Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 24-27 luty

Podwójne urodziny Witkacego, ostatki ze skrzypcami Paganiniego i francuską piosenką, festiwal pełen dobrego poczucia humoru - sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na ostatnie dni karnawału.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 24-27 luty

Koncerty: Skrzypce Paganiniego, recitale chopinowskie i paryski klimat

Filharmonia Krakowska na ostatnie dni karnawału przygotowała szereg wydarzeń adresowanych nie tylko do dorosłych melomanów:

 • kolejny z cyklu kameralnych koncertów pod hasłem Scena Muzyki Polskiej organizowanych wspólnie z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca. Tym razem słuchaczom zaprezentuje się Polish Violin Duo, które tworzą utalentowani skrzypkowie – Maria Gidaszewska i Robert Łaguniak. W programie koncertu zabrzmią kompozycje Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wienberga, Joachima Kaczkowskiego, Henryka Wieniawskiego i Tadeusza Paciorkiewicza.

Kiedy? Czwartek 24 lutego, godz. 19..30. Więcej informacji na stronie Filharmonii.

 • recital mistrzowski Leonory Armellini - włoskiej pianistki, laureatki V nagrody na ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Artystka zagra m.in. chopinowskie ballady i nokturny.

Kiedy? Piątek 25 lutego, godz.19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.

 • koncert na zakończenie karnawału pod hasłem „Magia muzyki włoskiej na skrzypcach Paganiniego”. Gościem specjalnym będzie Wadim BRODSKY - jeden z nielicznych skrzypków w historii, którzy mieli zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie Guarneri del Gesù, należącym do Niccolò Paganiniego. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej w ten wieczór poprowadzi Walter Attanasi , uważany za jednego z najciekawszych dyrygentów swojego pokolenia.

Kiedy? Sobota 26 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

 • spotkanie w ramach skierowanej do najmłodszych melomanów serii edukacyjnej „Muzyczne Opowiastki”. Tym razem hasłem przewodnim są „Figle na maskaradzie". Małych słuchaczy czeka barwna feeria karnawałowej muzyki z Europy i obu Ameryk a także spotkanie z największym i najmniejszym instrumentem z grupy dętych blaszanych.

Kiedy? Sobota 26 lutego, godz.10.00 i 12.00/ Niedziela 27 lutego, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

W ten weekend włoska pianistka Leonora Armellini wystąpi z chopinowskim recitalem także dla publiczności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Kiedy? Sobota 26 lutego o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzyczną zabawę pełną humorystycznych akcentów przygotowało na ostatki Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. A to za sprawą kolejnej edycji Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego Fun & Classic, którego dyrektorem artystycznym jest, znany z wybornego poczucia humoru, pianista Waldemar Malicki.

Tegoroczny festiwal zainaugurują dwa wydarzenia:

 • koncert „The Best of/So British” w wykonaniu duetu Rebecca Carrington- Colin Brown. Brytyjscy artyści są na scenie i w życiu od 15 lat, bawiąc publiczność w wielu krajach. W Nowym Sączu wykonają utwory muzyczne od popu do opery, od jazzu do muzyki rodem z… Bollywood!

Kiedy? Czwartek 24 lutego, godz. 19.00.

 • koncert pod hasłem „Wirtuoz i Małgorzata”, podczas którego Waldemarowi Malickiemu na scenie będzie towarzyszyć wiolonczelistka Małgorzata Krzyżanowicz. Duo zabierze publiczność w podróż przez porywające fantazje na temat wielkich przebojów muzyki nie zawsze klasycznej, m.in. dyskotekowy hit „I Will Survive” i piosenkę Zbigniewa Wodeckiego.

Kiedy? Niedziela 27 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji o festiwalu na stronie MCK SOKÓŁ.

Na ostatki w paryskim stylu zaprasza Centrum Sztuki Mościce. „Romantic Paris” to wyjątkowy koncert pięknych, nieprzemijających utworów zaliczanych do klasyki piosenki znad Sekwany, takich artystów jak: Charles Aznavour, Charles Trenet, Edith Piaf, Francis Lai, Gus Viseur, Tony Murena czy Richard Galliano. Dla tarnowskiej publiczności razem z zespołem zaśpiewa je Chris Schittulli, rodowity Francuz z Grenoble - ambasador francuskiej piosenki w Polsce i polskiej piosenki po francusku.

Kiedy? Niedziela 27 lutego, godz 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzyczną ucztę w najbliższą niedzielę proponuje także Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. W ramach cyklu Capella w teatrze odbędzie się koncert pod hasłem „Teatr instrumentów”. Orkiestrę Capella Cracoviensis poprowadzi dyrygent i klawesynista Marek Toporowski. W trakcie koncertu będzie miało miejsce również uroczyste wznoszenie żyrandola teatru.

Kiedy? Niedziela 27 lutego, godz. 13.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Spektakle: Urodziny Witkacego i baletowy Pan Twardowski

Jak co roku, pod koniec lutego Teatr Witkacego w Zakopanem świętuje podwójne urodziny. To przypadająca na 24 lutego rocznica przyjścia na świat Stanisława Ignacego Witkiewicza i jednoczesnego powstania teatru jego imienia. Tegoroczne obchody 137- i 37-lecia potrwają od 24 do 26 lutego. Urodzinowy program wypełnią:

 • inscenizacja „Nietoperz czyli dwoistość”, przygotowany w ramach Sceny Propozycji Aktorskich przez aktorskie duo – Joanna Banasik i Krzysztof Najbor. Przedstawienie zapoznaje widzów z twórczością i sylwetką niezwykłej, niedocenionej poetki, pisarki, autorki librett, aktorki – Joanny Kulmowej.

Kiedy? Czwartek 24 lutego, godz. 19.15.

 • adaptacja słynnej sztuki Czechowa „Wiśniowy sad” . Twórcą nowej adaptacji jest rosyjski dramatopisarz i reżyser Nikołaj Kolada. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Agnieszka Michalik, Joanna Banasik, Adrianna Jerzmanowska i Andrzej Bienias.

Kiedy? Piątek 25 lutego, godz.19.15

 • specjalny, premierowy koncert Witkacy Power, podczas którego swoje siły połączą legendarna jazzowa grupa Young Power oraz zespół aktorski teatru, interpretujący fragmenty dramatów patrona instytucji. Po występie, publiczność razem z artystami wzniesie doroczny toast za Witkacego.

Kiedy? Sobota 26 lutego, godz. 19.15. Więcej informacji o urodzinach Witkacego na stronie teatru.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie na ostatni weekend lutego przygotował trzy przedstawienia teatralne:

 • „Pani Bovary. Możliwa historia” w reż. Małgorzaty Jakubowskiej. Sztuka odpowiada na pytanie, kim dzisiaj byłaby tytułowa bohaterka słynnej XIX-wiecznej powieści. Emma Bovary to młoda osoba chcąca zachować swoje życie, a jednocześnie to życie opuścić, matka rozdarta między żałowaniem macierzyństwa, a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia. W tytułową rolę wciela się Alina Szczegielniak. Obok niej w spektaklu występują Marta Waldera, Mateusz Bieryt i Jerzy Światłoń.

Kiedy? Scena Dom Machin – czwartek 24 lutego, godz.19.00. Więcej informacji na stronie teatru.

 • „Danton” - spektakl nawiązujący do głośnej sztuki Stanisławy Przybyszewskiej, m.in. zekranizowanej przez Andrzeja Wajdę. Reżyserem adaptacji jest Radosław Stępień. W słynne historyczne postaci rewolucji francuskiej wcielają się Mariusz Bieryt, Dominik Stroka i Adam Wierzyński. W obsadzie również - Agnieszka Judycka i Magdalena Osińska.

Kiedy? Scena MOS – sobota 26 lutego, godz.19.00/niedziela 27 lutego, godz.18.00. Więcej informacji na stronie teatru.

 • „Debil” – adaptacja sztuki Maliny Prześlugi uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Utwór w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Sztukę reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie występują Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.

Kiedy? Scena Dom Machin – sobota 26 lutego, godz.19.00/niedziela 27 lutego, godz.19..00. Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska przypomina baletową inscenizację na podstawie jednego z najpopularniejszych dzieł Ludomira Różyckiego. Prapremiera baśniowego baletu „Pan Twardowski” odbyła się ponad 100 lat temu w Teatrze Wielkim w Warszawie i od razu odniosła wielki sukces. Najnowsza krakowska wersja odbiega jednak od pierwowzoru. Twórczynię adaptacji - Violettę Suskę, bardziej intryguje wątek faustowski, zawarty w legendzie o Panu Twardowskim niż ten historyczny, zaś akcja inscenizacji rozgrywa się w realiach współczesności. Wśród solistów m.in. Dzmitry Prokharau, Yauheni Raukuts, Yauheni Yatskevich i Wioletta Maciejewska.

Kiedy? Piątek 25 lutego/Niedziela 27 lutego, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza na wydarzenie związane z pojawieniem się w zbiorach nowego eksponatu – samolotu Bielik, będącego dziełem niezwykłego konstruktora Edwarda Margańskiego. W najbliższą sobotę będzie można nie tylko podziwiać wyjątkową maszynę, ale też wziąć udział w spotkaniu z konstruktorem i obejrzeć filmy ukazujące Bielika w akcji.

Kiedy? Sobota 26 lutego, od godz.12.00. Więcej informacji na stronie Muzeum.

W kolejnym spotkaniu z cyklu Przywrócone arcydzieła w MOS-ie, gościem Łukasza Maciejewskiego będzie Olgierd Łukasiewicz. Rozmowie będzie towarzyszyć projekcja filmu „Pokuszenie” z 1995 roku, który wyreżyserowała Barbara Sass.

Kiedy? Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie - Czwartek 24 lutego, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie Teatru im. J Słowackiego w Krakowie.


Wystawy: Audioformy i meta-kreacje

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu inauguruje wystawę Andrzeja Fydrycha – „Powłoka”. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane m.in. tematyczne cykle „Audioformy” (którego inspiracją było stworzenie własnych kompozycji muzycznych) oraz „Landscape” (podejmujący relację, jaka zachodzi między obiektem, a malowanym obrazem).

Kiedy? Wernisaż – piątek 25 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inicjuje dwie nowe wystawy czasowe:

 • „Materia Studium Forma” prezentuje prace wykładowców, studentów oraz absolwentów kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych” Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu oraz uruchomionego w 2021 roku kierunku „Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów, studia drugiego stopnia”.
 • „Multi-kreacje” to ekspozycja prac dwóch artystek i pedagogów: związanej z PWSZ w Nowym Sączu Iwony Bugajskiej-Bigos (emalia, tkanina artystyczna) oraz wykładowczyni i kierownika Zakładu Architektury Wnętrz w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu – Anny Kałamarz-Kucz (malarstwo, rysunek).

Kiedy? Wernisaż obu wystaw w Dworze Karwacjanów – piątek 24 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować