Pogoda Nowy Sącz

25

Dzisiaj jest: 25. 09. 2022 Dni od początku roku: 267 Dni do końca roku: 97
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 18-21 sierpnia

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 18-21 sierpnia

Festiwal góralskiej kultury w Zakopanem, lusławicki koncert orkiestry talentów z całej Europy, muzyczne lato w palmiarni ogrodu botanicznego UJ. Sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend.

Festiwale: Kultura góralska, Emanacje, Muzyczne lato w palmiarni

W Zakopanem rusza 53. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. To wyjątkowe i barwne spotkanie ze sztuką, tradycją, obrzędowością, muzyką, śpiewem, tańcem, strojem i gwarą górali z całego świata. Większość wydarzeń odbywa się w specjalnej strefie festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej.

Wśród atrakcji przewidzianych na najbliższy weekend są m.in. :

 • koncerty na Folkową Nutę z udziałem węgierskiego skrzypka Roby’ego Lakatosa (piątek 19 sierpnia, godz. 19.30) oraz wspólnym występem zespołu Trebunie-Tutki z gruzińską formacją Quintet Urmuli (sobota 20 sierpnia, godz. 19.30),
 • inscenizacja tradycyjnego góralskiego wesela, wraz z orszakiem weselnym, w wykonaniu zespołu Zbójnicek (sobota 20 sierpnia, godz. 15.00),
 • wielki koncert inauguracyjny (niedziela 21 sierpnia, godz. 20.00).

Województwo Małopolskie jest partnerem głównym wydarzenia. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.festiwale.zakopane.pl.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach organizuje kolejne koncerty w ramach swojego wakacyjnego Festiwalu Emanacje:

 • recital z cyklu Wieniawski, podczas którego wystąpi Sulamita Ślubowska - laureatka m.in. I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini. Artystce na fortepianie towarzyszyć będzie Grzegorz Skrobiński. W programie koncertu utwory m.in. Szymanowskiego, Brahmsa i Wieniawskiego.

Kiedy? Sobota 20 sierpnia, godz. 19.00.

 • koncert European Union Youth Orchestra – orkiestry nazywanej „najlepszym możliwym ambasadorem Unii Europejskiej”, zespołu, który podbija światowe estrady porywającą energią połączoną z wykonawczą doskonałością. Podczas koncertu w Lusławicach, muzycy wystąpią pod batutą jednego z najbardziej uznanych i charyzmatycznych dyrygentów światowej sławy – pochodzącego z Włoch Gianandrea Noseda. Na lusławickiej scenie razem z orkiestrą zagra także szwajcarski pianista Francesco Piemontesiemu. W programie koncertu zabrzmią utwory Karłowicza, Ravela i Straussa.

Kiedy? Niedziela 21 sierpnia, godz. 19.00.

Więcej informacji o festiwalu na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska kontynuuje wakacyjny festiwal Philharmonic Summer, ponownie zapraszając publiczność do klimatycznej przestrzeni Palmiarni Ogrodu Botanicznego UJ. Najbliższy z festiwalowych koncertów odbędzie się pod znakiem brzmienia fagotu. Dla melomanów zagra kwartet wirtuozów tego wyjątkowego instrumentu w składzie: Zdzisław Bogacz, Wojciech Turek, Adam Mróz i Marcin Krakowski. W programie występu m.in. kompozycje Astora Piazzolli i muzyka filmowa Nino Roty.

Kiedy? Sobota 20 sierpnia, godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Spektakle: Od przedwojennych szlagierów do dramaturgii Różewicza

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na cztery wyjątkowe inscenizacje:

 • muzyczny spektakl „Takie małe nic - variétés" zawiera najbardziej znane filmowe szlagiery z tamtych lat, pochodzące z repertuaru m.in. Hanny Ordonówny, Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, czy Jadwigi Smosarskiej. Dla publiczności śpiewają je w duecie Dorota Ficoń i Krzysztof Wnuk.

Kiedy? Scena A. Bazakbala – czwartek 18 sierpnia, godz. 19.15.

 • „The Underground Man" to sztuka zainspirowana słynnymi „Notatkami z podziemia” Fiodora Dostojewskiego. Spektakl w reż. Andrzeja St. Dziuka stanowi wstrząsający obraz człowieka pogrążonego w niemocy samoakceptacji i akceptacji „miłości”, osobnika boleśnie samotnego, który nie radzi sobie w kontaktach z innymi ludźmi. W obsadzie: Andrzej Bienias i Emilia Nagórka.

Kiedy? Scena Witkacego - czwartek 18 sierpnia, godz. 20.15.

 • „CCY - WITKAC-Y Menażeria" to inscenizacja w reż. Andrzeja St. Dziuka powstała w 70 rocznicę śmierci oraz 125 rocznicę urodzin Witkacego, która stanowi próbę pokazania, jak kształtowała się młodzieńcza wrażliwość jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Piotr Łakomik, Dominik Piejko i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Scena A. Bazakbala – piątek 19 sierpnia, godz. 19.15.

 • spektakl „Akt PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” został zainspirowany dramaturgią Tadeusza Różewicza. Przedstawienie dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego współczesnego człowieka - tzw. „małej stabilizacji” oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W sztuce reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Scena Witkacego - sobota 20 sierpnia/niedziela 21 sierpnia, godz. 19.15.

Więcej informacji o repertuarze na stronie teatru.


Wydarzenia: Wystawy malarstwa i spotkanie z białym misiem

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje dwie nowe wystawy czasowe:

 • prezentację malarstwa Maksymiliana Starca – artysty pochodzącego z Kolbuszowej- Górnej, współtwórca, koordynator i komisarz Ogólnopolskich i Międzynarodowych plenerów malarskich — „Kolbuszowa”'
 • ekspozycję pod hasłem „Przestrzenie”, na której znalazły się prace gorlickiego artysty Piotra Rędziniaka, oprócz malarstwa sięgającego w swojej twórczości po papier i tkaninę.

Wernisaż obu wystaw odbędzie się w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w piątek 19 sierpnia o godz. 18.00. Ekspozycje można oglądać do 14 września. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na spotkanie z autorkami projektu „foto z misiem” - Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską. Ruszyły one śladem słynnej tytułowej postaci z pamiątkowych pocztówek i zdjęć, ogłaszając apel o przesyłanie zdjęć z białym misiem z rodzinnych albumów. W odpowiedzi otrzymały ich ponad 1200, najstarsze pochodziło z początku lat 20. XX wieku! W spotkaniu, które poprowadzi Beata Denis Jastrzębska, weźmie udział także pan Marek – współczesny biały miś.

Kiedy? Galeria sztuki willa Oksza - czwartek 18 sierpnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie na zakończenie warsztatowego lata zaproponuje naukę haftu, sprzyjającą ćwiczeniu cierpliwości, spokojnego planowania, refleksyjnego skupienia. Uczestnicy warsztatów pod hasłem „W swoje ręce” nauczą się samodzielnie komponować hafty oparte na liniach, słowach i geometrycznych dekorach. Poznają cztery podstawowe ściegi haftu płaskiego: sznureczek, łańcuszek, rozłupany, francuski supełek. Dowiedzą się, jak za ich pomocą tworzyć linie, kształtować litery, wypełniać kontury. Warsztaty, które towarzyszą prezentowanej w Muzeum wystawie „POWERBANK/siła kobiet” poprowadzi Małgorzata Samborska.

Kiedy? Sobota 20 sierpnia, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować