Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 11 -17 stycznia

Kolędowanie w filharmonii, muzeach i na antenie radiowej, Koncert Noworoczny dla Sądeczan, rodzinne warsztaty – sprawdź, co na najbliższe dni przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 11 -17 stycznia

Małopolska kultura na weekend

Kolędowanie w fiharmonii, skansenie i na antenie radiowej

Filharmonia Krakowska zaprasza do wspólnego kolędowania w ramach dwóch wydarzeń muzycznych:

  • koncertu „O Bożym Narodzeniu śpiewajmy”, podczas którego zabrzmią ukraińskie pieśni bożonarodzeniowe oraz świąteczne kompozycje Brittena i Saint-Saënsa. Na scenie razem z muzykami wystąpią Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej, Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Społeczny przy Filharmonii Krakowskiej.

Kiedy? Sobota, 13 stycznia, godz. 13.00.

  • koncertu z cyklu „Małopolskie kolędowanie”, który tym razem dotrze do Miejsko Gminnego Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Piotr Piwko.

Kiedy? Niedziela, 14 stycznia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Wieczór kolęd pod hasłem „Krakowiacy i Górale” przygotowało Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Wydarzenie jest organizowane z Orawskim Odziałem Związku Podhalan w Jabłonce oraz Krzysztofem Leksysckim i Iloną Nieciąg wraz z ich Przyjaciółmi. Jak co roku, uczestnicy spotkają się w Czarnej Karczmie na terenie skansenu.

Kiedy? Sobota, 13 stycznia, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Transmitowany na żywo przez Radio Kraków koncert kolęd zwieńczy warsztaty organizowane przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Zajęcia „Krakowianie z kolędą w nowy rok!” poświęcone pastorałkom i kolędom ludowym poprowadzą Monika Dudek - dyrektorka Muzeum, etnolożka, pieśniarka oraz Daniel Kübler - folklorysta, muzyk, multiinstrumentalista, prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego „Kuźnia”.

Kiedy?

Sobota, 13 stycznia - Studio im. J. Śmietany w Radiu Kraków

15:00 - 16:30 - I cześć warsztatów

17:00 - 18:30 - II część warsztatów

Niedziela, 14 stycznia - Studio im. R. Bobrowskiej

15:00 - próba przed koncertem

17:00 - 18:00 - koncert i audycja na żywo

Więcej informacji na stronie muzeum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu wraz z Gminnym Domem Kultury w Lipnicy Murowanej organizują 42. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych O LIPNICKĄ GWIAZDĘ. Do udziału zapraszani są kolędnicy z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego (grodzkiego i ziemskiego). W pierwszym dniu wystąpią dziecięce i młodzieżowe grupy kolędnicze, w drugim - dorośli kolędnicy.

Kiedy? Sobota, 13 stycznia – niedziela, 14 stycznia. Więcej informacji na stronie centrum.


Kolędy zagoszczą w ten weekend także w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Przed publicznością wystąpią Chór Cantores Carwatiani pod dyrekcją Edyty Sulimskiej oraz Zespół Wokalno-Instrumentalny ZSP w Łosiu pod dyrekcją Renaty Mikruty. W programie wieczoru obok najbardziej znanych kolęd i pastorałek znajdzie się także spektakl słowno- muzyczny „Wesele Anieli”.

Kiedy? Piątek, 12 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Koncerty Noworoczne w Nowym Sączu i Oświęcimiu

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na doroczny Koncert Noworoczny dla Sądeczan. Inicjatorem wydarzenia oraz wykonawcą pozostaje niezmiennie Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Zespół przygotowuje na tę wyjątkową okazję specjalny program, obejmujący arie operetkowe, fragmenty musicali, przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej. Orkiestrze towarzyszą soliści zespołu oraz wybitni śpiewacy z Polski i zagranicy, w tym laureaci Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Z okazji jubileuszowej edycji szczególnym gościem koncertu będzie dyrektor artystyczna konkursu, przewodnicząca jury i śpiewaczka - Małgorzata Walewska. Całość poprowadzi Magdalena Miśka-Jackowska.

Kiedy? Niedziela, 14 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Koncert Noworoczny odbędzie się w ten weekend również w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Na scenie wystąpią Anna Pieszka (sopran) i Tomasz Białek (tenor). Wśród kilkunastu przebojów, które zaprezentują, znajdą się tak znane utwory jak „Usta milczą, dusza śpiewa”, „Lubię wracać”, „Jaka róża, taki cierń”, „Czas nas uczy pogody”.

Kiedy? Niedziela, 14 stycznia, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


W Collegium Novum UJ będzie miał miejsce kolejny z Koncertów Uniwersyteckich organizowanych przez Filharmonię Krakowską. Tym razem zabrzmią kompozycje Mozarta i Schumanna w wykonaniu Szymona Naściszewskiego – skrzypce, Marty Czepielowskiej – altówka, Marty Nagawieckiej – wiolonczela oraz Ireneusza Boczka – fortepian. Wykład pt. „Jak Kopernik został astronomem” wygłosi prof. dr hab. Stanisław Sroka.

Kiedy? Czwartek, 11 stycznia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Spektakle: Wyspiański, Witkacy i Strauss

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w ten weekend zaprosi na trzy inscenizacje:

  • na Dużej Scenie nowy autorski spektakl Agaty Dudy-Gracz „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”. Sztuka nie jest jednak opowieścią o umieraniu, tylko o życiu. O bufonadzie, egoizmie, zazdrości, okrucieństwie i o pysze. Ale też o marzeniach, sztuce i o miłości. Całość rozgrywa się w ostatnią noc życia Stanisława Wyspiańskiego. W tytułowej roli wystąpi gościnnie Krzysztof Wrona. W obsadzie pojawią się również m.in. Agnieszka Przepiórska, Marta Waldera, Sławomir Rokita i Tomasz Wysocki.

Kiedy? Sobota, 13 stycznia/Niedziela, 14 stycznia, godz. 19.00.

  • na Scenie MOS inscenizacja „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, według tekstu Jarosława Murawskiego i w reż. Marcina Libera, nawiązująca do losów tytułowej postaci - trybuna ludowego i twórcy „Samoobrony”. W obsadzie występują: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski (gościnnie), Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński.

Kiedy? Piątek, 12 stycznia, godz. 19.00/Sobota 13 stycznia, godz. 16.00.

  • na Scenie Dom Machin „Szczeliny istnienia” - przedstawienie zainspirowane eseistyczną książką pod tym samym tytułem autorstwa filozofki i pisarki Jolanty Brach-Czainy. W obsadzie występują: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Reżyseruje Iwona Kempa.

Kiedy? Piątek 12, stycznia, godz. 19.00/Sobota, 13 stycznia – godz. 16.00 i 19.00/Niedziela, 14 stycznia, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr Witkacego w Zakopanem przypomni spektakl „Demonizm zakopiański (variétés)”. To sztuka powstała z inspiracji krytycznym artykułem S. I. Witkiewicza, która nawiązuje z przymrużeniem oka do trendów współczesnej kultury popularnej. W obsadzie: Dorota Ficoń, Marek Wrona i Krzysztof Wnuk. Całość wyreżyserował Andrzej St. Dziuk.

Kiedy? Czwartek, 11 stycznia, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.


Opera Krakowska prezentuje prawdziwe arcydzieło operowego gatunku - „Zemstę nietoperza", brawurową komedię omyłek Johanna Straussa. Akcja utworu rozgrywa się w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem i jest skoncentrowana na dowcipnej, salonowej intrydze. Twórca krakowskiej adaptacji – Janusz Józefowicz sięgnął po kongenialne tłumaczenie libretta autorstwa Juliana Tuwima. W obsadzie m.in. Janusz Ratajczak, Iwona Socha, Andrzej Biegun i Katarzyna Oleś- Blacha.

Kiedy? Piątek, 12 stycznia/Sobota, 13 stycznia/Niedziela, 14 stycznia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.


Cricoteka w Krakowie zaprasza na spektakl „Język (z) ciała”, będący efektem warsztatów ruchowych prowadzonych przez Patrycję Jarosińską – niesłyszącą artystkę. Choreografia powstała podczas procesu, skupiającego się na języku ciała, wynikającym z gestów polskiego języka migowego (PJM), będącego językiem wizualno-przestrzennym i ekspresyjnym. Dlatego podczas warsztatów uczestnicy badali go i szukająli możliwości, jakie daje do wypracowania nowych kierunków ruchu ciała.

Kiedy? Niedziela, 14 stycznia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Dla dzieci, młodzieży i całych rodzin

Centrum Sztuki Mościce zaprasza najmłodszych widzów na spektakl „Kryształowa Królowa Śniegu”. Muzyczna bajka na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena to opowieść o chłopcu, którego serce zostało zamienione w sopel lodu. Muzyczny spektakl Teatru Młodych Widzów jest wzbogacony efektami multimedialnymi, rozbudowaną, przestrzenną scenografią oraz pięknymi kostiumami. Zaskakujące dialogi wprowadzą widza w świat baśni, a autorskie piosenki porwą publiczność do wspólnego śpiewania. Sporo interaktywnych momentów spowoduje, że dziecięca publiczność stanie się częścią tej pasjonującej historii.

Kiedy? Niedziela, 14 stycznia, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Filharmonia Krakowska zaprasza młodych i najmłodszych melomanów na specjalne spotkania muzyczne:

  • Musica-Ars Amanda to cykl adresowany do młodzieży licealnej. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone muzyce instrumentalnej. Zabrzmią kompozycje Moltera, Mozarta i Haydna, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii pod kierownictwem Michała Śmiechowicza oraz udziałem klarnecistów: Michała Poniżnika i Michała Serwina.

Kiedy? Sala koncertowa Filharmonii – czwartek, 11 stycznia, godz. 18.00/Zespół Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie – piątek 12, grudnia, godz. 18.00

  • „Bajki Muzyką Pisane” to dźwiękowe opowieści dla najmłodszych odbiorców. W tym sezonie artystycznym projekt opiera się na twórczości Aleksandra Fredry (rok 2023 został ogłoszony rokiem tego wybitnego poety, komediopisarza i pamiętnikarza). Podczas najbliższego spotkania uczestnicy wysłuchają adaptacji bajki „Małpa w kąpieli”, z muzyką Marka Pawełka i wg scenariusza Małgorzaty Czerwień.

Kiedy? Sala koncertowa Filharmonii - sobota, 13 stycznia, godz. 10.30 i 12.00/Fort Sztuki (i) Życia, Fundacja Pełna Życia w Krakowie – niedziela, 14 stycznia, godz. 12.45.

  • Nutka Danutka to muzyczne spotkania z kreatywną, interaktywną zabawą, pobudzającą wyobraźnię, prowadzi Danuta Augustyn – autorka wielu projektów dla dzieci, doskonale znana krakowskiej publiczności. Całość posiada formę warsztatów, podczas których prezentowane są różne instrumenty oraz bogaty repertuar, nie tylko klasyczny. Styczniowa edycja upłynie pod znakiem karnawału.

Kiedy? Niedziela, 14 stycznia, godz. 10.00 i 11.30.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Najmłodsi melomani będą mogli również wysłuchać utalentowanych wokalnie rówieśników podczas kolejnego koncertu „Dzieci dzieciom”. W Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej wystąpi Krakowski Chór Dziecięcy, działający przy Krakowskim Centrum Artystycznym, gdzie realizuje ciekawe projekty artystyczne, koncertuje, nagrywa piosenki i teledyski. W programie koncertu znajdą się piosenki z autorskiego repertuaru.

Kiedy? Piątek, 12 stycznia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Cricoteka w Krakowie zaprasza wszystkie dzieci do udziału w kreatywnych warsztatach. W każdy piątek odbywają się one pod hasłem Kalejdoskop Sztuki, w sobotę - Machina Sztuki. W styczniu uczestnicy wykorzystają twórczą moc źródeł światła, sposobów widzenia i tworzenia obrazów. Jako inspiracje posłużą fotografie ze spektakli i happeningów Tadeusza Kantora, fragmenty filmów, kadry i fotografie w różnej postaci. Poruszane będą także zagadnienia związane z tworzeniem obrazów: kompozycja, światło, tło, graficzność.

Kiedy? Kalejdoskop Sztuki – piątek, 12 stycznia, godz. 11.00/ Machina Sztuki – sobota, 13 stycznia, godz. 11.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza młodzież na warsztaty z rysunku architektonicznego. Ich celem jest nabycie umiejętności obserwacji natury, wykształcenie indywidualnej wyobraźni przestrzennej, wyrażanej przez zręczność tworzenia kompozycji przestrzennych. Program zajęć obejmuje naukę rysunku architektonicznego, w którego skład wchodzą zagadnienia takie jak: główne założenia perspektywy, światłocień, rysunek z wyobraźni oraz natury, postacie, zwierzęta, urządzenia techniczne i mechaniczne (samochody), zagadnienia proporcjonalności i podziałów w naturze.

Kiedy? Sobota, 13 stycznia, godz. 9.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.


Rodzinne warsztaty „Etno? Logicznie!” organizuje w ten weekend Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Uczestnicy przyjrzą się lalkom-kukiełkom z najstarszej szopki krakowskiej i nieoczywistym szczegółom jej budowy. Sprawdzą, na co można przerobić naturalną choinkę i niepotrzebne elementy garderoby. Przetestują przyborniki wykonane z materiałów powystawowych, a następnie stworzą własne saszetki z muzealnych banerów. Do działania zainspirują zaś upcyklingowe, wykonane rzemieślniczymi metodami wyroby z Polski, Włoch, Bangladeszu, Indonezji i Etiopii.

Kiedy? Sobota, 13 stycznia, godz. 11.00 i 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na niedzielne warsztaty rodzinne. Najbliższe spotkanie odbędzie się pod hasłem „Znak dawnych bogów”. Podczas zajęć uczestnicy wysłuchają opowieści o wierzeniach dawnych ludów i o archeologicznych metodach badań takiego niematerialnego dziedzictwa. W trakcie spotkania będzie można wykonać kopię jednego z zabytków związanych z tematyką wierzeń dawnych społeczeństw ludzkich. Warsztaty poprowadzi Adam Zahacki.

Kiedy? Niedziela, 14 stycznia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Urodziny Rudej Wandy i wystawa o Ormianach

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na spotkanie z okazji urodzin Wandy Gentil-Tippenhauer - barwnej postaci, wyjątkowej artystki, która uwielbiała Tarty. W czasie spotkania z Zofią Radwańską będzie można przyjrzeć się bliżej obrazom bohaterki prezentowanym na wystawie stałej i czasowej w Galerii Sztuki w willi Oksza. W drugiej części Wojciech Szatkowski opowie o niezwykłym życiu „Rudej Wandy”.

Kiedy? Galeria Sztuki w willi Oksza – sobota, 13 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Armenian Foundation zapraszają na wystawę „Ormianie Semper Fideles”. Społeczność ormiańska zapisała się na kartach polskiej historii, dając wielokrotnie dowody patriotyzmu, oddania i szczerego przywiązania do Rzeczpospolitej, nawet w najtrudniejszych chwilach. Na wystawie zaprezentowano miejsca na mapie Rzeczpospolitej, gdzie osiedlali się Ormianie i gdzie budowali swoje kościoły. Są też przedstawione sylwetki polskich Ormian i ich wkład w historię, kulturę, naukę i tradycję Rzeczpospolitej, wśród nich m.in. Szymon Szymonowic, Ignacy Łukasiewicz, Teodor Axentowicz.

Kiedy? Wystawa czynna od soboty, 13 stycznia, I piętro Biblioteki. Więcej informacji na stronie WBP.


Małopolska kultura na początek tygodnia

Spektakl o Szymborskiej, WinOpera, przestrzenie ożywione

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina spektakl związany z ubiegłoroczną 100. Rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” to surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej wystąpi Andrzej Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Wtorek, 16 stycznia, godz. 19.00/Środa, 17 stycznia, godz. 11.00 i 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Opera Krakowska zaprasza na kolejny wieczór muzyczny pod hasłem WINOPERA. To uczta muzyczna ze specjalnie wyselekcjonowanych gatunków utworów, spotkania z wytrawnymi gośćmi i poznanie operowej „kuchni”. Twórcy cyklu chcą także pokazać, jak często i w jak ciekawy sposób wino może pojawić się w świecie opery. O odmianach winogron, regionach, producentach oraz ich związkach z muzyką opowiada Wojciech Giebuta – somelier, dziennikarz winiarski i pilot wyjazdów winiarsko-operowych. Na każde spotkanie zapraszany jest także związany z operową sceną gość specjalny, który przybliża publiczności sekrety funkcjonowania teatru operowego – od kulis i od kuchni. Soliści Opery Krakowskiej prezentują wybrane fragmenty z najpiękniejszych oper i operetek.

Kiedy? Wtorek, 16 stycznia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.


Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert w klimacie świątecznym, podczas którego wystąpią młodzi pianiści rozwijający swoje talenty w ramach Laboratorium Artystycznego (prowadzonego przez Joannę Augustyn). Podczas tego świątecznego spotkania pojawią się także specjalne muzyczne duety. Niespodzianką będą występy uczniów, którzy kontynuują edukację muzyczną w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Kiedy? Środa, 17 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Centrum.


Galeria Sztuki SOKÓŁ Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na otwarcie wystawy Piotra Pawła Drozdowicza „Przestrzenie ożywione”. Poznański artysta zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą oraz malarstwem ściennym specjalizując się w technikach al fresco, al secco, a także technice keim A. Uznaje istnienie transcendentnego Piękna oraz wierzy w ciągłość wielkich tradycji malarskich. Łączy doświadczenia malarstwa ściennego i sztalugowego w tworzeniu sztuki czystego oka – malarstwa rzeczywistości.

Kiedy? Wernisaż – poniedziałek, 15 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.


Warsztaty z Profesorem Wiolinkiem i Koziołkiem Matołkiem

Opera Krakowska zaprasza dzieci na kolejne spotkanie z Profesorem Wiolinkiem. W nowej przygodzie wraz z operowym duchem będzie poszukiwać stron wielkiej partytury skrywającej tajemnice świata dźwięków. Dzięki magicznemu zegarowi bohaterowie znajdą się w Szkocji. Spotkają tam dziwną rodzinę i dowiedzą się o grasującym potworze z jeziora Loch Ness.

Kiedy? Środa, 17 stycznia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie opery.


Filharmonia Krakowska prezentuje „Bajki Muzyką Pisane” - dźwiękowe opowieści dla najmłodszych odbiorców. W tym sezonie artystycznym projekt opiera się na twórczości Aleksandra Fredry (rok 2023 został ogłoszony rokiem tego wybitnego poety, komediopisarza i pamiętnikarza). Podczas najbliższego spotkania uczestnicy wysłuchają adaptacji bajki „Małpa w kąpieli”, z muzyką Marka Pawełka i wg scenariusza Małgorzaty Czerwień.

Kiedy? Sala koncertowa Filharmonii – poniedziałek, 15 stycznia, godz. 10.30 i 12.00/Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – wtorek, 16 stycznia, godz. 10.00 i 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem organizuje warsztaty edukacyjne:

  • „Przygody Koziołka Matołka” w Muzeum Kornela Makuszyńskiego - zajęcia będą okazją, aby dowiedzieć się, czemu Koziołek chciał dotrzeć do Pacanowa, jakie miejsca odwiedził i czym podróżował. Uczestnicy poznają zabawne historie o tym, jak Koziołek uczył się matematyki, licząc kapuściane głowy, jak zbudował teatr i został reżyserem spektaklu oraz wiele innych. W drugiej części zajęć uczestnicy wykonają pamiątkę inspirując się przygodami Koziołka Matołka.

Kiedy? Wtorek, 16 stycznia, godz. 10.00.

  • „Mieszkańcy Tatr” w gmachu głównym - w kilkuosobowych zespołach uczestnicy odkryją ciekawostki ze świata tatrzańskich roślin i zwierząt. Wspólnie poszukają odpowiedzi na pytania: które z tatrzańskich zwierząt jest najlepszym wspinaczem, jak wygląda trop niedźwiedzia i czy nietoperze wydają odgłosy.

Kiedy? Środa, 17 stycznia, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować