Pogoda Nowy Sącz

5

Dzisiaj jest: 05. 12. 2023 Dni od początku roku: 338 Dni do końca roku: 26
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Małopolska: Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskutowano o bezpiecznych wakacjach dzieci i młodzieży

W szkołach rozbrzmiał ostatni dzwonek, na który dzieci i młodzież czekały z utęsknieniem. Planują wakacyjne wyjazdy i przygody, korzystając z pięknej słonecznej pogody. Jednak dla służb to czas wzmożonej gotowości i pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo wypoczywającym.

Małopolska: Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskutowano o bezpiecznych wakacjach dzieci i młodzieży

O tym rozmawiano na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ojcowie pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. Wśród uczestników byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie: podinsp. Wojciech Matras, podinsp. Aneta Giżyńska i mł. insp. Sebastian Gleń.


Wakacje to czas radości i niezapomnianych wyjazdów. Małopolska ma wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają gości. Dla służb to czas troski o bezpieczeństwo wszystkich. Dlatego apeluję do wszystkich, aby zachowali zdrowy rozsądek i dbali o siebie i innych. Niech wakacje będą takie, żebyśmy wrócili z nich zdrowi i bezpieczni. Niech to będzie nasz priorytet - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Wśród uczestników posiedzenia WZZK byli przedstawiciele różnych służb i instytucji, m.in.: komendant wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek, dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński, małopolski WITD Paweł Kucharczyk, małopolski PWiS Jarosław Foremny, małopolski WiNB Andrzej Macałka, małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, zastępcy naczelników WRD i WP Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podinsp. Wojciech Matras i podinsp. Aneta Giżyńska, małopolska zastępca dyrektora GDDKiA Agnieszka Wachowska, dyrektor ZDW w Krakowie Jarosław Kasprzyk, naczelnik i zastępca naczelnika Grupy Jurajskiej GOPR Robert Pilarczyk i Tomasz Motyl, dyrektor CHOKiBiP Hydrologicznych w Krakowie IMiGW PIB Małgorzata Gori, naczelnik Ekspozytury CZR PKP PLK S.A. Kraków Grzegorz Prymuła, zastępca dyrektora OPN Jakub Baran, zastępca dyrektora DIDiT UMWM Krystian Zieliński, wicestarosta krakowski Arkadiusz Wrzoszczyk, burmistrz Skały Krzysztof Wójtowicz i I zastępca dyrektor WBZK MUW Michał Jamka.


Gotowość do wakacji

Małopolski Kurator Oświaty nadzoruje wypoczynek dzieci i młodzieży w wakacje. Kontroluje miejsca i warunki wypoczynku, zbiera informacje i umieszcza je w elektronicznej bazie na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl. Każdy może tam znaleźć dane o zgłoszonych wypoczynkach, wybierając kategorię: organizator, data, województwo, powiat lub miejscowość. Wystarczy podać dwa parametry, np. przedział dat i organizatora. Do 19 czerwca Kuratorium wpisało do bazy 1 146 wypoczynków dla prawie 48 tys. uczestników z Małopolski. Do końca wakacji będzie ich 1 564 dla prawie 66 tys. uczestników. Dla tych, którzy zostają w domu, zorganizowano 581 półkolonii z różnymi zajęciami i atrakcjami. Skorzysta z nich ponad 21 tys. dzieci i młodzieży.


Działania pod kryptonimem „Bezpieczne wakacje 2023”

Policja prowadzi wakacyjne działania „Bezpieczne wakacje”. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie współpracuje z Kuratorium Oświaty w Krakowie i innymi służbami, aby sprawdzać miejsca i opiekę nad wypoczywającymi dziećmi i młodzieżą. Policjanci kontrolują też sprzedaż i podawanie alkoholu, zwłaszcza nieletnim. W ubiegłym roku sprawdzili ponad 12,5 tys. akwenów, w tym „dzikie” kąpieliska, oraz 9290 miejsc z alkoholem. Policjanci dbają też o bezpieczeństwo obozów harcerskich. W ubiegłym roku na 42 obozach stacjonarnych i 12 wędrownych w Małopolsce było ponad 2200 harcerzy z całej Polski. Policjanci utrzymywali kontakt z komendantami obozów i sprawdzali warunki bezpieczeństwa. W tym roku będą kontynuować te działania. Policjanci będą też nadzorować bezpieczeństwo na akwenach, drogach i miejscach publicznych.


Straż Pożarna gotowa na wakacje

Państwowa Straż Pożarna dba o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wakacji. Funkcjonariusze sprawdzają obiekty, w których odbywa się wypoczynek, i wydają opinie o ich stanie. W tym roku większość opinii była pozytywna, tylko jedna negatywna. Strażacy kontrolują też obiekty podczas turnusów i nadzorują “Elektroniczną bazę wypoczynku”. Szczególną uwagę zwracają na obozy harcerskie, które mogą być zagrożone przez anomalie pogodowe. Sprawdzają m.in. drogi dojazdowe, plany ewakuacji, środki łączności i stan otoczenia obozowisk. Do tej pory zaopiniowali pozytywnie osiem obozów harcerskich w czterech powiatach. Strażacy prowadzą też akcje edukacyjne na temat dbania o wodę i ochrony przed powodzią.


„Bezpiecznie nie tylko w autobusie”

Inspektorat Transportu Drogowego zapewnia bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacyjnych wyjazdach. Funkcjonariusze kontrolują autobusy, zwłaszcza te z młodymi pasażerami. Sprawdzają m.in. kierowców, pojazdy i liczbę podróżnych. Inspektorzy uczą też dzieci i młodzieży, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, nie tylko jako pasażerowie, ale też jako piesi.


Bezpieczeństwo na drogach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie informują o pracach na drogach w Małopolsce. Na stronie http://www.gddkia.gov.pl można sprawdzić warunki na drodze, którą się wybieramy. Można też zadzwonić do Punktu Informacji Drogowej w Krakowie pod numerami: 12 412-16-44, 12 417-14-22 lub 600-800-610. Numer 19 111 działa całą dobę dla całej Polski.


Warunki sanitarne podczas wakacji

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie podaje informacje dla rodziców o wypoczynku dzieci i młodzieży. Na stronie https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/wypoczynek-letni-dzieci-i-mlodziezy-2023 można znaleźć dane kontaktowe do zgłaszania niehigienicznych warunków wypoczynku. Stacja sprawdza m.in. pomieszczenia, wyposażenie, otoczenie, opiekę medyczną i czystość obiektów wypoczynkowych. Stacja informuje też o przepisach, kąpieliskach i jakości wody na stronie https://sk.gis.gov.pl.


Pogoda na wakacje

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy podaje prognozę pogody na lipiec i sierpień. W lipcu temperatura w Krakowie będzie w normie (19,2-19,9 stopnia Celsjusza), a w sierpniu powyżej normy (18,1 – 19,1 stopnia Celsjusza) - https://www.imgw.pl/wydarzenia/imgw-pib-eksperymentalna-prognoza-dlugoterminowa-temperatury-i-opadu-na-czerwiec-2023-r. Opady deszczu będą w normie w lipcu, a powyżej normy w sierpniu (54,1-77,9 mm). Instytut ostrzega przed burzami i intensywnymi opadami, które mogą spowodować podtopienia i wzrosty poziomu wody na rzekach. Instytut wydaje też ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatów, ale nie dla gór powyżej 1200 m n.p.m.


Wakacje się zaczęły! To czas radości dla jednych i pracy dla drugich. Małopolskie służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa. Apeluję do opiekunów dzieci na wyjazdach, aby byli czujni. Życzę bezpiecznych wakacji! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować