Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 29 lutego - 6 marca

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższe dni.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 29 lutego - 6 marca

Małopolska kultura na koniec tygodnia
Koncerty: Berlin Piano Trio i Sascha Goetzel

Filharmonia Krakowska przygotował dla melomanów trzy wyjątkowe wydarzenia koncertowe:

 • kolejną odsłonę projektu Muzyczne Mosty, w ramach której razem z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak wystąpi Berlin Piano Trio. W programie koncertu znajdą się kompozycje Elgara, Martinu, Kõrvitsa i Bartóka.

Kiedy? Czwartek 29 lutego, godz. 19.30.

 • Koncert symfoniczny, podczas którego Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi austriacki dyrygent Sascha GOETZEL. W trakcie swojej 11-letniej kadencji Dyrektora Artystycznego i Pierwszego Dyrygenta Orkiestry Filharmonicznej Borusan w Stambule, przekształcił ją z mało znanej, prowincjonalnej orkiestry w zespół o międzynarodowej renomie. Obecnie jest głównym dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonii w Sofii. Na scenie wystąpią także młoda, utalentowana sopranistka Aleksandra Blanik oraz oboista Arkadiusz Krupa. Program koncertu obejmie kompozycje Mozarta, Mendelssohna i Mahlera.

Kiedy? Piątek 1 marca, godz. 19.30/Sobota 2 marca, godz. 18.00. Tuż przed sobotnim koncertem Sascha Goetzel będzie gościem kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Muzycznego.

 • Koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, którego współorganizatorami są krakowski oddział IPN i Stowarzyszenie Passionart. Na scenie obok muzyków Orkiestry Filharmonii Krakowskiej wystąpią m.in. Orkiestra ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie, laureaci VIII Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA” oraz wykonawcy ze Studia Piosenki Estradowej Hajnowskiego Domu Kultury.

Kiedy? Niedziela 3 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Spektakle: Labirynt Schulza, hip-hopowy musical, FunFest

Teatr Witkacego w Zakopanem prezentuje swoją najnowszą premierę sceniczną. „Labirynt Schulza” to spektakl w reż. Grzegorza Brala oparty na twórczości autora „Sklepach Cynamonowych”. Akcja dramatu wyłania się z pamięci bohatera. Aktorzy nie tylko słowem, gestem i plastyką ciał kreują przed widzem senny świat Bruno Schulza, posługują się również polifonicznymi pieśniami, które są głęboką metaforą palimpsestu wyobraźni. Scenografię oraz kostiumy stworzył Adam Łucki, muzykę do słów występującej na scenie Alicji Bral skomponował Maciej Rychły. W obsadzie występują także m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Kamil Joński, Krzysztof Najbor i Dominik Piejko.

Kiedy? Piątek 1 marca/Sobota 2 marca, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina swoje cztery inscenizacje:

 • na Dużej Scenie musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Czwartek 29 lutego – sobota 2 marca, godz. 10.00 i 19.00/Niedziela 3 marca, godz. 15.00.

 • na Scenie Dom Machin spektakl zrealizowany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. „Kobieta i życie” to adaptacja współczesnego dramatu Malwiny Prześlugi, nagrodzonego w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021 - "pieśni o współczesnej kobiecie, która próbuje zrozumieć swoje miejsce w społeczeństwie". W obsadzie: Alina Chechelska, Anna Lemieszek, Agnieszka Przepiórska i Antoni Milancej. Reżyseruje Gosia Dębska.

Kiedy? Czwartek 29 lutego, godz. 19.00.

 • na Scenie Dom Machin również „Szczeliny istnienia” - przedstawienie zainspirowane eseistyczną książką pod tym samym tytułem autorstwa filozofki i pisarki Jolanty Brach-Czainy. W obsadzie występują: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Reżyseruje Iwona Kempa.

Kiedy? Piątek 1 marca – sobota 2 marca, godz. 19.00/Niedziela 3 marca – godz. 18.00.

 • na Scenie MOS adaptacja niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z tych najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.

Kiedy? Czwartek 29 lutego, godz. 19.00/Piątek 1 marca, godz. 10.00 i 19.00/Sobota 2 marca, godz. 19.00/Niedziela 3 marca, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na II edycję Festiwalu humoru – FunFest. Jego program został ułożony zarówno z myślą o młodzieży, jak i starszych odbiorcach - miłośników ponadczasowych polskich komedii, osób, które cenią dobrą grę aktorską i błyskotliwe monologi. Festiwal potrwa od 1 do 22 marca, a jego pierwszy weekend otworzą wydarzenia:

 • występ Kabaretu Czesuaf z Poznania, który od 2002 roku rozśmiesza widzów w całej Polsce. Przez ten czas grupa stworzyła kilkanaście autorskich programów komediowych i zdobyła nagrody na największych festiwalach kabaretowych. Przed tarnowską publicznością wystąpi z nowym programem pt. „Bez przesady!”.

Kiedy? Piątek 1 marca, godz. 18.00.

 • „Komedia odlotowa, czyli lumango” – spektakl Teatru Capitol w reż. Olafa Lubaszenki, w którym wystąpią m.in. Katarzyna Glinka, Artur Chamski, Robert Janowski i Dagmara Bryzek.

Kiedy? Niedziela 3 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie Centrum.

Wystawy: The Krasnals i zdjęcia z Jerozolimy

Centrum Sztuki Mościce inauguruje dwie nowe wystawy czasowe:

 • ekspozycję „Takie czasy”, przygotowaną przez grupę The Krasnals. To monumentalne płótna, zanurzone w przeszłości, dialogujące ze zmarłym ponad 80 lat temu Brunonem Schulzem, artystą wykorzystującym poetykę snu, znanym z „mityzacji rzeczywistości”, w swojej prozie nawiązującym do psychologii głębi i psychoanalizy, operującym na granicy surrealizmu.
 • „Jerozolima – miasto z kamienia i religii” to fotograficzny plon wyprawy do tytułowego miasta. Autorem zdjęć jest Przemysław Sroka, współpracujący z prasą oraz tarnowskimi instytucjami kultury fotoreporter współpracuje z prasą oraz instytucjami kultury fotograf, podróżnik, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie i Studium Reklamy w Krakowie.

Kiedy? Wernisaż wystaw – piątek 1 marca, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie centrum.

Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu zaprasza na otwarcie wystawy poznańskiego artysty Piotra Pawła Drozdowicza, artystą, malarzem, doktorem sztuki, absolwentem poznańskiej ASP. Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą oraz malarstwem ściennym.

Kiedy? Wernisaż - piątek 1 marca, godz. 18:00. Więcej informacji na stronie galerii.

Spotkania: Wykład o fotografii i projekcja filmowa

Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje spotkanie z dr Marzeną Kolarz, fotografką i wykładowczynią na UKEN w Krakowie. Opowie ona o warsztacie XIX-wiecznego fotografa oraz o procesie powstawania zdjęć w historycznej technice mokrego kolodionu. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja zabytkowego aparatu wykorzystywanego przez artystkę, a także bezcennych klisz kolodionowych ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Kiedy? Niedziela 3 marca, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spotkanie z aktorem i tarnowianinem – Marcinem Kwaśnym, połączone z projekcją nowego filmu z jego udziałem. „Powołany 2” to kontynuacja internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie.

Kiedy? Sobota 2 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Na spotkanie ze śpiewakiem operowym Leszkiem Skrlą zaprasza Opera Krakowska. Będzie to drugie w tym sezonie wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z artystą”, organizowane przez Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery ARIA. Program ma w zamyśle przybliżenie sylwetek artystów związanych ze sztuką operową – dyrygentów, śpiewaków, reżyserów operowych i innych realizatorów spektakli muzycznych.

Kiedy? Niedziela 3 marca, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie opery.

Warsztaty: Młodzi entuzjaści historii i język na 2 głosy

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej inauguruje działalność Akademii Młodych Entuzjastów Historii. To propozycja na spędzenie w ciekawy sposób sobotniego przedpołudnia, dowiedzieć się czegoś więcej o rodzinnym miejscu i zarazem poznania muzeum „od kuchni”. Podczas pierwszego spotkania cyklu uczestnicy odbędą spacer po labiryntach historii, odkrywając wystawę stałą muzeum. Czekają na nich quizy i zgadywanki związane z ekspozycją.

Kiedy? Sobota 2 marca, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza wszystkich maturzystów na kolejne spotkanie pod hasłem „Język polski na dwa głosy". To wydarzenie cykliczne, które prowadzą: Nauczyciel Roku 2021 - Dariusz Martynowicz oraz Wojciech Rzehak, scenarzysta, Kierownik Działu Edukacji w teatrze. Podczas 2,5-godzinnych spotkań na Scenie MOS omawiane są najważniejsze utwory dramatyczne i ich konteksty, pomagając w ten sposób przygotować się uczniom do matury. Tym razem tematyka spotkania będzie dotyczyła dramatu „Tango” oraz – szerzej – o twórczości Sławomira Mrożka.

Kiedy? Sobota 2 marca, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na edukacyjno-artystyczne spotkanie z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza, pn. „Poranek z Klasyką” pod batutą Leszka Mieczkowskiego oraz Krzysztofa Madziara. Wydarzenie towarzyszy tegorocznym, marcowym 33. Małopolskim Warsztatom dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych, ale skierowane jest nie tylko do ich uczestników. Po raz pierwszy w programie warsztatowym będzie miał miejsce tego typu aktywny wykład, z muzyką wykonywaną na żywo, podczas którego poruszone zostaną bardzo istotne, metodyczne kwestie związane z takimi tematami jak: kolorystyka, brzmienie, formy muzyczne, stylistyka, czy aranżacja utworów.

Kiedy? Sobota 2 marca, godz. 10.30. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie przygotowało kolejne weekendowe rodzinne warsztaty pod hasłem „Etno? Logicznie!”. Ich uczestnicy poznają tradycje łączące stukot z symbolicznym budzeniem natury, szczęśliwą odmianą losu i ochroną przed złem. Wystukają rytm laskami Pucheroków, wsłuchają się w klekot bocianów, sprawdzą, jakie dźwięki wydają kołatki oraz terkotki związane z obrzędowością Wielkiego Tygodnia i żydowskiego święta Purim. Wprawią w ruch drewniane zabawki z krakowskich wiosennych odpustów i skonstruują własne – wzorowane na podobnych przykładach z Polski, Ukrainy i Japonii.

Kiedy? Sobota 2 marca, godz. 11.00 i 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Małopolska kultura na początek tygodnia
Wydarzenia: Kultura dla seniora i czytanie Tetmajera

W Nowym Sączu odbędzie się kolejne wydarzenia muzyczne w ramach programu Kultura dla Seniora. To koncerty dedykowane seniorom, dostępne dla nich bezpłatne lub za symboliczna opłatą 5 zł. Ich ideą jest umożliwienie obcowania z kulturą wysoką w całej Małopolsce. Podczas najbliższego koncertu zagra Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod przewodnictwem Alexandra Humali, a dla publiczności zaśpiewają soliści: Grażyna Brodzińska, Paulina Janczaruk i Łukasz Milewski. Pod hasłem „Od Wiednia do Budpesztu” zabrzmią m.in. słynne walce Johanna Straussa i arie z opery „Wesele Figara”. Całość poprowadzi Łukasz Lech.

Kiedy? Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – poniedziałek 4 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Kultura dla Seniora.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza również na specjalnie wydarzenie pt. „Czytanie Tetmajera”, organizowane w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu. W dniu imienin wybitnego polskiego poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera zostaną odczytane teksty ze zbioru „Pamiątka Jubileuszowa”. Wydarzenie poprowadzi profesor Anna Mlekodaj.

Kiedy? Poniedziałek 4 marca, godz.18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej w swojej głównej siedzibie otwiera nową wystawę „Artystyczne inspiracje – Andrzej Ruszel i rodzina”. Niezwykła ekspozycja odsłania dokonania czterech pokoleń artystów, zarówno profesjonalistów jak i amatorów, w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Historia artystycznej twórczości rodziny Ruszel zaczyna się w ubiegłym stuleciu od Andrzeja, który mimo pracy zawodowej i obowiązków związanych z wychowaniem i utrzymaniem licznego potomstwa znajdował czas, aby rozwijać swoją pasję. Na wystawie eksponowanych będzie około 70 prac, których autorami jest szesnaścioro twórców, reprezentujących trzy pokolenia potomków pana Andrzeja.

Kiedy? Wernisaż – poniedziałek 4 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przypomina spektakl „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” jest związany z ubiegłoroczną 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. To surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej występuje Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Wtorek 5 marca, godz. 19.00/Środa 6 marca, godz. 10.00 i 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować