Pogoda Nowy Sącz

5

Dzisiaj jest: 05. 12. 2023 Dni od początku roku: 338 Dni do końca roku: 26
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 3 - 6 sierpnia

W nadchodzący weekend zapraszamy Państwa do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej w regionie małopolskim. Wśród propozycji znajdują się m.in. koncert „Lato z Kiepurą” w wykonaniu znakomitych solistów i orkiestry Filharmonii Krakowskiej, spotkanie miłośników motoryzacji zabytkowej w Nowym Sączu, a także kreatywne warsztaty rodzinne w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, podczas których będzie można stworzyć własne pocztówki z wakacji.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 3 - 6 sierpnia

Koncerty: Lato z Kiepurą i ukraińska orkiestra w Lusławicach

Filharmonia Krakowska zaprasza na wyjątkowe wydarzenie muzyczne zatytułowane „Lato z Kiepurą”. To hołd złożony polskiemu tenorowi, który podbił serca publiczności na całym świecie. W programie koncertu znajdą się znane i lubiane pieśni i arie z operetek oraz piosenki z okresu międzywojennego, które śpiewał Jan Kiepura. Towarzyszyć mu będą jego żona, słynna sopranistka Marta Eggerth, oraz jego przyjaciółka, gwiazda kabaretu Hanka Ordonówna. Na scenie wystąpią znakomici soliści: Ewelina Szybilska, Iwona Socha, Łukasz Gaj, Adam Sobierajski i Anna Sokołowska-Alabrudzińska. Gościem specjalnym koncertu będzie Dariusz Kordek. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Sławomir Chrzanowski. Reżyserią, scenariuszem i narracją zajmie się Łukasz Lech.

Koncert odbędzie się w sobotę 5 sierpnia o godzinie 18.00 w Filharmonii Krakowskiej oraz w niedzielę 6 sierpnia o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Mościce.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej filharmonii.

Filharmonia Krakowska ma przyjemność zaprosić Państwa na następny koncert w ramach letniego festiwalu Philharmonic Music Summer. W tym tygodniu w Palmiarni Ogrodu Botanicznego UJ zaprezentuje się kwartet fagotowy złożony z: Zdzisława Bogacza, Wojciecha Turka, Adama Mróza i Marcina Krakowskiego. W repertuarze utwory m.in. Jansena, Kreislera i Griega.

Koncert odbędzie się w sobotę 5 sierpnia o godzinie 12.00.

Zachęcamy do odwiedzenia strony filharmonii, gdzie znajdą Państwo więcej informacji.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na kolejną odsłonę Festiwalu Emanacje, który odbędzie się w ten weekend. W programie koncert Orkiestry MASO Charków, która współpracuje z lusławickim centrum od ponad roku. Orkiestra składa się z wybitnych młodych muzyków z całej Ukrainy, którzy otrzymali możliwość kontynuowania swojej pracy artystycznej w Polsce w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju. Orkiestra występowała już z wieloma renomowanymi dyrygentami i solistami, a podczas Festiwalu Emanacje poprowadzi ją Maestro Ruben Silva.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej w Lusławicach w sobotę 5 sierpnia o godzinie 18.00.

Zapraszamy do odwiedzenia strony centrum, gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat tego i innych wydarzeń.


Spektakle: Od małej stabilizacji do człowieka idealnego

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na pierwszy weekend sierpnia, podczas którego zaprezentuje cztery inscenizacje:

„AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” to spektakl oparty na dramaturgii Tadeusza Różewicza. Sztuka porusza problematykę dotyczącą sytuacji współczesnego człowieka, tzw. "małej stabilizacji" oraz potencjalnych zagrożeń, jakie dla ludzkości niesie tzw. postęp technologiczny. Inscenizacja w reżyserii Andrzeja St. Dziuka składa się z utalentowanej obsady, w której znaleźli się m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Czwartek 3 lipca, godz. 19.15.

„Stachura – się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj” to spektakl nawiązujący do twórczości wybitnego poety pokolenia 56. - To spektakl pełen muzyki, tworzonej na żywo, wśród publiczności. Odkrywanej od pierwszego dźwięku, rodzącego się z dotyku, oddechu, szarpnięcia struny - opisuje reżyser całości Andrzej Bienias. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Łakomik.

Kiedy? Piątek 4 sierpnia, godz. 19.15.

„Wiśniowy sad” to adaptacja ponadczasowej sztuki Antoniego Czechowa. To sztuka o ludziach, którzy nie potrafią podejmować decyzji, którzy uciekają przed problemami, mając nadzieję, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale biernie znoszą ciosy losu. Autorem spektaklu jest Nikołaj Kolada, w obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Agnieszka Michalik, Joanna Banasik, Adrianna Jerzmanowska i Andrzej Bienias.

Kiedy? Sobota 5 sierpnia, godz. 19.15.

„Hotel Utopia” to spektakl powstały w ramach Sceny Propozycji Aktorskich. To pełna groteski sztuka w reż. Andrzeja Bieniasa o próbie stworzenia „człowieka idealnego”, gotowego (według jego twórców) stawić czoło nowej rzeczywistości. W obsadzie m.in. Adrianna Jerzmanowska, Emilia Nagórka, Agnieszka Michalik i Kamil Joński.

Kiedy? Niedziela 6 sierpnia, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.


Wydarzenia: Zlot pojazdów i pocztówki z wakacji

W ramach zlotu odbędą się m.in. wystawy pojazdów na terenie Miasteczka Galicyjskiego, pokaz jazdy po ulicach Nowego Sącza oraz rajd indywidualny. Uczestnicy zlotu i publiczność będą mogli również wziąć udział w konkursach sprawnościowych i tematycznych.

Zlot odbędzie się w dniach 5-6 sierpnia.

Szczegółowe informacje na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do udziału w wakacyjnych sobotnich warsztatach rodzinnych na terenie Domu Esterki. Podczas trzeciego spotkania z cyklu „Poza ramy” uczestnicy będą mieli okazję stworzyć własne pocztówki z wakacji, inspirowane warszawskimi parkami z obrazów Marii Korsak i haftowanymi pejzażami Łucji Mickiewicz. Warsztaty będą polegać na łączeniu farb akwarelowych i techniki kolażu. Uczestnicy będą tworzyć na styku kultury i natury, w przestrzeni wystawy i obok niej – na kocach rozłożonych na trawie wśród muzealnych etnokrzewów.

Kiedy? Sobota 5 sierpnia, godz. 11.30 – 17.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w pierwszy sierpniowy weekend zaprasza na warsztaty, wystawy i spotkania związane z kulturą i historią regionu:

Warsztaty z Malarstwa na szkle

Naucz się tradycyjnej techniki malowania na szkle i stwórz własną dekorację. Warsztaty poprowadzi doświadczony instruktor. Zajęcia odbędą się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10, w czwartek 3 sierpnia o godz. 16:00. Czas trwania: 1,5 godz. Sugerowany wiek uczestników: dzieci od 8 lat, młodzież i dorośli. Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111. Koszt: 20 zł (dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gmin: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec: 15 zł). Kolejne terminy (czwartki): 10.08, 17.08, 24.08, 31.08.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt. "Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy".

Zapoznaj się z historią i budową dud, tradycyjnego instrumentu ludowego z Podhala. Wystawę przedstawi kurator Magdalena Kwiecińska. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba przy ul. Kościeliska 18, w czwartek 3 sierpnia o godz. 17:00. Wstęp w cenie biletu. Więcej informacji na stronie muzeum.

Warsztaty Ornamenty podhalańskie

Naucz się rysować i malować typowe dla Podhala wzory zdobnicze, takie jak parzenica czy rozeta. Warsztaty poprowadzi doświadczony instruktor. Zajęcia odbędą się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10, w piątek 4 sierpnia o godz. 10:30. Czas trwania: 1–1,5 godz. Sugerowany wiek uczestników: 7–13 lat. Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzaskie.pl, tel. 533 926 111. Koszt: 20 zł (dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gmin: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec: 15 zł). Kolejne terminy (piątki): 11.08, 18.08, 25.08.

Dzień Wiesława Stanisławskiego

Weź udział w spotkaniu poświęconym Wiesławowi Stanisławskiemu, legendarnemu taternikowi i alpiniscie, który zginął tragicznie dokładnie 90 lat temu na zachodniej ścianie Kościółka w Dolinie Batyżowieckiej. Posłuchaj trzech wystąpień o jego życiu i dokonaniach wspinaczkowych od znawców tematu: Wojciecha Szatkowskiego, Piotra Sienkiewicza i Adama Śmiałkowskiego. Spotkanie odbędzie się w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10, w piątek 4 sierpnia o godz. 16:00.

Ponadto Muzeum Tatrzańskiego zaprasza na następujące wydarzenia:

- Spacer "Od pana do plebana" - 5 sierpnia (sobota) o godzinie 11:00. Spacer pozwoli odkryć historię i urok zespołu dworskiego w Łopusznej, związanego z Włodzimierzem Tetmajerem i jego relacjami z Podhalem. Zobaczymy XVIII-wieczny dwór, który był siedzibą rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich, oraz późnogotycki kościół św. Trójcy i św. Antoniego Opata. Zapisy pod adresem lopuszna@muzeumtatrzanskie.pl lub pod numerem telefonu 535 668 777. Koszt to bilet wstępu do muzeum. Czas trwania to około 1,5 godziny. Spacer przeznaczony jest dla młodzieży i dorosłych. Więcej informacji na stronie muzeum.

- Wernisaż wystawy UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem - 5 sierpnia (sobota) o godzinie 17:00. Wernisaż rozpocznie się w Galerii Sztuki w willi Oksza (ul. Zamoyskiego 25), gdzie będzie można zobaczyć pierwszą część wystawy. Następnie przeniesiemy się do Galerii Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18 b), gdzie będzie prezentowana druga część wystawy. Na koniec zapraszamy na pokaz prac Małgorzaty Mirgi-Tas na Domu Handlowym Granit (ul. Kościuszki 3). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegóły na stronie muzeum.

- Spacer śladami zakopiańskiej sztuki w przestrzeni miasta - 6 sierpnia (niedziela) o godzinie 12:00. Ania Batko poprowadzi nas po miejscach, które są świadkami i twórcami zakopiańskiej sztuki. Spotykamy się przy Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b. Wstęp wolny.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie (ul. Poselska 3) ma zaszczyt zaprosić dzieci wraz z rodzicami na warsztaty:

„Wakacje z archeologią” (zajęcia dla dzieci od 7 lat z opiekunem), podczas których uczestnicy zapoznają się z „Tajnikami medycyny w starożytnym Egipcie”, poznają jakie choroby diagnozowali i leczyli Imhotep - lekarz faraona Dżesera czy Peseshet - lekarka ze szkoły medycznej w mieście Sais? Jak sprawdzano ciśnienie i czym leczono choroby oczu, a także jaki wirus wywołał epidemię w VII w. p.n.e.

Kiedy? czwartek. 03.08.2023 o godz. 12:00.

„Łamiemy egipski szyfr!” to tytuł warsztatów, które będą poświęcone hieroglifom - świętym znakom starożytnych Egipcjan, które odczytane na początku XIX w., pozwoliły poznać przeszłość kraju nad Nilem. Jaki był kierunek zapisu, czym są kartusze królewskie i w jakim celu na końcu zdania umieszczano hieroglif z przedstawieniem zwierzęcia? Odpowiedź znajdziesz na piątkowych zajęciach.

Kiedy? 04.08.2023 r. o godz. 12:00.

Warsztaty rodzinne pt. ”Wakacje Smoka wawelskiego” – zabiorą uczestników w podróż w czasie po średniowiecznym Krakowie. Poświęcone będą życiu dzieci w średniowiecznym mieście. Opowiemy o ich codziennych pracach, stroju i zabawkach.

Kiedy? 6.08.2023 (niedziela), g.12:00.

Czas trwania zajęć: ok. 90 min. Rezerwacje: rezerwacjegrupy@ma.krakow.pl. Wstęp bez rezerwacji możliwy w miarę wolnych miejsc.

Więcej o ofercie wakacyjnej na stronie muzeum.

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska w Łosiu ma zaszczyt zaprosić Państwa 5 sierpnia do Łosia na Święto Maziarzy Łosiańskich 2023. To wyjątkowa okazja, aby poznać kulturę i tradycje łemkowskie. Start godz. 13:00. Tematem przewodnim będzie strój łemkowski, który jest nieodłącznym elementem tożsamości tego regionu. W programie: koncerty muzyki ludowej i współczesnej, warsztaty o historii i znaczeniu stroju, prezentacje i spotkania z twórcami ludowymi, konkursy z nagrodami, łemkowskie przysmaki i rękodzieło. Wstęp 1,00 zł.

Szczegóły na stronie www.muzeumgorlice.pl

Zapraszamy Państwa do udziału w Miodobraniu, które odbędzie się w niedzielę, 6 sierpnia, w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. To wyjątkowa okazja, aby poznać tajniki pszczelarstwa, dowiedzieć się o leczniczych właściwościach produktów pszczelich i podziwiać piękno pasiek. Wśród atrakcji czekają na Państwa: konkurs plastyczny dla dzieci, wykład o apiterapii, rozstrzygnięcie konkursu pszczelarskiego "Na najlepszą pasiekę", przedstawienie "Blaszany Bębenek", warsztaty dla dzieci oraz kiermasz pszczelarski.

Szczegóły na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować