Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 24-27 marca

Jazzowy Szymanowski, baśniowy Turandot, koncerty Darii Zawiałow i Kaśki Sochackiej oraz komiksowy festiwal - sprawdź, jakie wydarzenia na pierwszy weekend wiosny przygotowały instytucje województwa małopolskiego.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 24-27 marca

Koncerty: Jazzowy Szymanowski i przebojowa Zawiałow

Filharmonia Krakowska tym razem przygotowała dla melomanów 3 ciekawe wydarzenia koncertowe:

- koncert orkiestry Capella Cracoviensis i chóru Filharmonii Krakowskiej, pod przewodnictwem Marcina Świątkiewicza i z udziałem solistów: Bartosza Gorzkowskiego (tenor) i Sebastiana Szumskiego (bas). Program występu wypełni wykonanie dzieła niemieckiego kompozytora ery baroku – Joanna Sebastianego pt. „Matthäus Passion”

Kiedy? Czwartek 24 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

- prolog międzynarodowego Festiwalu Szymanowski/ Polska/Świat, w ramach którego po raz pierwszy zabrzmi kompozycja Stanisława Słowińskiego „Metafory”, przenosząca muzykę Karola Szymanowskiego w świat jazzu. Z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Marka Mosia, obok twórcy utworu wystąpi septet jazzowy z wokalistką Joanną Słowińską.

Kiedy? Piątek 25 marca, godz. 19.30/Sobota 26 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

- koncert kameralny z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego tematem przewodnim będzie twórczość Szekspira. Dla publiczności zaśpiewają: Aleksandra Kalicka (mezzosopran) i Wojciech Tabiś (bas). Solistom będzie towarzyszył zespół muzyków, a także recytujący fragmenty utworów angielskiego dramaturga Krzysztof Barczewski.

Kiedy? Niedziela 27 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska nie zapomina i o najmłodszych słuchaczach. Z myślą o nich, w najbliższy weekend odbędzie się kolejna odsłona cyklu „Smykowe Granie”. Tematem spotkania będą Arabskie skarby. Zapraszają Miłosz Gawrylkiewicz i Jolanta Gawryłkiewicz.

Kiedy? Sobota 26 marca, godz. 12.00, 13.00, 14.15, 15.30/Niedziela 27 marca, godz. 10.00, 11.15, 12.30, 15.30.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na koncert orkiestry, którą tworzy grupa utalentowanej młodzieży z całej Polski, a nad którą opiekę artystyczną sprawuje dyrygent Monika Bachowska. Podczas marcowego zgrupowania młodzi muzycy otrzymują dodatkowo wsparcie znakomitych muzyków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Przed koncertem odbędzie się zbiórka charytatywna realizowana przed koncertem we współpracy z Samarytańską Federacją Organizacji Pozarządowych, z której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie uchodźców z Ukrainy.

Kiedy? Sobota 26 marca, godz. 16.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

W Centrum Sztuki Mościce zagości jeden z najmocniejszych głosów polskiej sceny muzycznej! Daria Zawiałow jest nie tylko utalentowaną wokalistką, ale też autorką tekstów, kompozytorką i charyzmatyczną osobowością sceniczną. Tarnowski koncert odbędzie się w ramach trasy promującej jej drugi, wypełniony przebojami album – „Wojny i noce”.

Kiedy? Sobota 26 marca, godz. 20.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Wyjątkowa wokalistka zaśpiewa w ten weekend również na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Podczas finału festiwalu Pamiętajcie o ogrodach, razem z zespołem wystąpi Kaśka Sochacka. Artystka zwróciła uwagę słuchaczy debiutanckim, autorskim albumem „Ciche dni”, w którym scenki z życia uczuciowego związku zostały przedstawione z lekkością i dystansem świadomego, pogodzonego ze wszystkim podmiotu lirycznego. W Nowym Sączu wokalistka zaprezentuje także utwory z drugiej, wydanej w listopadzie ubiegłego roku płyty „Ministory”.

Kiedy? Sobota 26 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.


Spektakle: Baśniowy Turandot i taneczne poszukiwania

Opera Krakowska przygotowała premierę inscenizacji "Turandota" - sztuki uznawanej za niekwestionowane arcydzieło kompozytora Giacomo Pucciniego. Nową adaptację baśniowego utworu realizuje Karolina Sofulak. Reżyserka debiutowała w Opera North - jednej z najbardziej oryginalnych instytucji operowych w Wielkiej Brytanii. Jako pierwsza Polka wygrała również międzynarodowy konkurs reżyserii operowej European Opera Directing Prize w Zurychu. Jej „Turandot” będzie prezentowany w dwóch wersjach obsadowych. W pierwszym wystąpią m.in. Wioletta Chodowicz, Piotr Kusiewicz, Katarzyna Oleś- Blacha i Adam Szerszeń, w drugim – Agnieszka Kuk, Krzysztof Kozarek, Iwona Socha i Michał Kutnik.

Kiedy? Premiera – piątek 25 marca, godz. 18.30. Kolejne spektakle – sobota 26 marca/niedziela 27 marca, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie opery.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina swoje dwie ubiegłoroczne premiery:

- na Scenie Dom Machin - „Debil”, adaptacja utworu uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Sztuka autorstwa Maliny Prześlugi w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Sztukę reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie wystąpią Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.

Kiedy? Czwartek 24 marca – niedziela 27 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru,

- na Dużej Scenie - „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej, sztuka związana ze 120. rocznicą prapremierowej inscenizacji dzieła Mickiewicza, którą na krakowskiej scenie przygotował Stanisław Wyspiański. W spektaklu występują m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Jan Peszek, Feliks Szajnert i Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Kiedy? Czwartek 24 marca/sobota 26 marca, godz. 19.00, niedziela 27 marca, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na spektakle nie tylko do swojej siedziby:

- „CHROBOT, czyli Na Przełęczach Bezsensu” to sztuka bazująca na tańcu współczesnym, stworzona przez najmłodszych członków zespołu aktorskiego teatru - Agnieszkę Michalik oraz Kamila Jońskiego. Główną inspiracją dla artystów była Teoria Czystej Formy Witkacego oraz jego malarstwo. W spektaklu wykorzystano fragmenty dramatu „Gyubal Wahazar, czyli na Przełęczach Bezsensu” St. I. Witkiewicza.

Kiedy? Scena Witkacego – czwartek 24 marca, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

- „Nieprzyjaciel” wg Juliena Greena to niezwykły dramat miłości, który determinuje wkroczenie obcego, postaci dwuznacznej, zesłanego równie dobrze przez niebo jak i przez piekło. Reżyseruje Andrzej Dziuk, a w obsadzie: Emilia Nagórka, Dominik Piejko oraz Piotr Łakomik.

Kiedy? Dwór Tetmajerów w Łopusznej – czwartek 24 marca, godz. 19.30.

Więcej informacji na stronie teatru.

- „Rzeźnia” powstała na motywach słuchowiska Sławomira Mrożka. Bohaterem spektaklu jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej Dziuk, a w obsadzie pojawiają się m.in. Dorota Ficoń, Kamil Joński i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Scena Witkacego, piątek 25 marca/sobota 26 marca, godz. 20.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Cricoteka zaprezentuje niezwykły sceniczno-taneczny projekt „Perfect Man”. Ruch i choreografia są w nim wynikiem badań nad tekstami kultury, archiwalnymi materiałami audio-wideo i przedstawieniami figuratywnymi (rzeźby, płaskorzeźby, obrazy, rysunki, szkice itp.), które dotyczą dziedzictwa okresu komunizmu i tzw. Homo Sovieticus. Twórcy spektaklu - Anna Jurek, Łukasz Wójcicki i Tatiana Cholewa, cały dochód ze spektaklu przekazują na zbiórkę Open Culture dla wsparcia ukraińskich twórców kultury.

Kiedy? Sobota 26 marca, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Wydarzenia: Komiksowy festiwal i rozmowy o narciarskiej modzie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, jak co roku, w ostatni weekend marca staje się przestrzenią Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Międzynarodowe święto rysunkowych opowieści w tym roku odbędzie się już po raz 11. W programie spotkania z artystami, wykłady, warsztaty, wystawy, czy seanse filmowe, tym razem mające miejsce w aż trzech lokacjach. Do Arteteki WBP w Krakowie dołączą po raz pierwszy Pałac Potockich oraz siedziba Fundacji Muzeum Komiksu (ul. Sarego 7). Gośćmi festiwalu będą twórcy z Polski, a także Belgii, Hiszpanii i Finlandii.

Kiedy? Piątek 25 marca – niedziela 27 marca.

Więcej informacji na stronie Biblioteki.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zachęca całe rodziny do pielęgnacji Międzypokoleniowego Ogrodu Archeologicznego. Grządki wypełnione nasionami i sadzonkami specjalnie wyselekcjonowanych roślin powstaną na terenie ogrodu muzealnego, usytuowanego nieopodal Wawelu. Uczestnicy otrzymają niezbędne materiały do uprawy i pielęgnacji. Będą mogli też doglądać swoich sadzonek w godzinach otwarcia muzeum.

Kiedy? Spotkania Międzypokoleniowego Ogrodu Archeologicznego odbywają się raz w ostatnią sobotę każdego miesiąca, do października, w godz. 11.00-12.30.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na rozmowę o narciarskiej modzie! Znawca tematu Wojciech Szatkowski opowie o tym, co nosiło się na stokach w dwudziestoleciu międzywojennym, wyjaśniając znaczenie takich słów jak: pumpki, narciary, owijacze i czapka amundsenka. Ilustracją do opowieści będzie prezentacja zdjęć z archiwum muzeum i SNPTT - najstarszego klubu narciarskiego w Polsce.

Kiedy? Sobota 26 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce w najbliższe niedzielne przedpołudnie zaprasza do siebie wszystkich tatusiów ze swoimi pociechami. Czekają na nich m.in. gry, konkursy i zabawy z nagrodami, animacje oraz pokaz iluzji w wykonaniu pana magika - Marka Polaka.

Kiedy? Niedziela 27 marca, godz. 11.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


Wystawy: Rzeźba, ceramika, malarstwo

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu inauguruje w swoich dwóch oddziałach nowe wystawy czasowe:

- w nowosądeckiej Galerii Sztuki SOKÓŁ ekspozycja "Zmienność", prezentująca ceramikę, malarstwo i rzeźby Romana Szlachetki - projektanta form ceramicznych – przemysłowych i artystycznych, przez dwadzieścia lat związanego z Fabryką w Ćmielowie oraz jego córki – artystki-rzeźbiarki Ewy Szlachetki-Depak.

Kiedy? Wernisaż – piątek 25 marca, godz. 17.00. Ekspozycję można oglądać do 18 kwietnia.

- w Galerii BWA Jatki w Nowym Targu wystawa rzeźby Jacka Kogutka. Zmarły 2 lata temu, a pochodzący z Zakopanego artysta był m.in. współwykonawcą szesnastu obelisków upamiętniających żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie gen. Władysława Andersa, znajdujących się w Uzbekistanie i Kazachstanie. Prace prezentował na wystawach zbiorowych w Polsce i Europie.

Kiedy? Wernisaż – piątek 25 marca, godz. 18.00. Ekspozycję można oglądać do 23 kwietnia.

Więcej informacji o wystawach na stronie MCK Sokół.

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach przygotowało dwie nowe malarskie wystawy, których bohaterkami są artystki związane z miejscowym środowiskiem plastycznym. Na ekspozycji „Pejzaże” obejrzymy cykl obrazów autorstwa Danuty Poręby – absolwentki Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Na drugą z wystaw trafiły figuratywne obrazy Józefiny Piotrowskiej-Szukalskiej, absolwentki Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Kiedy? Wernisaż obu wystaw – piątek 25 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować