Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 20 - 23 lipca

W najbliższy weekend małopolskie instytucje kultury przygotowały wiele ciekawych wydarzeń. Wśród nich znajdują się Święto Dzieci Gór, Muzyczne Tarasy i piknik niemożliwy.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 20 - 23 lipca

Wydarzenia: Święto Dzieci Gór i piknik niemożliwy

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na jubileuszową 30. edycję Święta Dzieci Gór. Jest to wyjątkowy festiwal, który stanowi miejsce spotkań dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych. Podczas wspólnej zabawy młodzi uczestnicy poznają bogactwo i różnorodność tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku wobec wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.

Tegoroczna edycja rozpocznie się pełnym muzyki, śpiewu, tańca i kolorów korowodem zabytkowymi ulicami Nowego Sącza. Dzieci z różnych stron świata, często po raz pierwszy, staną przed oklaskującą je sądecką publicznością, prezentując zalążek tego, co będzie można zobaczyć podczas koncertu otwarcia. Koncert ten zaplanowano na wczesny niedzielny wieczór w scenerii nowosądeckiego Amfiteatru Parku Strzeleckiego. Tam właśnie występujący zostaną oficjalnie przywitani i zaprezentują fragmenty występów przygotowanych na dni narodowe.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 23 – 29 lipca. Więcej informacji można znaleźć na stronie centrum.

Cricoteka w Krakowie organizuje kolejny z cyklu “Pikników niemożliwych”. Nazwa cyklu nawiązuje do idei pomników niemożliwych Tadeusza Kantora, który myślał o twórczym przetwarzaniu miejsca. W wakacje plac i przestrzeń wokół budynku Cricoteki stają się przestrzenią warsztatów, koncertów, spacerów i innych działań sąsiedzkich, które ożywiają bliskie otoczenie i zachęcają do miejskiego relaksu.

Na trzeci z Pikników niemożliwych Cricoteka zaprasza w niedzielę 23 lipca, od godz. 11.00. Więcej informacji można znaleźć na stronie Cricoteki.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na twórcze spędzenie weekendu podczas dwóch spotkań:

Warsztaty malarskie w plenerze, w zaciszu podwórka Domu Esterki. Punktem wyjścia będzie twórczość Haliny Dąbrowskiej – jednej z bohaterek trwającej w muzeum wystawy "Malarki krakowskie, malarki warszawskie". Warsztaty odbędą się w czwartek 20 lipca, w godzinach 18.00 – 20.00.

Trzecia odsłona warsztatów z cyklu “Tak się splata”. Uczestnicy przyjrzą się eksponatom ozdobionym wyszyciami, odkryją bogactwo ściegów hafciarskich i postawią pierwsze kroki na drodze do ich opanowania. Będą haftować na bawełnianych plecakach – workach i przekonają się, że nawet niewielki haft może zmienić charakter dzieła. Warsztaty odbędą się w sobotę 23 lipca, w godzinach 11.30 – 17.006.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza na wiele ciekawych wydarzeń:

Warsztaty:

Warsztaty Malarstwo na szkle: 20 lipca, godz. 16:00

Wycieczka w języku angielskim: 20 lipca, godz. 17:00

Warsztaty Ornamenty podhalańskie: 20 lipca, godz. 10:30 Gdzie: Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10 Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111

Spacery:

Spacer miejski Mariusz Zaruski - człowiek morza i gór: 21 lipca, godz. 16:30

Spacer “Od pana do plebana”: 22 lipca, godz. 11:00 Gdzie: Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10 oraz Dwór w Łopusznej, ul. Gorczańskiego 2, Łopuszna Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl oraz lopuszna@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111 oraz tel. 535 668 777

Inne:

O dawnych dudziarzach na Podhalu opowie Krzysztof Gocał: 21 lipca, godz. 17:00

Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem SZYMANOWSKI / emigracja KONCERT CZWARTY: 23 lipca, godz. 19:00 Gdzie: Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba oraz Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.


Koncerty: Perkusyjne duo, wiolonczela i gypsy jazz

Filharmonia Krakowska zaprasza na dwa koncerty w ramach wakacyjnych festiwali:

Philharmonic Music Summer: W Ogrodzie Botanicznym UJ wystąpi perkusyjne duo Arnold & Frączek, które wykona własne interpretacje m.in. muzyki Fryderyka Chopina. Koncert odbędzie się w sobotę 22 lipca o godzinie 12:00.

Summer Music Festival: W Sali Złotej filharmonii razem ze swoim zespołem zagra uznany jazzowy saksofonista Maciej Obara. Koncert odbędzie się w niedzielę 23 lipca o godzinie 20:00.

Więcej informacji można znaleźć na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na kolejne wydarzenia wakacyjnego Festiwalu Emanacje:

W Dworze w Lusławicach wystąpi jeden z czołowych europejskich kwartetów smyczkowych – Royal String Quartet. Jego dorobek to aż 25 lat wspólnego grania, koncerty na wszystkich kontynentach oraz 17 płyt docenionych przez międzynarodową krytykę. W Lusławicach muzycy zaprezentują m.in. muzykę patrona instytucji – Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbędzie się w sobotę 22 lipca o godzinie 18:00.

Na terenie lusławickiego Arboretum odbędzie się kameralny recital niemieckiego wiolonczelisty Jakuba Spahna. W programie obok kompozycji Bacha, Holsta i Roszty znajdzie się także utwór Krzysztofa Pendereckiego. Recital odbędzie się w niedzielę 23 lipca o godzinie 12:00.

Więcej informacji można znaleźć na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na inaugurację XVI edycji wakacyjnego cyklu koncertów pod hasłem Muzyczne Tarasy. W czwartek 20 lipca o godzinie 20:30 wystąpi zespół Hot 20 Strings, który tworzy własne, zaskakujące aranżacje polskich i zagranicznych przebojów. Są one utrzymane w unikatowym stylu gypsy jazz, charakteryzującym się m.in. powrotem do niepowtarzalnego klimatu paryskich lat 20. i 30. Więcej informacji można znaleźć na stronie centrum.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do Domu Gotyckiego na koncert muzyki klasycznej pod hasłem "ORA PRO NOBIS". Dla publiczności zagrają Mariusz Monczak na skrzypcach i Robert Adamczak na fortepianie. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak Vivaldi, Bach, Szymanowski i Dvořák, a także premiera światowa utworu pamięci św. Małgorzaty, napisanego przez kompozytora Krzysztofa Niegowskiego. Koncert poprzedzi tegoroczną edycję Jarmarku św. Małgorzaty - weekendowej imprezy na terenie Domu Gotyckiego, która nawiązuje do tradycji średniowiecznych jarmarków.

Koncert odbędzie się w piątek 21 lipca o godzinie 18:00, a jarmark w sobotę 22 lipca i niedzielę 23 lipca. Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.


Spektakle: Przedwojenne Podhale i teatr integracyjny

Teatr Witkacego w Zakopanem wznawia działalność po przerwie urlopowej i proponuje widzom cztery spektakle, w tym jeden poza siedzibą instytucji:

„Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Andrzeja St. Dziuka to adaptacja wczesnego dramatu z dorobku patrona teatru. Spektakl opowiada historię młodego człowieka, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych, musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias. Spektakl odbędzie się w czwartek 20 lipca o godzinie 19:15.

„Człapówki - Zakopane" w reż. Andrzeja St. Dziuka to adaptacja prozy Andrzeja Struga. Całość przenosi widza do stolicy Podhala okresu międzywojennego. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Dorota Ficoń, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Katarzyna Pietrzyk. Spektakl odbędzie się w piątek 21 lipca o godzinie 19:15.

„AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” to spektakl powstały z inspiracji dramaturgią Tadeusza Różewicza. Sztuka dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego (współczesnego) człowieka, tzw. “małej stabilizacji” oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń. Spektakl odbędzie się w sobotę 22 lipca o godzinie 19:15.

„Kruk” to adaptacja dzieła hiszpańskiego dramaturga Alfonso Sastre. Autor wprowadza widzów w inny wymiar, trochę jak z filmu grozy, w świat, w którym zdaje się, że na wiele rzeczy ma się wpływ. Czy jednak na te, na których najbardziej człowiekowi zależy? W obsadzie spektaklu reżyserowanego przez Marka Wronę występują: Joanna Banasik, Krzysztof Wnuk, Piotr Łakomik, Emilia Nagórka i Dominik Piejko. Spektakl odbędzie się w Muzeum Jana Kasprowicza Harenda – niedziela 23 lipca o godzinie 20:15.

Więcej informacji można znaleźć na stronie teatru.

Od połowy lipca na scenie Cricoteki w Krakowie goszczą artyści Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. W ramach programu Małopolska. Kultura Wrażliwa prezentują przedstawienia skierowane do młodej i dorosłej publiczności. W najbliższy weekend będzie to adaptacja słynnego dramatu Karola Wojtyły – “Brat naszego Boga”. Spektakl opowiada historię krakowskiego malarza Adama Chmielowskiego, który zdecydował się pomagać najuboższym. W jego rolę na scenie wciela się Maciej Jackowski. Całość powstała według scenariusza i w reżyserii Artura Dziurmana.

Spektakl odbędzie się w dniach 20-22 lipca o godzinie 18:30. Więcej informacji można znaleźć na stronie Cricoteki.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować