Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 21 - 24 kwietnia

Specjalne koncerty dla Ukrainy, jazzowe i operowe jubileusze, festiwal czytelników – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 21 - 24 kwietnia

Małopolska kultura dla Ukrainy

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach organizuje koncert niezwykłej artystki z Ukrainy. Iryna Hubiak to bandurzysta i śpiewaczka, która przybyła do Polski wraz z falą uchodźców, z rodziną z Tarnopola i Równego. W programie koncertu zaprezentuje utwory patriotyczne, własne autorskie aranżacje na bandurę, miniatury instrumentalne, a także kompozycje do tekstów ukraińskich poetów m. in. Tarasa Szewczenki.

Kiedy? Piątek 22 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie zaprasza na charytatywny koncert, jakiego jeszcze nie było! Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi ponad 150 tarnowskich wokalistów i muzyków. Gośćmi specjalnymi koncertu Solidarni z Ukrainą będą również ukraińscy artyści. Wydarzenie jest wyrazem wsparcia dla tych, którzy pozostają w swoim kraju i walczą o wolność, a także tych, którzy znaleźli schronienie w Polsce i każdego dnia tęsknią za swoją ojczyzną. Podczas koncertu prowadzona będzie zbiórka środków finansowych na rzecz pomocy Ukrainie.

Kiedy? Sobota 23 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska z myślą o dzieciach uchodźców z Ukrainy przygotowała specjalną edycję koncertu z cyklu Muzyczne Opowiastki. Spotkanie pod hasłem „Bal kwiatów” w języku ukraińskim poprowadzi pianistka Emilia Bernacka. Razem z nią wystąpią sopranistka Joanna Trafas, skrzypek Jakub Żurek i wiolonczelistka Agata Sanchez Martos.

Kiedy? Sobota 23 kwietnia, godz. 14.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie z grupą rękodzielniczek z Ukrainy, praktykujących tradycyjne ukraińskie rzemiosło. Na warsztatach pisankarskich będzie okazja do poznania historii pisanek, przyjrzenia się tradycyjnym technikom ich dekorowania i motywom zdobniczym. Zwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w procesie pisania wielkanocnych jaj woskiem. Warsztaty odbędą się w Niedzielę Wielkanocną, którą tego właśnie dnia obchodzą Ukraińcy obrządku wschodniego. To świetna okazja do odpoczynku, świętowania i zabawy z rodziną.

W czasie wydarzenia, przez cały dzień, będzie trwała zbiórka charytatywna na rzecz ukraińskich obrońców.

Kiedy? Niedziela 24 kwietnia, godz. 11.00 - 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Święto czytelników z górami w tle

Od 21 do 23 kwietnia potrwa 21. edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Tym razem ich tematyka nawiązuje do gór i postaci ustanowionej przez Sejm RP patronką roku 2022 – wybitnej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, która przygotowała dla czytelników mnóstwo atrakcji – zarówno w swojej siedzibie, jak i w przestrzeni internetowej.

Festiwal zainauguruje spotkanie z autorem powieści kryminalnych, który nie kryje swojego zamiłowania do górskich scenerii – Jędrzejem Pasierskim. Gośćmi imprezy będą także: autorka bestsellerowych książek o rodzimych himalaistkach – Anna Kamińska oraz rodowita góralka, publicystka i autorka publikacji o Zakopanem – Beata Sabała Zielińska.

Podczas festiwalu zostanie także zainaugurowana wyjątkowa wystawa trzech artystów: Karoliny Bochenek, Elżbiety Maj oraz Macieja Zielińskiego, którzy w swojej twórczości chętnie wracają do górskiej tematyki.

Kolejnym punktem festiwalowego programu będzie kursująca po Plantach Krakowskich Lotna Czytelnia. Zasady akcji są proste i niezmienne: nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu… wystarczy wziąć książkę z roweru Lotnej Czytelni i po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie albo przekazać komuś innemu.

Więcej informacji o Małopolskich Dniach Książki „Książka i Róża” na stronie biblioteki.


Koncerty: Jazzowe i operowe jubileusze

Filharmonia Krakowska na najbliższe dni przygotowała dla melomanów trzy wyjątkowe wydarzenia koncertowe:

  •  jubileuszowy koncert z okazji 60-lecia Jazz Band Ball Orchestra. Obok jubilata na scenie wystąpi m.in. Boba Jazz Band, a wśród gości specjalnych pojawi się amerykański pianista i wokalista Stanley Breckenridge. Zapowiada się prawdziwa jazzowa uczta, której po prostu nie można przegapić!

Kiedy? Czwartek 21 kwietnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

  • Koncert symfoniczny z udziałem utalentowanej fińskiej wiolonczelistki Senji Rummukainen. Artystce na scenie będzie towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali. W programie kompozycje Felixa Mendelssohna i Ernesta Blocha.

Kiedy? Piątek 22 kwietnia, godz. 19.30/Sobota 23 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

  • koncert w ramach Sceny Muzyki Polskiej, podczas którego razem z pianistką Julią Kociuban wystąpi żeński kwartet smyczkowy Messages Quartet. Program recitalu wypełnią kompozycje Grażyny Bacewicz i Alexandra Tansmana.

Kiedy? Niedziela 24 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska nie zapomina o młodszych melomanach. Z myślą o nich odbędą się kolejne spotkania z cyklu „Muzyczne opowiastki”. Z okazji przypadającego z końcem kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca, zabrzmią „koncertowe” wersje tańców w wykonaniu kameralnego zespołu składającego się ze skrzypiec, wiolonczeli i fortepianu. To świetna okazja, by poznać lub przypomnieć sobie pięć polskich tańców narodowych, a także wybrać się do pięknej i gorącej Andaluzji czy na przedmieścia Buenos Aires lub usłyszeć ognistego czardasza w jednej z jego najbardziej znanych stylizacji autorstwa Johannesa Brahmsa. Nie może zabraknąć też akcentów baletowych, dlatego tym razem Kasztanowy Ludzik opowie o spotkaniu z tajemniczym Doktorem Coppeliusem i jego cudowną mechaniczną lalką - Coppelią, bohaterką francuskiego baletu autorstwa Léo Delibes.

Kiedy? Sobota 23 kwietnia – Sala Złota Filharmonii Krakowskiej/Niedziela 24 kwietnia, godz. 10.00, 12.00 – Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Opera Krakowska świętuje 80. urodziny i 60-lecie pracy artystycznej Ryszarda Karczykowskiego - wybitnego tenora, rezydenta wielu europejskich scen operowych, a także dyrektora artystycznego instytucji w latach 2003-2006. Z myślą o tym jubileuszu przygotowano specjalny koncert pod hasłem „Belcanto – radość śpiewania”. Będzie on poświęcony arcydziełom opery belcanto – dziełom, które eksponują najwyższą techniczną biegłość i wirtuozerię, jaką zdolny jest osiągnąć ludzki głos, ale też celebrują jego piękno i zdolność poruszania publiczności. Podczas koncertu obok solistów Opery Krakowskiej wystąpią: Anna Farysej, laureatka Nagrody Specjalnej Dyrektora Opery Krakowskiej w VIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz studenci wydziału wokalno-aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej – Kamila Dutkowska i Adrian Domarecki. Solistom towarzyszyć będą Orkiestra i Chór Opery pod kierunkiem Tomasza Tokarczyka.

Kiedy? Sobota 23 kwietnia, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie opery.


Spektakle: Współczesna dramaturgia, operowa klasyka i taniec współczesny

W ten weekend Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina swoje trzy ubiegłoroczne premiery:

  • „Danton” - spektakl nawiązujący do głośnej sztuki Stanisławy Przybyszewskiej, m.in. zekranizowanej przez Andrzeja Wajdę. Reżyserem adaptacji jest Radosław Stępień. W słynne historyczne postaci rewolucji francuskiej wcielają się Mariusz Bieryt, Dominik Stroka i Adam Wierzyński. W obsadzie również - Agnieszka Judycka i Magdalena Osińska.

Kiedy? Scena Małopolskiego Ogrodu Sztuki – piątek 22 kwietnia, godz.19.00/sobota 23 kwietnia, godz.18.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

  • „Debil” – adaptacja sztuki Maliny Prześlugi uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Utwór w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Sztukę reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie występują Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.

Kiedy? Scena Dom Machin – czwartek 21 kwietnia/piątek 22 kwietnia/sobota 23 kwietnia, godz.19..00.

Więcej informacji na stronie teatru.

  • „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej to sztuka związana ze 120. rocznicą prapremierowej inscenizacji dzieła Mickiewicza, którą na krakowskiej scenie przygotował Stanisław Wyspiański. W spektaklu występują m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Jan Peszek, Feliks Szajnert i Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Kiedy? Czwartek 21 kwietnia/piątek 22 kwietnia - godz. 19.00, sobota 23 kwietnia – godz. 16.00, niedziela 24 kwietnia - godz. 12.00 i 18.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska przypomina inscenizację jednego z najsłynniejszych dzieł Pucciniego. „Madama Butterfly" to historia tragicznego związku gejszy Cio-Cio-San z porucznikiem amerykańskiej marynarki. Krakowską realizację przygotowali Waldemar Zawodziński (reżyseria, scenografia), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Maria Balcerek (kostiumy) i Janina Niesobska (choreografia i ruch sceniczny). W obsadzie m.in. Agnieszka Kuk, Pavlo Tolstoy, Adam Szerszeń i Monika Korybalska.

Kiedy? Piątek 21 kwietnia/Niedziela 24 kwietnia, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie opery.

Cricoteka w Krakowie zaprezentuje niezwykły taneczny spektakl „Mokosz”, w reżyserii i choreografii Eryka Makohona, a przygotowany przez wydział Teatru Tańca w Bytomiu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Twórcy odchodzą od struktur fabularnych i konsekwentnie prowadzonych postaci. Fragmentaryczne obrazy budowane za pomocą ruchu i działań, postacie zbiorowe przenikają się z oryginalną muzyką polskiej kompozytorki, Anny Marii Huszczy. Tak budowany spektakl, podejmuje „kinestetyczny” dialog z widzem.

Kiedy? Sobota 23 kwietnia/Niedziela 24 kwietnia, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie cricoteki.

Taneczny spektakl pojawi się także w weekendowym repertuarze Centrum Sztuki Mościce. Na tarnowskiej scenie wystąpią najbardziej utalentowani tancerze Wydziału Teatru i Tańca Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara pod kierownictwem dyrektor artystycznej Delili Moseley. Formacja The UCSB Dance Company zaprezentuje program powstały we współpracy z wieloma choreografami.

Kiedy? Piątek 22 kwietnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie w ten weekend zaprasza również do siebie najmłodszych widzów. Obejrzą oni spektakl „O mniejszych braciszkach św. Franciszka”, przygotowany przez Teatr Maska, a wyreżyserowany przez Jacka Popławskiego. Przedstawienie opowiada historię niezwykłych podróży i spotkań tytułowej postaci z nazywanymi przez niego „braćmi mniejszymi” zwierzętami - tymi małymi i dużymi, skrzydlatymi i z płetwami. Twórcy spektaklu przyglądają się zachwytowi, z jakim św. Franciszek odbierał świat i jego wdzięczności za każde, najmniejsze nawet stworzenie. Podkreślają, że wiara, radość życia, chęć niesienia pomocy i dzielenia się swoim szczęściem, to cechy które warto rozwijać.

Kiedy? Niedziela 24 kwietnia, godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


Wydarzenia: Wystawy, projekcje, spotkania

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje dwie nowe wystawy czasowe:

  • „Artyści z Szopena 59 - akt II" to ekspozycja malarstwa artystów związanych z pracowniami artystycznymi z kamienicy przy ulicy Szopena 59 w Rzeszowie. Artyści wynajmujący tam pomieszczenia, tworzyli nieformalną grupę studentów, absolwentów oraz wykładowców wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pierwsza wystawa tej grupy odbyła się dekadę temu. Teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się jak potoczyły się losy grupy i jak ewoluowała ich twórczość.
  • prezentacja malarstwa Pauliny Dębosz, uczestniczki wielu plenerów, wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce oraz zagranicą.

Obie wystawy można oglądać od 22 kwietnia do 12 maja.

Działające przy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu kino zaprasza na specjalny pokaz filmu „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”. Pełnometrażowy, fabularyzowany dokument został poświęcony wydarzeniom z I Wojny Światowej pod Bolimowem, gdzie doszło do pierwszego w historii masowego ataku bronią chemiczną. Projekcji filmu towarzyszyć będzie spotkanie z jego reżyserem Ireneuszem Skruczajem.

Kiedy? Piątek 22 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza na promocję wydanych przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu albumów. Wydawnictwo „Krakowiacy, Lachy, Górale” ukazuje urodę, bogactwo i różnorodność tradycyjnych, świątecznych strojów oraz codziennych ubiorów chłopskich noszonych niegdyś w małopolskich wsiach - od Krakowa po Zakopane, od Zawoi po Gorlice. Podczas spotkania promującego tom poświęcony Krakowiakom Zachodnim odbędą się m.in. występy grup śpiewaczych: Bolęcanie, Zdrojanki, Kopiéniocki.

Kiedy? Piątek 22 kwietnia, godz. 16.00, w dworze z Drogini, na terenie skansenu.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować