Małopolska: Wydarzenia kulturalne na święta 21 - 27 grudnia

Oratorium "Mesjasz" w krakowskiej filharmonii, pasterka w sądeckim skansenie, kolędowanie w wadowickim kościele – poznaj małopolskie wydarzenia kulturalne na okres świąteczny.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na święta 21 - 27 grudnia

Świąteczne koncerty i pasterka w skansenie

Filharmonia Krakowska zaprasza na specjalny Koncert Bożonarodzeniowy, podczas którego zabrzmi „Mesjasz” Händla. To dzieło uznawane za wzorcowy przykład gatunku oratoryjnego, zajmuje nie tylko wyjątkowe miejsce w dorobku kompozytora, ale cieszy się także niezachwianą pozycją wśród największych niematerialnych zdobyczy zachodniego dziedzictwa. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, zabrzmi w wykonaniu Orkiestry i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alessandro Cadario oraz udziałem solistów: Karoliny Pawuli-Szponder – sopran, Yany Hurtovej – alt, Bartłomieja Chorążego – tenor i Pawła Szarpaka – bas.

Kiedy? Piątek 22 grudnia, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Jak co roku Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu organizuje tradycyjną Pasterkę w Sądeckim Parku Etnograficznym. W znajdującym się na terenie skansenu kościele świętych Piotra i Pawła odbędzie się wyjątkowa msza święta. Oprawę uroczystości zapewni Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lachy. Zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

Kiedy? Niedziela 24 grudnia, godz. 22.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Tuż po Świętach Bożego Narodzenia Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Filharmonia Krakowska wspólnie zapraszają na drugą edycję „Małopolskiego kolędowania”. Koncert najpiękniejszych kolęd i pastorałek odbędzie się w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Utwory zabrzmią w specjalnym opracowaniu Marka Pawełka – krakowskiego artysty muzycznego, organisty, aranżera i pedagoga oraz wykonaniu Orkiestry i Chóru krakowskiej filharmonii pod dyrekcją Janusza Wierzgacza, której będą towarzyszyć soliści: Emilia Pływacz – sopran, Anna Bober – alt, Tomasz Świerczek – tenor i Patryk Wyborski – bas.

Kiedy? Środa 27 grudnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Opowieść wigilijna i muzyka filmowa dla całych rodzin

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w okresie przedświątecznym młodym i starszym widzom prezentuje adaptację „Opowieści wigilijnej” w reż. Jakuba Krofty i Marii Wojtyszko. Wiktoriańska historia o skąpcu nawiedzanym przez duchy staje się pretekstem do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka, który nie kocha samego siebie. W obsadzie: Agnieszka Judycka, Magdalena Osińska, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Tomasz Wysocki oraz gościnnie Katarzyna Kiziorek.

Kiedy? Piątek 22 grudnia, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Filharmonia Krakowska w ramach projektu Muzyczne Mosty proponuje koncert muzyki filmowej z popularnych bajek animowanych m.in. „Auta”, „Gdzie jest Nemo”, „Toy Story”, czy „Kraina lodu”. Na scenie zagra orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak.

Kiedy? Czwartek 21 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Operowa klasyka i tatrzańskie spiski

Opera Krakowska przypomina inscenizację jednego z najsłynniejszych dzieł Pucciniego. „Madama Butterfly” to historia tragicznego związku gejszy Cio-Cio-San z porucznikiem amerykańskiej marynarki. Krakowską realizację przygotowali Waldemar Zawodziński (reżyseria, scenografia), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Maria Balcerek (kostiumy) i Janina Niesobska (choreografia i ruch sceniczny). W obsadzie m.in. Agnieszka Kuk, Pavlo Tolstoy, Adam Szerszeń i Monika Korybalska.

Kiedy? Czwartek 21 grudnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.


Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przypomina komedię „O dwóch doktorach i jednej pacjentce”, która została dla krakowskiego teatru specjalnie napisana i wyreżyserowana przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie wystąpią Hanna Bieluszko, Feliks Szajnert oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Czwartek 21 grudnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina spektakl „Spiski - Hej!”, który powstał na kanwie powieści Wojciecha Kuczoka. Oniryczno-magiczne przygody głównego bohatera z okresu późnego PRL-u są przedstawione na tle „dzikiej” podhalańskiej przyrody i wydarzeń politycznych oraz sportowych. W obsadzie m.in. Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Katarzyna Pietrzyk i Dominik Piejko.

Kiedy? Środa 27 grudnia, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.


Niezwykłe freski i małe wielkie Wadowice

W krakowskiej Krypcie u Pijarów od 15 grudnia można oglądać wystawę poświęconą konserwacji i restauracji niezwykłych iluzjonistycznych fresków z dawnego kościoła jezuitów we Lwowie. Freski Franciszka Ecksteina to jedno z najbardziej niezwykłych i zabytkowych dzieł sakralnych, które znajdują się w świątyniach za wschodnią granicą Polski. Wystawa „I otworzyło się niebo…” stanowi niepowtarzalną okazję do wirtualnego obcowania z ocalanym arcydziełem sztuki sakralnej, a także do zajrzenia za kulisy prowadzonej we Lwowie pracy konserwatorskiej, którą Województwo Małopolskie wspiera finansowo.

Więcej informacji na stronie Galerii Krypta u Pijarów.


Wyjątkowe dzieła artystów związanych z ziemią wadowicką, pamiątki dotyczące historii 12 pułku piechoty, a także przedmioty używane przez mieszkańców papieskiego miasta w latach 20. i 30. minionego stulecia są treścią nowej wystawy czasowej - „Małe wielkie Wadowice". Zbiory pochodzą z kolekcji pana Zygmunta Krausa. Będzie można zobaczyć dzieła malarzy związanych z Wadowicami: Wincentego Bałysa, Jana Sarnickiego, Karola Malczyka, Karola Pustelnika i Franciszka Suknarowskiego oraz rzeźby ludowego artysty Jędrzeja Wowry. Wśród militariów na uwagę zasługuje, m.in. ryngraf z Matką Bożą Częstochowską i odznaką 12 pułku piechoty oraz książeczka wojskowa Jana Łukawczyka z podpisem porucznika Karola Wojtyły seniora.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do gmachu głównego na niezwykłe oprowadzanie z przewodnikiem pod hasłem „Spotkanie z zimą”. Wyprawę przez fascynującą historię i piękno wystawy stałej poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Kiedy? Piątek 22 grudnia, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować