Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 19 - 22 października

Finał Krakowskiej Jesieni Muzycznej, Wieczór Wawelski, gala Sceny Otwartej, urodziny Teatru w Krakowie – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 19 - 22 października

Wieczór Wawelski i bajka Fredry muzyką pisana

Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów na dwa wydarzenia koncertowe:

 • koncert finałowy 10. Krakowskiej Jesieni Muzycznej, podczas której zabrzmią utwory m.in. Szymona Laksa i Wojciecha Kilara, a razem ze Śląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Antoiona Rey’a wystąpią: pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski.

Kiedy? Sobota 21 października, godz. 18.00.

 • kolejny z Wieczorów Wawelskich. Tym razem w Sali senatorskiej na Wawelu zabrzmią kompozycje Bacha, Vivaldiego i Haendla. Dla publiczności zagra kameralny zespół w składzie: Natalia Jarząbek – flet, Wojciech Turek – fagot, Zdzisław Bogacz – fagot, Magdalena Turek – skrzypce, Agata Sanchez Martos – wiolonczela i Zofia Satała – klawesyn.

Kiedy? Sobota 21 października, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Filharmonia Krakowska nie zapomina o młodych i najmłodszych słuchaczach. Z myślą o nich odbędą się trzy wydarzenia koncertowe:

 • spotkanie z cyklu Musica-Ars Amanda, adresowanego do młodzieży licealnej, które tym razem odbędzie się na terenie Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. Na scenie razem z zespołem instrumentalnym Filharmonii wystąpią soliści: sopranistki Beata Kraska-Kosiara i Karolina Augustyn, tenor Krzysztof Kozarek i Adam Dobek – bas. W programie pojawi się twórczość Mozarta.

Kiedy? Piątek 20 października, godz. 12.00.

 • Koncert Dzieci Dzieciom, podczas którego dla młodych melomanów zagrają ich rówieśnicy z Krakowskiej Młodej Filharmonii Orkiestry ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie. Młodych muzyków poprowadzi dyrygent Tomasz Chmiel.

Kiedy? Piątek 20 października, godz. 12.00.

 • „Bajki Muzyką Pisane” to dźwiękowe opowieści dla najmłodszych odbiorców. W tym sezonie artystycznym projekt opiera się na twórczości Aleksandra Fredry – rok 2023 został bowiem ogłoszony rokiem tego wybitnego poety, komediopisarza i pamiętnikarza. Na dobry początek młodzi melomani wysłuchają muzycznej adaptacji słynnej bajki Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”, z muzyką Stanisława Rzepieli i wg scenariusza Małgorzaty Czerwień.

Kiedy? Sobota 21 października, godz. 10.30 i 12.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Spektakle: Słuchowisko choreograficzne, Pani Bovary, Cyganeria

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na wielki finał XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA. Podczas gali finałowej zwycięzców tegorocznego konkursu „My Dance” skierowanego do zdolnych choreografów młodego pokolenia. Wieczór zamknie prezentacja spektaklu „Humani corporis fabrica”, z udziałem mistrzów polskiej sceny tanecznej - Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka. Twórca sztuki - choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. Jego spektakl to swoisty rodzaj wykładu anatomicznego, „słuchowisko choreograficzne”, do którego głosu udzielił Andrzej Chyra.

Kiedy? Sobota 21 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Obchodzący 130. urodziny Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprezentuje widzom trzy inscenizacje:

 • „Panią Bovary. Możliwą historię” w reż. Małgorzaty Jakubowskiej. Sztuka odpowiada na pytanie, kim dzisiaj byłaby tytułowa bohaterka słynnej XIX-wiecznej powieści. Emma Bovary to młoda osoba chcąca zachować swoje życie, a jednocześnie to życie opuścić, matka rozdarta między żałowaniem macierzyństwa, a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia. W tytułową rolę wciela się Alina Szczegielniak. Obok niej w spektaklu występują Marta Waldera, Mateusz Bieryt i Jerzy Światłoń.

Kiedy? Scena Dom Machin – piątek 19 października, godz. 19.00/Sobota 20 października, godz. 17.00 i 19.00.

 • sztukę „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, wg tekstu Jarosława Murawskiego i w reż. Marcina Libera, nawiązującej do losów tytułowej postaci - trybuna ludowego i twórcy „Samoobrony”. W obsadzie występują: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski (gościnnie), Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński.

Kiedy? Scena MOS - piątek 19 października, godz. 19.00/Sobota 20 października, godz.16.00/ Niedziela 21 października, godz. 19.00.

 • „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej, sztukę związana ze 120. rocznicą prapremierowej inscenizacji dzieła Mickiewicza, którą na krakowskiej scenie przygotował Stanisław Wyspiański. W spektaklu występują m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Jan Peszek, Feliks Szajnert i Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Kiedy? Duża Scena - czwartek 19 października, godz. 19.00/Piątek 20 października, godz. 11.00/Sobota 21 października, godz. 19.00/Niedziela 22 października, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr Witkacego w Zakopanem pokaże widzom trzy spektakle:

 • „AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” to sztuka powstała z inspiracji dramaturgią Tadeusza Różewicza. Spektakl dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego (współczesnego) człowieka, tzw. "małej stabilizacji" oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Czwartek 19 października, godz. 17.00 i 20.00.

 • „Traktat o łuskaniu fasoli” jest najnowszą premierą działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Kiedy? Piątek 20 października, godz. 19.15.

 • „Wiśniowy sad” jest adaptacją ponadczasowej sztuki Antoniego Czechowa. To sztuka o ludziach, którzy boją się podejmować decyzje, którzy chowają się przed problemami, w nadziei, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale posłusznie przyjmują ciosy losu. Twórcą spektaklu jest Nikołaj Kolada, w obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Agnieszka Michalik, Joanna Banasik, Adrianna Jerzmanowska i Andrzej Bienias.

Kiedy? Sobota 21 października, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.


Opera Krakowska przypomina głośną adaptację "Cyganerii" Pucciniego w reż. Laco Adamika. Reżyser przeniósł akcję opowieści o paryskiej bohemie z pierwszej połowy XIX wieku do czasów belle époque, Spektakl cechują zarówno wyraziste kreacje m.in. Iwony Sochy, Katarzyny Oleś- Blachy i Adama Szerszenia, a także zachwycająca scenografia i kostiumy projektu Barbary Kędzierskiej.

Kiedy? Piątek 20 października – niedziela 22 października, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.


Cricoteka w Krakowie gości u siebie poświęcony sztuce i technologiom festiwal Patchlab Digital Art Festival 2023_SPACE/S. W jego ramach zostaną zaprezentowane dwa widowiskowe spektakle francuskich artystów: „hex/A” – perfomans na dźwięk, wideo i laser Alexa Augiera oraz „Solar flares” – audiowizualne przedstawienie Florenta Di Bartolo, poświęcone aktywności Słońca.

Kiedy? Sobota 21 października, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Wystawy: 90 lat Zakopanego i królestwo kwiatów

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przygotowało dwa wydarzenie związane ze swoimi wystawami czasowymi:

 • wernisaż ekspozycji plenerowej „90 lat Miasta Zakopane”, którą będzie można oglądać przed gmachem głównym muzeum. To wyjątkowa okazja, aby zgłębić historię stolicy Podhala i dzięki zgromadzonym na wystawie zdjęciom przypomnieć sobie, jak wiele istotnych wydarzeń miało miejsce w tym malowniczym zakątku Polski przez ostatnie dziewięć dekad.

Kiedy? Wernisaż – czwartek 19 października, godz. 15.30.

 • weekendowe wydarzenia związane z wystawą „Urbamistyka. Sztuka w Zakopanem”: piątkowy podwieczorek i rozmowę z gośćmi specjalnymi w Galerii Władysława Hasiora oraz sobotni spacer w poszukiwaniu sztuki, który rozpocznie się w willi Oksza.

Kiedy? Piątek 20 października, godz. 17.00/Sobota 21 października, godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje nową wystawę czasową na terenie Zagrody Maziarskiej w Łosiu. Na ekspozycji pt. „Pożegnanie z latem” trafiły obrazy autorstwa Heleny Januś. Pochodząca z Roztocza, ale mieszkająca w Łosiu artystka maluje pejzaże, martwą naturę, architekturę. Pokazuje własną wizję realnego świata, posługując się wyobraźnią i wrażliwością. Na najnowszej wystawie zaprasza widzów do królestwa kwiatów.

Kiedy? Wernisaż – sobota 21 października, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Na spotkanie wokół swojej wystawy czasowej „Maria Stangret. Gra w miejscu” zaprasza Cricoteka w Krakowie. Wezmą w nim udział przedstawiciele różnych środowisk twórczych, z którymi za życia zetknęła się bohaterka ekspozycji. Malarze, kuratorzy, krytycy sztuki, galerzyści, aktorzy i twórcy teatru, tłumacze i przyjaciele. Wśród nich nie zabraknie przylatującej specjalnie na tę okazję Michelle Kokosowski, a także Stefana Szydłowskiego, Lecha Stangreta, biografki artystki Anny Baranowej, Karoliny Czerskiej. Z Minneapolis połączy się online, bliski Marii prof. Michał Kobiałka, zaś z Rzymu towarzyszył będzie prof. Luigi Marinelli.

Kiedy? Piątek 20 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie prezentuje wystawę „Biennale Kultura Futura 2023”. W galerii Małopolskiego Ogrodu Sztuk można oglądać niecodzienny ekosytem łączący świat realny z wirtualnym, sztukę - z nauką i przemysłem o charakterze innowacyjnym. To pierwsze holistyczne przedsięwzięcie poświęcone sztuce i technologii przyszłości łączące multisensoryczne instalacje, projekcje wielkoformatowe, mapping, teatr i sztukę nowych mediów: VR, AI, AR i innowacje w przemyśle kreatywnym.

Kiedy? Wystawa czynna do 28 listopada. Więcej informacji na stronie teatru.


W Galerii Sztuki SOKÓŁ w Nowym Sączu jest prezentowana wystawa „Rękodzieło” autorstwa Natalii Rex, towarzysząca IX edycji Kongresu Kultury Regionów. To opowieść o tworzeniu, jego istocie, celebrowaniu prostoty, piękna sztuki i rękodzieła ludowego: „Od pierwszego do ostatniego aktu, widzimy jak powstaje dzieło symbolizujące nierozerwany związek z naturą, tradycją i folklorem. To, co kreujemy jest przecież częścią każdego z nas, odzwierciedleniem naszego wnętrza Ii otaczającego nas środowiska. Poddajemy się naturalnej mocy tworzenia, która jest spoiwem między nami a naturą”.

Kiedy? Wystawa czynna do 5 listopada br. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.


Muzeum Archeologiczne w Krakowie inauguruje wystawę „Krzemionki”, nawiązującą do mającego 100 lat temu odkrycia prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego w tytułowych Krzemionkach. Przez kolejne 100 lat krzemień pasiasty był obiektem badań kilku pokoleń archeologów. Wysiłek wielu osób zaangażowanych w rozpoznanie, zabezpieczenie i właściwą ekspozycję unikatowego zabytku zaowocował wpisaniem w 2019 roku Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kiedy? Wystawa czynna do stycznia 2024 r. Więcej informacji na stronie muzeum.


Wydarzenia: Urodziny Teatru w Krakowie i lusławicki ogród bez tajemnic

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie z okazji 130. istnienia zaprasza na specjalne sobotnie urodzinowe wydarzenie. W programie spotkanie poświęcone dziejom krakowskiej sceny, dyskusja z udziałem teatrologów i historyków teatru oraz projekcja filmu w reż. Marii Guzy.

Kiedy? Sobota 21 października, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach organizuje jesienne wydarzenie pod hasłem „Ogród bez tajemnic – 90 drzew na 90. urodziny Mistrza”. To wyjątkowy spacer w roku wyjątkowym dla Krzysztofa Pendereckiego. Ogród w Lusławicach pozostaje niezwykłą kompozycją Mistrza, którą stworzył z ponad 2000 gatunków drzew: od rodzimych klonów, po okazałe tulipanowce i cypryśniki błotne z luizjańskich bagien. Podczas spaceru wraz z opiekunem ogrodu - Stanisławem Dudkiem, będzie można symbolicznie przejść szlakiem wybranych drzew, szczególnych dla kompozytora w jego lusławickim Arboretum.

Kiedy? Sobota 21 października, godz. 14.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Małopolski Instytut Kultury w Krakowie otwiera wrota krakowskiego Pałacu pod Baranami. W ramach Akcji: Eksploracji będzie można zwiedzić budynek i posłuchać nie tylko o jego dawnych, ale też najnowszych dziejach. Wtedy, gdy w pałacowych murach mieścił się Krakowski Dom Kultury – kulturotwórczy tygiel czasów socjalizmu, ze słynną na całą Polskę Piwnicą pod Baranami. Poza oprowadzaniem po pałacu zaplanowano także projekcje filmu poświęconego budynkowi.

Kiedy? Niedziela 22 października, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie MIK-u.


Opera Krakowska zaprasza na pierwsze w tym sezonie Spotkanie z artystą. Program cyklicznych spotkań, realizowany przez Stowarzyszenie „Aria” od 19 lat, ma w zamyśle przybliżenie sylwetek artystów związanych ze sztuką operową – dyrygentów, śpiewaków, reżyserów operowych i innych realizatorów spektakli muzycznych. Tym razem Stowarzyszenie zaprosiło śpiewaczkę Adrianę Ferfecką i tenora Piotra Buszewskiego.

Kiedy? Niedziela 22 października, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie opery.


Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do Gmachu Głównego na spotkanie poświęcone publikacji IV tomu wydawnictwa historycznego STUDIA SANDECJANA. W periodyku znalazły się teksty o dziejach Nowego Sącza i Sądecczyzny od czasów najdawniejszych po współczesność - rozprawy, artykuły, wspomnienia i zapiski kronikarskie.

Kiedy? Czwartek 19 października, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Warsztaty: Ceramika i sekrety Wiszących Ogrodów

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na warsztaty:

 • malarskie dla młodzieży i dorosłych pod hasłem "Tetmajer i stroje". Uczestnicy skupią się na strojach krakowskich z ich nieoczywistymi wariantami. Przyjrzą się tetmajerowskim miniaturom namalowanym farbami wodnymi: portretom mieszkańców okolic Krakowa i studiom noszonych przez nich nakryć głowy. Odnajdą analogie między ubiorami postaci z obrazu „Flisacy od Czernichowa” i częściami garderoby znajdującymi się Muzeum.

Kiedy? Czwartek 19 października, godz. 18.00.

 • ceramiczne dla dorosłych. Podczas październikowych zajęć uczestnicy wrócą do tematu doniczek – w nieoczywistej, wiszącej odsłonie. Wykorzystają białą glinę oraz metodę wygniatania z kuli. Przygotują sznurki – plecionki, na których będą mogły zawisnąć gotowe dzieła. Do twórczych poszukiwań zainspirują misterne sploty nici z przestrzeni wystawy „Ale kosmos!” oraz niepokazywane na co dzień doniczki z liczącej ponad 6 tysięcy przedmiotów kolekcji ceramiki muzeum.

Kiedy? Piątek 20 października, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Na rodzinne warsztaty wokół Siedmiu cudów świata zaprasza Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Tym razem uczestnicy poznają sekrety Wiszących Ogrodów.

Kiedy? Niedziela 22 października, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Wykład i spotkania ze świadkami historii złożą się na sesję edukacyjną pt. „Rodziny niosące pomoc więźniom KL Auschwitz”, organizowaną na terenie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Organizatorzy przygotowali także specjalne stacjonarne warsztaty dla młodzieży. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w internecie.

Kiedy? Piątek 20 października, od godz. 9.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować