Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 4 - 10 stycznia

Noworoczny koncert gospel, gale operetkowe, kolędowanie z Janem Pawłem II i premiera teatralna o Wyspiańskim – sprawdź, co najbliższe dni przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 4 - 10 stycznia

Weekend w małopolskiej kulturze

Koncerty: Gospel, kolędowanie, gale operetkowe

W Filharmonii Krakowskiej na dobry początek roku zabrzmi muzyka gospel w wykonaniu chóru mieszanego instytucji. Gwiazdą wieczoru będzie Big John Whitfield – amerykański wokalista gospel, twórca The Vienna Soul Society. Urodzony w Oklahomie muzyk od wielu lat współpracuje z najlepszymi artystami funk i soul, dzieląc scenę z najwybitniejszymi osobistościami przemysłu muzycznego, takimi jak Al Jarreau, Matt Bianco czy Herbie Hancock. Podczas Chóralnego Koncertu Noworocznego na scenie wystąpią także muzycy: Joachim Mencel – fortepian, Kajetan Galas - organy Hammonda, Maciej Sitkowski - gitara basowa i Mirosław Sitkowski - zestaw perkusyjny.

Kiedy? Piątek 5 stycznia, godz. 19.30/Sobota 6 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Filharmonia Krakowska w ten weekend będzie gościć także w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu. W ramach powtórki Koncertu Noworocznego publiczność usłyszy najpiękniejsze walce i polki rodziny Straussów. Na scenie zaśpiewają Iwona Socha i Andrzej Lampert. Orkiestrę filharmonii poprowadzi Alexander Humala.

Kiedy? Sobota 6 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na niezapomniany wieczór muzyczny pod hasłem „XV Kolędowanie z Janem Pawłem II. Śpiewajmy i grajmy Mu!”.

To wyjątkowe cykliczne wydarzenie łączy pasję do muzyki z niepowtarzalnym dziedzictwem papieża Jana Pawła II. W tym roku odbędzie się na scenie Opery Krakowskiej, z udziałem trójki wyjątkowych wykonawców. Zespół TGD przyniesie ze sobą niepowtarzalne brzmienie, łącząc tradycję z nowoczesnością. Ania Karwan, wyjątkowa wokalistka, przeniesie swoim głosem w świat głębokich emocji, interpretując kolędy w sposób pełen pasji i zaangażowania. Kamil Bednarek, z charakterystycznym stylem reggae, wniesie zaś do koncertu niezapomniany rytm, nadając kolędom zupełnie nową odsłonę.

Kiedy? Sobota 6 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie opery.


Opera Krakowska zaprasza także na specjalne koncerty noworoczne, podczas których zabrzmią melodie ze słynnych operetek, pieśni neapolitańskie, walce i polki Straussa, czy kompozycje muzyki filmowe.

Koncerty odbędą się w dwóch odsłonach:

  • na scenie Opery Krakowskiej. Gościem będzie Grażyna Brodzińska. Wystąpią także solistki i soliści: Agnieszka Kuk, Paula Maciołek, Karin Wiktor-Kałucka, Agnieszka Cząstka–Niezgódka, Jarosław Bielecki, Krzysztof Kozarek, Michał Kutnik i Sebastian Marszałowicz. Orkiestrę, Chór I Balet Opery poprowadzi w te wieczory dyrektor instytucji - Maestro Piotr Sułkowski.

Kiedy? Czwartek 4 stycznia/Piątek 5 stycznia, godz. 18.30.

  • w Kopalni Soli „Wieliczka”, 125 m pod ziemią w komorze "Warszawa". Dla publiczności zaśpiewają: Agnieszka Kuk – sopran, Paula Maciołek – sopran, Tomasz Kuk – tenor oraz Michał Kutnik – baryton. Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Chmiel.

Kiedy? Sobota 6 stycznia/Niedziela 7 stycznia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie opery.


Operetkowe arie zabrzmią również w ten weekend w Centrum Sztuki Mościce. Tarnowska instytucja zaprasza publiczność na niezapomnianą muzyczną podróż i spotkanie ze znakomitymi gwiazdami muzyki klasycznej i popularnej. Podczas Koncertu Noworocznego wystąpi ponad 40 artystów – solistów i solistek kijowskiej sceny operetkowej i operowej. W programie nie zabraknie takich słynnych utworów jak „Usta milczą, dusza śpiewa”, aria Figara z „Cyrulika sewilskiego” czy brawurowy Kankan z „Orfeusza w Piekle”. Całość zostanie wzbogacona dodatkowo przez wirtuozerskie popisy par tanecznych, barwne kreacje i bogatą choreografię.

Kiedy? Sobota 6 stycznia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Specjalny Koncert Noworoczny przygotował także działający przy Centrum Sztuki Mościce Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy. Na scenie wystąpią zaproszeni goście. Zespół Pieśni i Tańca SWOJACY z Wierzchosławic zaprezentuje fragment obrzędu kolędniczego „kolędy z kobyłką”. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca LACHY i MAŁE LACHY z Nowego Sącza przedstawi z kolei artystyczny program „Na kuligu” - widowisko wschodniokrakowskie, rekonstruujące obrzędy noworoczne.

Kiedy? Niedziela 7 stycznia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Spektakle: Wyspiański, Różewicz, Mrożek

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w ten weekend zaprosi na trzy wydarzenia teatralne:

  • premierę nowego autorskiego spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”. Sztuka nie jest jednak opowieścią o umieraniu, tylko o życiu. O bufonadzie, egoizmie, zazdrości, okrucieństwie i o pysze. Ale też o marzeniach, sztuce i o miłości. Całość rozgrywa się w ostatnią noc życia Stanisława Wyspiańskiego. W tytułowej roli wystąpi gościnnie Krzysztof Wrona. W obsadzie pojawią się również m.in. Agnieszka Przepiórska, Marta Waldera, Sławomir Rokita i Tomasz Wysocki.

Kiedy? Duża Scena - sobota 6 stycznia, godz. 19.00/Niedziela 7 stycznia, godz. 17.00.

  • prezentację dramatu „Siostra miłosiernia” Volodymyra Serdiuka, w reżyserii uznanej ukraińskiej reżyserki Oleny Sharapenko, z udziałem Marty Konarskiej, Tomasza Augustynowicza i Karola Kubasiewicza. Pokaz odbędzie się w ramach Rezydencji Artystycznych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Kiedy? Scena MOS - piątek 5 stycznia, godz. 19.00.

  • spektakl „Agamemnon”. To uwspółcześniona wersja opowieści o tytułowej antycznej postaci. Bohater sztuki to nie tylko władca, dowódca, ale też mąż i ojciec robiący zakupy, który nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. W postać na scenie wciela się Marcin Kalisz. Sztukę autorstwa Rodrigo Garcii reżyseruje Szymon Kaczmarek.

Kiedy? Scena Dom Machin - sobota 6 stycznia, godz. 19.00/niedziela 7 stycznia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr Witkacego w Zakopanem przypomni trzy inscenizacje:

  • „AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” to spektakl powstały z inspiracji dramaturgią Tadeusza Różewicza. Sztuka dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego (współczesnego) człowieka, tzw. "małej stabilizacji" oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Czwartek 4 stycznia, godz. 19.15.

  • „Rzeźnia” to sztuka oparta na słuchowisku Sławomira Mrożka. Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie pojawiają się m.in. Dorota Ficoń, Kamil Joński i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Piątek 5 stycznia, godz. 19.15.

  • „Na przełęczy” nawiązuje do utworu Stanisława Witkiewicza, będącego literacką relacją z wyprawy w Tatry z czasów, kiedy odkrywano je dla ludzi z nizin, zachwycając się ich dzikim pięknem. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Wnuk, Andrzej Bienias i Katarzyna Pietrzyk.

Kiedy? Sobota 6 stycznia, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.


Wydarzenia: Kosmiczny finisaż i Orszak Trzech Króli na zamku

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza w najbliższą niedzielę na finisaż wystawy niezwykłych haftów i koronek pod hasłem „Ale kosmos!”. Wydarzenie rozpocznie oprowadzanie kuratorsko-autorskie w samo południe. Tego dnia w muzeum będą gościć członkinie Stowarzyszenia LUD-Art. To okazja do wspólnego spotkania przy warsztatowym stole, rozmów, konsultacji. Może także do pytania, jak w ciągłym biegu znaleźć czas na tworzenie i odwagę wyrażania siebie?

Kiedy? Niedziela 7 stycznia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Zamek w Dębnie, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie będzie pierwszym przystankiem III Gminnego Orszaku Trzech Króli. Radosny korowód jest częścią ogólnopolskiej akcji, na dziedzińcu dębińskiego zamku odbędzie się krótka inscenizacja inaugurująca całość. Po niej, orszak w asyście orkiestry dętej wyruszy i będzie towarzyszyć 3 mędrcom ze wschodu, podróżującym konno pod tarnowski kościół Św. Małgorzaty w Dębnie.

Kiedy? Sobota 6 stycznia, godz. 14.30. Więcej informacji na stronie gminy Dębno.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na kinową retransmisję koncertu Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu. Co roku maestro organizuje w swoim rodzinnym Maastricht specjalne gwiazdkowe koncerty. Przybywają na nie dziesiątki tysięcy fanów z całego świata, a dzięki retransmisji do kin mogą je dodatkowo obejrzeć kolejne setki tysięcy widzów. André Rieu zamienia lokalną salę koncertową w magiczną śnieżną krainę, by zaserwować wszystkim wielbicielom wspaniałej muzyki skrzący się blaskiem gwiazd zestaw kolęd i innych świątecznych przebojów. Co w tym roku zaoferował holenderski król walca?

Kiedy? Czwartek 4 stycznia, godz. 17.45. Więcej informacji na stronie centrum.


Początek tygodnia w małopolskiej kulturze

Specjalne koncerty Nigela Kennedy’ego

Na specjalne koncerty pod hasłem Heart and Soul do Filharmonii Krakowskiej zawita słynny brytyjski skrzypek Nigel Kennedy. Tym razem wystąpi w duecie z utalentowaną wiolonczelistką Beatą Urbanek- Kalinowską. W programie koncertu obok aranżacji muzyki J. S. Bacha, zaprezentowane zostaną interpretacje kompozycji dwojga innych wielkich mistrzów klawiszy i kompozytorów - Krzysztofa Komedy i Ryuichi Sakamoto, a także inne lubiane utwory z repertuaru na skrzypce i wiolonczelę oraz te skomponowane przez samego Kennedy’ego.

Kiedy? Poniedziałek 8 stycznia/wtorek 9 stycznia, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Kolędowanie z seniorami i warsztaty o emocjach

W ramach programu Senior w Centrum odbędzie się wspólne kolędowanie. Na akordeonie zagra i zaśpiewa Krzysztof Judasz - muzyk, wieloletni nauczyciel rytmiki, miłośnik polskiej kultury i muzyki ludowej. Całość poprowadzi Anna Świętek. Centrum Sztuki Mościce zaprasza na wydarzenie nie tylko osoby starsze.

Kiedy? Środa, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


 Wojewódzka Biblioteka w Krakowie zaprasza na spotkania w ramach warsztatów „Emocje i ich regulacja”. Warsztaty mają na celu uświadomić czym są emocje, w jaki sposób możemy je regulować. Uczestnicy warsztatów poznają również czym jest regulacja emocjonalna oraz jaki wpływ mają myśli na samopoczucie człowieka.

Kiedy? Poniedziałek 8 stycznia, godz. 17.30. Więcej informacji na stronie biblioteki.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować