Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend

Muzyczne podróże, teatralne premiery, rzeźbiarskie wernisaże – sprawdź, jakie wydarzenia przygotowały na zbliżający się weekend instytucje kultury województwa małopolskiego.

Muzyka: Wieczór w pałacu i bajkowe dźwięki

Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów na trzy wyjątkowe koncerty:
  • Koncert charytatywny na odbudowę szkoły muzycznej w Sisaku (Chorwacja), podczas którego wystąpi utalentowana chorwacka pianistka Mia Pečnik, a Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi jej krajan - Mladen Tarbuk (sobota 9 października, godz. 20.00).
  • Koncert oratoryjny w ramach projektu Muzyczne Mosty, podczas którego zabrzmi „Msza h-moll BWV 232” J. S. Bacha w wykonaniu Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz Chóru Filharmonii Krakowskiej, pod batutą Stanisława Krawczyńskiego (niedziela 10 października, godz. 18.00).
  • koncert w sakralnej przestrzeni Bazyliki O. O. Franciszkańów na zakończenie Roku Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Małopolsce. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Rafała Janiaka wykona słynne „Requiem” W. A. Mozarta (piątek 8 października o godz. 18.30).
Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej.


Filharmonia Krakowska nie zapomina o młodszych i najmłodszych słuchaczach. Z myślą o nich przygotowano specjalne edukacyjno - muzyczne wydarzenia:
  • pierwsze po wakacjach spotkanie w ramach cyklu „Musica Ars Amanda”, który w tym roku będzie świętował swoje 40-lecie. Nowy sezon zainauguruje uroczysty „Wieczór w pałacu”. W dostojny, ale i taneczny nastrój wprowadzą młodych słuchaczy dzieła Corellego i Monteverdiego oraz muzyka z baletu choreografa i mistrza tańca Cesare Negriego. Przewodnikami w muzycznej podróży przez wieki i po dworskich rozrywkach XVI i XVII wieku będą Maria Klich (lira korbowa, śpiew) oraz Ewa Jarguz (klawesyn). Koncertu będzie można wysłuchać dwukrotnie: w krakowskiej siedzibie filharmonii (czwartek 7 października, godz. 18.00) oraz na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (sobota 8 października, godz. 18.00).
  • nowy cykl widowisk aktorsko - muzycznych „Bajki muzyką pisane". W najbliższą niedzielę premiera jego pierwszej odsłony. „O trzech takich, od których wszystko się zaczęło” to historia o losach legendarnych bohaterów z czasów polskich i słowiańskich pradziejów – Lecha, Czecha, Rusa, Kraka, Wandy, Piasta oraz Siemomysła, którą zamyka historia uleczenia księcia Mieszka ze ślepoty i ślub z czeską księżniczką Dobrawą. Autorem bajki jest Jerzy Łysiński, a muzykę napisał Marek Pawełek. Na scenie wystąpią artyści Filharmonii Krakowskiej. Wydarzenie będzie miało miejsce w niedzielę 10 października, o godz. 10.00 i 12.00.
Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej.


Melomanów zaprasza do siebie także Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. W kolejnej odsłonie cyklu Capella in Theatrum, razem z orkiestrą Capella Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa wystąpi wenezuelski kontratenor Samuel Mariño. W programie kompozycje W. A. Mozarta.

Koncert odbędzie się w niedzielę 10 października o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.


Teatr: Premiera o niepełnosprawności i Szekspir w wersji baletowej

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przygotował pierwszą w tym sezonie artystycznym premierę sceniczną. To adaptacja utworu „Debil”, uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Sztuka autorstwa Maliny Prześlugi w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Spektakl jest próbą oddania głosu właśnie takiej osobie, ale ze świadomością, że nie ma się dostępu do świata jej wyobraźni i wrażliwości.

Sztukę reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie wystąpią Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.

Premiera odbędzie się w piątek 8 października na Scenie Miniatura – Dom Machin o godz. 20.30. Kolejne inscenizacje – sobota 9 października/ niedziela 10 października o godz. 20.30. Po sobotnim spektaklu zaplanowano debatę z udziałem Anny Dymnej i dr Alicji Fidowicz.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.


Na Dużą Scenę Teatru im. J. Słowackiego powraca „Hamlet”. Spektakl powstał z inspiracji Studium o „Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Autor zawarł w nim swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do szekspirowskiego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków. Tytułową postać w krakowskiej adaptacji kreuje Marcin Kalisz. Obok niego na scenie m.in. Agnieszka Judycka, Hanna Bieluszko, Krzysztof Piątkowski i Wojciech Skibiński. Reżyseruje Bartosz Szydłowski.

Spektakl będzie można zobaczyć w czwartek 7 października i piątek 8 października o godz. 19.00 oraz w sobotę 9 października o godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie Teatru im. J. Słowackiego.


Ciekawe wydarzenia teatralne na ten weekend przygotowało również Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie:
  • inscenizacja „Notre Dame de Paris – Esmeralna” inaugurująca festiwal tańca współczesnego Scena Otwarta 2021. W obsadzie przedstawienia pojawi się aż 40 artystów lwowskiego Royal Lviv Ballet. Doskonali tancerze światowej klasy zabiorą publiczność w podróż do krainy i epoki Dzwonnika z Notre-Dame. Autorem choreografii jest wybitny solista i choreograf Bolshoi Ballet - Victor Szczerbakov. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami (sobota 9 października, godz. 19.00);
  • skierowane do młodych widzów przedstawienie „Koziołek Matołek”. To muzyczna bajka pełna ciekawych przygód i niezapomnianych wrażeń w wykonaniu Zespołu PRYM-ART. Zabawne perypetie, nietuzinkowe dialogi bohaterów oraz wartko tocząca się akcja, we wspaniałej autorskiej, muzycznej i scenograficznej oprawie czynią spektakl niezwykle ciekawym zarówno dla najmłodszych widzów, jak i dla tych starszych (niedziela 10 października, godz. 15.00).
Więcej informacji o wydarzeniach na stronie Centrum Sztuki Mościce.


Opera Krakowska przypomina wyjątkową, bo opartą na sztuce baletowej i muzyce Mendelssohna- Bartholdy'ego inscenizację „Snu nocy letniej". Twórcą choreografii premierowego przedstawienia jest Giorgio Madia, włoski reżyser, którego publiczność zna już m.in. z analogicznej wersji „Kopciuszka” G. Rossiniego. Jak zapowiadał: "Neoklasyczny grecki układ przestrzeni scenicznej zostanie wywrócony do góry nogami i zamieni się w elżbietański las. To właśnie w nim, niczym w labiryncie, bohaterowie będą błądzić, szukać się i znajdować podczas zmysłowej i pełnej wydarzeń nocy letniej." Kierownictwo muzyczne objął Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Na scenie m.in. Gabriele Togni, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa i Filip Świeczkowski.

Spektakl będzie można obejrzeć w piątek 8 października i niedzielę 10 października o godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.


Wystawy: Od rzeźby do malarstwa

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje nową wystawę czasową. Znajdą się na niej prace Mieczysława Kozłowskiego, pochodzącego z Otwocka artysty i pedagoga, który ma na swoim koncie ponad 50 wystaw krajowych i zagranicznych. Zajmuje się głównie rzeźbą, traktując ją jako wartość duchową pozwalającą oderwać się od zawirowań współczesności, a także - odlewnictwem blisko związanym z powstawaniem prac rzeźbiarskich.

Wernisaż odbędzie się w piątek 8 października o godz. 18.00 w Dworze Karwacjanów. Wystawa będzie dostępna do 3 listopada.


Do 24 października w Muzeum Okręgowym w Tarnowie można oglądać kolejną wystawę z cyklu „Tarnowscy artyści w galerii muzealnej”. Tym razem jej bohaterem jest Wacław Onak. Na wystawę trafiło jego 35 prac wykonanych techniką olejną na płótnie, malowanych mocnym, kontrastującym kolorem przy użyciu całej gamy barw, które w zestawieniu tworzą niezwykłe kompozycje. Są odzwierciedleniem bardzo indywidualnego spojrzenia artysty na otaczającą rzeczywistość, artysty, który w mistrzowski sposób potrafi zabrać widza w niekończącą się opowieść o świecie iluzji, który sam tworzy.


Wydarzenia: Filmowa Małopolska i kultura bez barier

W Nowym Sączu rusza pierwsza część retrospektywnego przeglądu Filmoteki Małopolskiej „Ludzie, miejsca, wydarzenia. Małopolska jakiej nie znacie". Organizatorzy pragną przypomnieć dorobek blisko dziesięcioletniej inicjatywy, która wspiera zarówno profesjonalnych filmowców, jak i osoby oraz instytucje, które językiem muzy chcą opowiadać o sprawach nieznanych, zapomnianych, a przede wszystkim istotnych dla nich samych. Program Filmoteka Małopolska wpierający produkcje filmowe związane z Małopolską, realizowany jest z budżetu Województwa Małopolskiego. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.


Muzeum Archeologiczne w Krakowie bierze udział w tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Bez Barier. To wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich, które integruje społeczeństwo i otwiera je na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego. Hasło festiwalu tym razem brzmi: MOŻESZ być blisko! Krakowskie muzeum z tej okazji zaprasza do specjalnego zwiedzania wystawy „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” oraz warsztaty dotyczące najstarszych naczyń człowieka i uzdrawiania w starożytnym Egipcie. Więcej informacji na stronie Muzeum Archeologicznego w Krakowie.


Scena MOS Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend stanie się przestrzenią wyjątkowych spotkań i kulturalnych wydarzeń:
  • audiospaceru z inspicjentami pokazującemu zwiedzającym teatr od kulis (czwartek 7 października, godz. 19.00);
  • wieczoru teatralnej improwizacji Grupy Impro Krk, opierającego się na spontaniczności i tworzeniu scenariusza na oczach widzów (sobota 8 października, godz. 20.00);
  • pierwszej odsłony nowego cyklu „Myślnik”, łączącego filozoficzne rozmowy z jazzem i stand up’em (niedziela 9 października, godz. 17.00)
Więcej informacji na stronie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować