Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 25 - 28 maja

Gala operowa w ogrodzie botanicznym, otwarcie skansenowego sezonu, wozy kolorowe w Muzeum Nikifora – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 25 - 28 maja

Koncerty: Gala operowa, podróż nad Sekwanę, Strefa Dobrego Grania

Opera Krakowska zaprasza na galowy koncert w niezwykłej scenerii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dla publiczności zaśpiewają: Iwona Socha – sopran, Zuzanna Caban – sopran, Agnieszka Cząstka-Niezgódka – mezzosopran, Jarosław Bielecki – tenor oraz Adam Szerszeń – baryton. Artystom będzie towarzyszyła Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Alexandra Humali. Obok arcydzieł repertuaru operowego i przebojów wiedeńskiej operetki w programie pojawi się także budząca porównywalny zachwyt muzyka musicalowa i filmowa.

Kiedy? Sobota 27 maja/Niedziela 28 maja, godz. 19.30.

Więcej informacji na stronie opery.

Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów kolejną odsłonę projektu Muzyczne Mosty. Ma scenie wystąpi orkiestra Capella Cracoviensis pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza. Muzycy zaprezentują utwory J. S. Bacha, J. G. Janitscha i J. Ch. Fischera.

Kiedy? Niedziela 28 maja, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska nie zapomina o młodszych i najmłodszych słuchaczach. Z myślą o nich odbędą się trzy wydarzenia:

  • kolejne spotkanie z cyklu Musica-Ars Amanda, który przenosi młodych słuchaczy w różne miejsca na świecie, prezentując kulturę, tradycję oraz ciekawostki z różnych stron Europy. Tym razem celem muzycznej podróży będzie Francja. Program koncertu wypełnią dzieła twórców reprezentujących główny nurt w muzyce francuskiej I połowy XX wieku – Maurice’a Ravela, Jacquesa Iberta oraz Francisa Poulenca. Zespół filharmoników krakowskich poprowadzi Szymon Naściszewski. Partię fletową wykona solista NFM Filharmonii Wrocławskiej - Jan Krzeszowiec.

Kiedy? Sala Koncertowa Filharmonii - czwartek 25 maja, godz. 18.00/ Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej - piątek 26 maja, godz. 12.00.

  • Dzieci Dzieciom to cykl godzinnych koncertów z prelekcją, podczas których na scenie występują uczniowie z małopolskich szkół muzycznych, prezentujący swoim rówieśnikom repertuar pozornie tylko zarezerwowany dla osób dorosłych. Na scenie wystąpią dzieci z Zespołu Szkół i Placówek pn. "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących" w Krakowie

Kiedy? Piątek 26 maja, godz. 12.00.

  • „Bajki Muzyką Pisane” to dźwiękowe opowieści dla najmłodszych, których narratorem jest wielki miłośnik muzyki – Profesor Bakcyl. Obok niego, w wypełnionych muzyką i zabawą spektaklach, występują artyści Filharmonii Krakowskiej. Tytuł najnowszego odcinka to „Motyle, nie tylko w brzuchu”.

Kiedy? Sala Koncertowa Filharmonii - sobota 27 maja, godz. 10.00 i 12.00/Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie - niedziela 28 maja, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Koncert adresowany do najmłodszych odbiorców przygotowało także Centrum Sztuki Mościce. Na scenie Strefy Dobrego Grania pojawią się mali i duzi uczestnicy, którzy pod okiem instruktorów, przez ostatnie miesiące, szlifowali swoje umiejętności muzyczne, a teraz zaprezentują się przed publicznością. W repertuarze znajdą się znane piosenki popowe i utwory o wiośnie.

Kiedy? Czwartek 25 maja, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie rozpoczyna kolejny sezon skansenowy w Dworze w Dołędze. W ramach koncertu pod hasłem “Kiecka nie kiecka, jedziemy Osiecka i Brel i Stachura, piosenek fura” wystąpią Ewa Cypcarz-Bogucka, Bartłomiej Szułakiewicz i Krzysztof Bogucki.

Kiedy? Sobota 27 maja, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Spektakle: Musical, taniec współczesny i ognisko baletowe

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend pokaże widzom dwie inscenizacje:

  • musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Duża Scena - czwartek 25 maja, godz. 19.00/Piątek 26 maja, godz. 12.00 i 19.00/Sobota 27 maja, godz. 12.00.

  • komedię „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” napisaną i wyreżyserowaną przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie wystąpią Hanna Bieluszko, Feliks Szajnert oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Scena Dom Machin - czwartek 25 maja – niedziela 28 maja, godz. 19.00.

Więcej informacji o repertuarze na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje publiczności trzy spektakle:

  • „Rzeźnia” to sztuka oparta na słuchowisku Sławomira Mrożka. Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie znajdziemy m.in. Dorotę Ficoń, Kamila Jońskiego i Krzysztofa Najbora.

Kiedy? Czwartek 25 maja, godz. 19.15

  • „Hotel Utopia” jest nową inscenizacją w ramach Sceny Propozycji Aktorskich, pełną groteski sztuką w reż. Andrzeja Bieniasa o chęci stworzenia „człowieka idealnego”, gotowego (według jego twórców) stawić czoło nowej rzeczywistości. W obsadzie m.in. Adrianna Jerzmanowska, Emilia Nagórka, Agnieszka Michalik i Kamil Joński.

Kiedy? Piątek 26 maja, godz. 19.15.

  • „CHROBOT, czyli Na Przełęczach Bezsensu” to sztuka bazująca na tańcu współczesnym, stworzona przez najmłodszych członków zespołu aktorskiego teatru - Agnieszkę Michalik oraz Kamila Jońskiego. Główną inspiracją dla artystów była Teoria Czystej Formy Witkacego oraz jego malarstwo. W spektaklu wykorzystano fragmenty dramatu „Gyubal Wahazar, czyli na Przełęczach Bezsensu” St. I. Witkiewicza.

Kiedy? Sobota 27 maja, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na uroczyste zakończenie 31. sezonu artystycznego Ogniska Baletowego, prowadzonego przez Edytę Korus i Adama Kawkę. W programie koncertu znajdą się m.in. sceny z baletów: „Córka źle strzeżona”, „Carmen”. Na scenie nie zabraknie tańczących "laleczek" i "kwiatuszków". Ognisko Baletowe ma na celu kształcenie dzieci pod względem tanecznym w stopniu podstawowym oraz przygotowanie do dalszej nauki zawodu - tancerz zawodowy.

Kiedy? Niedziela 28 maja, godz. 10.00 i 12.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


Wystawy: Wozy kolorowe i artystyczne konstelacje

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu inauguruje nową wystawę czasową w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju. Ekspozycja pod hasłem „Jadą wozy kolorowe. Tabor w pamięci i w twórczości artystycznej Cyganów/Romów” prezentuje kolekcję Pawła Lechowskiego – etnografa, który kulturą romską interesuje się nieprzerwanie od lat 60. ubiegłego wieku. Dzięki unikatowym zbiorom, widzowie mogą poznać Romów z taborów i tych, którzy wędrowanie znają jedynie z opowiadań starszego pokolenia.

Wernisaż odbędzie się w piątek 26 maja o godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach otwiera wystawę malarstwa Antoniego Nikla – gorlickiego artysty i pedagoga, który obecnie jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzi malarską pracownię dyplomującą. „To twórczość, która zadziwia wytrwałością i konsekwencją właściwą największym. Artysta metodycznie konstruuje swoje prace z plam barwnych przyjmujących najczęściej podłużną formę odcinka linii. Wykreowana w ten sposób hipnotyczna wręcz przestrzeń obrazu wciąga widza w głąb i każe przyglądać się niuansom i detalom, które są istotnym budulcem owego malarstwa” – pisze o jego twórczości ks. dr Paweł Batory.

Wernisaż wystawy „Spotkanie” odbędzie się w piątek 26 maja w Kasztelu w Szymbarku o godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wernisaż, związanej z Dniem Matki, wystawy „Marzenia mojej mamy”. Jakie są tytułowe marzenia mam? Na to pytanie tym razem odpowiedzą dzieci z Artystycznego Klubu „Wułyk", które w wyniku wojny w Ukrainie musiały opuścić swój kraj. Wystawa ukazuje sekretne dziecięce marzenia i wyobraźnię. Jest też miłość i chęć odkrywania świata, tęsknota, czasem za czymś niemożliwym, albo czymś co bardzo trudno osiągnąć. Ale właśnie po są marzenia, aby do nich dążyć i je osiągać.

Wernisaż odbędzie się w piątek 26 maja o godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie biblioteki

Wystawa w bibliotece

Od 23 maja w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie można oglądać wystawę fotografii Roberta Matyskiela pt. „4 pory w Skansenie”. Autor uchwycił uroki zmienności przyrody w niezwykłym miejscu, jakim jest skansen w Wygiełzowie. Wystawa jest udostępniana na terenie Dworu z Drogini.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Cricoteka w Krakowie do 25 czerwca prezentuje wystawę „Konstelacje”, organizowaną w ramach tegorocznej edycji Copernicus Festival. To przegląd artystycznych poszukiwań, których granice są niewiadome, tak jak granice kosmosu. Na wystawie prezentowane są prace wideo, obrazy i instalacje, które budują przestrzeń do działań edukacyjnych, społecznych i performatywnych.

Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Wydarzenia: Piknik historyczny, Krakowiaczek i Święto Rodziny Krakowskiej

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do Regionalnego Centrum Edukacji Pamięci na piknik historyczny poświęcony świętu 16. Pułku Piechoty. Przedsięwzięcie organizowane będzie na terenie historycznego kompleksu koszarowego pułku, który zachował się w dużej części bez zmian do dnia dzisiejszego. Na uczestników wydarzenia czekają zabawy i gry zręcznościowe oraz konkurs z nagrodami. W tym dniu wstęp na ekspozycje stałą Centrum będzie również bezpłatny.

Kiedy? Niedziela 28 maja, od godz. 11.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

W Amfiteatrze letnim w Łoniowej odbędzie się 33. KRAKOWIACZEK - Dziecięcy Przegląd Folklorystyczny Regionu Krakowiaków Wschodnich i Pogórza Ciężkowickiego. Do udziału w przeglądzie, który ma charakter konkursu, zaproszenie przyjęło 5 zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, 1 dziecięca kapela ludowa oraz 2 instrumentalistów ludowych. Ogółem wystąpi ponad 200 wykonawców z regionu etnograficznego Krakowiaków Wschodnich i Pogórza Ciężkowickiego.

Kiedy? Niedziela 28 maja, od. godz. 13.00.

Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do Galerii Sztuki w willi Oksza na prelekcję "W stronę Pysznej po raz wtóry (to i owo o narciarzach i turystach z Hali Pysznej)". Wojciech Szatkowski z Muzeum opowie, jak stary szałas pasterski przekształcił się w całkiem pojemne i ładne schronisko na Hali Pysznej, jak było z duchem tego schroniska – Krupowskim, jak się na Pyszną chodziło i kto tam zaglądał. Opowieść w „Okszy” wzbogacą niepublikowane zdjęcia.

Kiedy? Czwartek 25 maja, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

W najbliższy weekend odbędzie się kolejna edycja Święta Rodziny Krakowskiej, w którym wezmą udział także instytucje kultury województwa małopolskiego:

  • Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na zwiedzanie wystawy stałej (26-28 maja) i międzypokoleniową grę miejską „Kazimierz od podszewki” (26 maja, godz. 16.00) – więcej informacji na stronie muzeum
  • Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na specjalne zwiedzanie teatru z przewodniczką, która zabierze gości w fascynującą podróż po zakamarkach budynku, opowie jego historię i towarzyszące temu miejscu anegdoty. Na zwiedzających czekają także przestrzenie III piętra Teatru, gdzie znajduje się tajemniczy świat wystawy „Paradyz” (27-28 maja) – więcej informacji na stronie teatru.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować