecki Dzień Dziecka. Teraz nie będzie możliwości organizacji tych przedsięwzięć - wylicza radny niezrzeszony Grzegorz Ledziński.

Wczorajsze wydarzenia są niegodziwością i nieuczciwością w stosunku do mieszkańców, którzy im zaufali. Niektórych bardzo boli, że Nowy Sącz idzie do przodu i dzieje się dużo więcej. Prawdopodobnie nie da się zrealizować tych inwestycji, które zostały wczoraj wniesione tą poprawką z przyczyn formalno-prawnych, finansowych. W tym momencie 4,5 mln będzie zablokowane, nieużywane, a miasto prawdopodobnie będzie musiało zaciągnąć kredyt - dodaje radny Leszek Gieniec.

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować