Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 23-29 listopada

Sprawdź, co na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 23-29 listopada

Weekend w małopolskiej kulturze

Wydarzenia: Scena Atelier, Labirynt Historii, Andrzejki w Branicach

Teatr Witkacego w Zakopanem otwiera nową, skierowaną do młodego odbiorcy Scenę Atelier. W jej ramach teatr zaprosi na warsztaty dotyczące teatru, plastyki, czy ruchu scenicznego. Młodzi uczestnicy Sceny Atelier będą mogli także brać udział w spotkaniach z artystami, psychologami, socjologami i podróżnikami. Podczas zajęć teatralnych stworzą również własne spektakle.

W trakcie dwudniowej inauguracji odbędą się m.in. taneczny korowód, pokaz fragmentów spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” i warsztaty taneczne.

Kiedy? Piątek 24 listopada, godz. 17.00/sobota 26 listopada, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 18. edycję cyklu wydarzeń pod hasłem Labirynt Historii. Jest ona poświęcona postaci Jana Matejki, w związku z tegoroczną podwójną rocznicą – 185. urodzin i 130. śmierci artysty. Wydarzenia w ramach Labiryntu Historii przybliżają publiczności różne aspekty twórczości i charakteru wybitnego polskiego malarza, który jak nikt inny potrafił ożywić dawne dzieje ojczyzny. Do końca tygodnia odbędą się jeszcze:

  • wykłady poświęcone zabytkowym przedmiotom i znaczenia kostiumu w malarstwie Matejki;
  • wernisaż wystawy „Imaginarium historii” zainspirowanej osobistymi wątkami z życia artysty, na której będzie można m.in. zobaczyć unikatową rekonstrukcję sukni ślubnej żony Matejki – Teodory Giebułtowskiej;
  • koncert muzyki z czasów Matejki, z udziałem śpiewaczki Marty Trybulec i pianisty Sławomira Cierpika

Kiedy? Czwartek 23 listopada – niedziela 26 listopada. Więcej informacji na stronie centrum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza również na Lachoskie Zaduski. To wyjątkowe wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ i Stowarzyszenia Lachów Sądeckich. Będzie ono poświęcone pamięci lachowskich muzykantów, którzy pozostawili po sobie dziedzictwo muzyki i kultury. To doskonała okazja do wspomnienia i docenienia roli lachowskich muzykantów w przekazywaniu tradycji muzycznych z pokolenia na pokolenie.

Kiedy? Piątek 24 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Andrzejki w branickim dworze organizuje w ten weekend Muzeum Archeologiczne w Krakowie. To coroczne wydarzenie odbywające się na terenie siedziby Oddziału Muzeum w nowohuckich Branicach. Na gości czekają tutaj tradycyjne, andrzejkowe wróżby, będzie można także własnoręcznie wykonać wieniec adwentowy. Wyjątkową atrakcją będzie pokaz tańców dworskich w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kompania Gryfitów z Krakowa.

Kiedy? Sobota 25 listopada, godz. 14.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Koncerty: Konkurs wiolonczelowy i recital w lusławickim dworze

Filharmonia Krakowska inauguruje IV edycję Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu otwierającego wystąpi zwyciężczyni jego poprzedniej edycji - południowokoreańska wiolonczelistka Hayoung Choi. Zabrzmią kompozycje Pendereckiego i Dworzaka. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi w ten wieczór Alexander Humala.

Kiedy? Niedziela 26 listopada, godz. 18.00. Przed koncertem w Sali Złotej odbędzie się specjalne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego poświęcone konkursowi, z udziałem prof. W. Widłaka i prof. Z. Łapińskiego (godz. 16.30). Więcej informacji na stronie filharmonii.


Filharmonia Krakowska nie zapomina także o młodych melomanach. Z myślą o nich odbędzie się kolejny koncert z cyklu Musica-Ars Amanda, adresowany do młodzieży licealnej. Tym razem będzie on poświęcony muzyce chóralnej. Na scenie wystąpią Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej oraz Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej.

Kiedy? Sala Koncertowa Filharmonii – czwartek 23 listopada, godz. 18.00/Piątek 24 listopada, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na kameralny recital na terenie Dworu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Dla melomanów zagrają uznani artyści młodego pokolenia - Andrzej Ciepliński i Tymoteusz Bies. Regularnie koncertują jako soliści z czołowymi polskimi orkiestrami. Od lat współpracują ze sobą, tworząc duet, a ich wspólne kreacje artystyczne są doceniane przez krytyków jako pełne kolorów, fantazji i wyjątkowej wrażliwości. W lusławickim Dworze wystąpią w dzień 90. rocznicy urodzin Patrona Centrum, prezentując jego utwory, a także dzieła kameralne Weinberga i Poulenca.

Kiedy? Czwartek 23 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Spektakle: Loteria na mężów i Teatr Polska

Opera Krakowska zaprasza na kolejne pokazy premierowego przedstawienia „Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69”. To inscenizacja szczególnego utworu w dorobku Karola Szymanowskiego - jedynego przypadku, gdy kompozytor sięgnął po lekką formę operetki. Akcja ma miejsce w Ameryce w 1908 roku. Tamtejszy właściciel fabryki samochodów, Tobiasz Helgoland, jest ojcem Charly'ego i Darly'ego – nicponi, którzy nie stronią od mocnych trunków. Na ich drodze staje podstępny impresario wędrujący po kraju z loterią na mężów, na której zjawiają się stare panny. Za reżyserię spektaklu odpowiada Marcin Sławiński, w naprzemiennej obsadzie występują m.in. Janusz Dębowski, Tomasz Kuk, Krzysztof Kozarek, Szymon Raczkowski, Magdalena Barylak, Karin Wiktor-Kałucka, Zuzanna Caban i Justyna Khil.

Kiedy? Czwartek 23 listopada – niedziela 26 listopada, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu gości na swoje scenie spektakle kolejnej edycji programu TEATR POLSKA. To program realizowany przez stołeczny Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, którego celem jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny.

W ramach projektu nowosądecka publiczność obejrzy:

„Sędziów” w reż. Anny Augustynowicz, w wykonaniu artystów Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Przedstawienie jest oparte na ostatnim dramacie, jaki wyszedł spod pióra Stanisława Wyspiańskiego, inspirowany zdarzeniem z ówczesnej kroniki kryminalnej, które autor podniósł do rozmiarów antycznej tragedii. W obsadzie wystąpią m.in. Roland Nowak, Dominik Rubaj, Weronika Krystek i Katarzyna Lis.

Kiedy? Czwartek 23 listopada, godz. 19.00.

„Arcadia” Teatru KTO z Krakowa - najnowszy spektakl Jerzego Zonia, jednego z czołowych twórców polskiego teatru alternatywnego. Przedstawienie zainspirowane twórczością Tadeusza Różewicza, odwołuje się do tradycji literackiej i historii polskiego teatru, odpowiadając jednocześnie na ważne z perspektywy dzisiejszego odbiorcy pytania o sens ludzkiej kruchej egzystencji. W obsadzie wystąpią m.in. Paulina Lasyk, Grażyna Srebrny- Rosa, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski i Krzysztof Cybulski.

Kiedy? Piątek 24 listopada, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


Wystawy: Bracia Krajewscy i laboratorium pamięci

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie udostępniło dla zwiedzających nową wystawę czasową. Ekspozycja „Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił nam starczy” przedstawia losy czterech braci Krajewskich, których wojenne dzieje przypominają filmową opowieść o „Szeregowcu Ryanie”. Przestrzeń wystawy poświęcona jest ich wielopokoleniowej rodzinie. Analizując obszerne drzewo genealogiczne Krajewskich, zwiedzający podejmuje podróż przez dziesięciolecia polskiej historii. Wśród wielu artefaktów można zobaczyć m.in. wieczorne wydanie „Kuriera Warszawskiego” z 15 września 1939 roku, kalendarzyk z 1939 roku oraz autentyczną legitymację wioślarską.

Kiedy? Wystawa jest czynna do 2 czerwca 2024 roku. Więcej informacji na stronie muzeum.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie zapraszają na wyjątkową wystawę „Timișoara seniorów / Laboratorium pamięci” łączącą sztukę, badania dokumentalne i ekspresję audiowizualną. Zwiedzający będą mogli poznać rumuńskie miasto Timișoara (jedną z trzech Europejskich Stolic Kultury roku 2023) i historie życia jego seniorów, a także obejrzeć prace Renée Renard. To rumuńska artystka, która od ponad 10 lat zajmuje się tematami związanymi z pamięcią i historią rodziny. Zainicjowała koncepcję Warsztatów Pamięci i koordynowała warsztaty z dziećmi i młodzieżą na temat drzewa genealogicznego i historii rodziny.

Kiedy? Wernisaż – piątek 24 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.


Muzeum Okręgowe w Tarnowie w swoim oddziale - Muzeum Historii Tarnowa i Regionu otwiera nową wystawę czasową „Wstęgowy gwoździec – życie w wiosce pierwszych rolników sprzed 7 tys. lat”. Zaprezentowane zostaną na niej wyniki interdyscyplinarnych badań wczesnoneolitycznej osady kultury ceramiki wstęgowej rytej w Gwoźdźcu. Wystawa podzielona będzie na segmenty ukazujące poszczególne aktywności życia mieszkańców wioski sprzed 7 tys. lat, dotyczących zarówno sfery materialnej jak i duchowej.

Kiedy? Wernisaż – piątek 24 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Spotkania: Zamkowe opowieści o miodzie i kultura gminy Limanowa

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do Zamku w Dębnie na Zimowe spotkania przy miodzie. Gościem wieczoru będzie pszczelarz Piotr Nosek – pasjonat tematu i właściciel pasieki. Będzie to doskonała okazja, aby dowiedzieć się różnych ciekawostek związanych z miodem, jego właściwościami smakowymi, zdrowotnymi, wręcz leczniczymi, a także zakupić różne miodowe produkty, które mogą być doskonałym mikołajkowym lub świątecznym upominkiem dla kogoś bliskiego.

Kiedy? Niedziela 26 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje kolejne spotkanie z cyklu Tradycja przez pokolenia. Trzynasty wieczór cyklu będzie okazją do zapoznania się z dorobkiem kulturalnym gminy Limanowa. Rozmowy i prezentacje uzupełnią występy zespołów ludowych.

Kiedy? Sobota 25 listopada, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Przywrócone arcydzieła. Tym razem publiczność obejrzy film „Wahadełko” z 1981 roku. Po projekcji Łukasz Maciejewski poprowadzi spotkanie z reżyserem Filipem Bajonem i odtwórcą głównej roli – Januszem Gajosem.

Kiedy? Czwartek 23 listopada, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.


W Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbędzie się wykład dr Tadeusza Łopatkiewicza, połączony z promocją książek Piotra i Tadeusza Łopatkiewiczów "Szkicowniki Stanisława Wyspiańskiego z naukowo-artystycznej wycieczki w Sądeckie, Gorlickie, Grybowskie i Tarnowskie z 1889" wydanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Kiedy? Piątek 24 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Warsztaty: Duszek w Operze, Kantylenka i zimowi ogrodnicy

W Operze Krakowskiej trwa nowy cykl spotkań muzyczno-edukacyjnych, skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat pod hasłem „Duszek w Operze”. Mali uczestnicy w towarzystwie tytułowego Duszka Operowego przez starą szafę trafiają do zaczarowanej krainy, w której odkrywają muzyczne tajemnice. W trzecim spotkaniu Duszkowi pomagać będą mama piratów, pirat Zrimka i zaproszony gość – Pani Agrafka. Dzięki jej wiedzy dzieci dowiedzą się, jaką rolę w spektaklach pełni odpowiedni ubiór, jak projektuje się kostiumy oraz wspólnie będą tworzyć kolorowy, bajkowy strój. Podczas wspólnych warsztatów nauczą się również wesołej piosenki.

Kiedy? Niedziela 26 listopada, godz. 10.00, 11.30 i 13.00. Więcej informacji na stronie opery.


Na niezwykłą dźwiękową podróż zaprosi dzieci w ten weekend także Filharmonia Krakowska, za sprawą kolejnej odsłony cyklu „Przygody w Muzogrodzie”, prowadzonego przez Magdalenę Drozd. Bohaterka cyklu - Kantylenka wraz z filharmonikami krakowskimi zabiera słuchaczy w zaczarowaną podróż po dźwiękach Nutostrady, która biegnie przez krainę Muzogrodu. W czasie spotkań na dzieci czekają muzyczne zagadki i kreatywne zabawy. Każdy koncert to niezapomniana przygoda, opowiedziana z piosenką na ustach przy akompaniamencie instrumentów. Tym razem uczestnicy razem z Kantylenką będą odkrywać piękno polskiej muzyki.

Kiedy? Filharmonia Krakowska - sobota 25 listopada/Fort Borek – niedziela 26 listopada, godz. 10.30 i 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie w najbliższą sobotę zaprasza do siebie wszystkich zimowych ogrodników! W ramach specjalnych warsztatów, uczestnicy będą wypełniać rabaty ziemią, ściółkować i sadzić. Czeka na nich wspaniałe beztrofowe podłoże, zrębki i oczywiście rośliny: ostróżki, tymianki, lawendy, przywrotniki, szałwie, łubiny, rudbekie, czy mięty. W przerwach prac będzie można porozmawiać o ziołach, w czym pomoże lektura książeczki „Rośliny w wierzeniach ludu krakowskiego”, wydana w 1931 roku przez założyciela Muzeum - Seweryna Udzielę.

Kiedy? Sobota 25 listopada, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Początek tygodnia w małopolskiej kulturze

Jesień z Kiepurą, Świerczkowiacy, Dni Muzyki Organowej

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza do Domu Kultury w Kętach na kolejny koncert z cyklu „Jesień z Kiepurą”. Łączy on w sobie najpiękniejsze pieśni i arie z repertuaru polskiego tenora wszechczasów z najciekawszymi anegdotami z jego życia artystycznego i prywatnego. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, wykona kilkanaście przebojów z popularnych operetek oraz piosenek z dwudziestolecia międzywojennego. Na scenie zaśpiewają: Ewelina Szybilska, Łukasz Gaj, Anna Sokołowska-Alabrudzińska oraz, w charakterze gościa specjalnego, Jacek Wójcicki. O odpowiednią oprawę i wspaniały nastrój podczas koncertu zadba jego reżyser, scenarzysta i jednocześnie narrator – Łukasz Lech.

Kiedy? Wtorek 28 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Centrum Sztuki Mościce organizuje jesienny koncert Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy. Rok 2023 to rok jubileuszu 60-lecia jego aktywności artystycznej. Z tej okazji zespół dał już wiele koncertów, zapraszając zaprzyjaźnione zespoły do wspólnego tańczenia i śpiewania. Na jesienny wieczór Świerczkowiacy przygotowali wyjątkowe widowisko, pełne żywiołowych tańców, kolorowych strojów i pięknej muzyki. Podczas koncertu wystąpi skład reprezentacyjny oraz grupy młodzieżowe. Będzie można podziwiać pieśni i tańce z regionów m.in. : krakowskiego, rzeszowskiego, krośnieńskiego, Lachów sądeckich oraz Spisza. Zespół powita gości polonezem tarnowskim.

Kiedy? Poniedziałek 27 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert w ramach Dni Muzyki Organowej. Dla melomanów zagra Petra Bjørkhaug – norweska organistka, która specjalizuje się w improwizacji i kompozycji, dając przy tym wiele koncertów, zarówno jako solistka, jak i razem z chórami i innymi muzykami, zarówno z kręgu muzyki klasycznej, ludowej, jak i improwizowanej. Podczas występu w Filharmonii będzie jej towarzyszył utalentowany saksofonista z Polski – Leszek Nowotarski.

Kiedy? Wtorek 28 listopada, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować