Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 4-7 listopada

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 4-7 listopada

Recital laureata Konkursu Chopinowskiego, gala operowych pieśni, premierowa inscenizacja klasyki Czechowa - sprawdź, jakie wydarzenia przygotowały na najbliższy weekend instytucje kultury województwa małopolskiego.

Koncerty: Mistrzowski recital chopinowski i gala operowa

Filharmonia Krakowska na najbliższe dni przygotowała szereg wyjątkowych wydarzeń koncertowych, adresowanych nie tylko do dorosłych melomanów:

  • w ramach projektu Muzyczne Mosty na historycznych instrumentach zagra orkiestra Capella Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa. Tym razem publiczność usłyszy kompozycje Schuberta i Haydna (czwartek 4 listopada, godz. 19.30)
  • podczas sobotniego Koncertu Symfonicznego wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Francesco Bottigliero. W programie wieczoru m.in. fragmenty opery Carmen Georgesa Bizeta oraz wybór Dańców węgierskich Johannesa Brahmsa i Tańców słowiańskich Antonína Dvořáka (sobota 5 listopada, godz. 18.00)
  • gośćmi kolejnego muzycznego spotkania pod hasłem Smykowe Granie będą członkowie słynnej Kapeli ze Wsi Warszawa. Wprowadzą najmłodszych słuchaczy w klimaty mazowieckich, nadwiślańskich przestrzeni, pełnych bogactwa brzmienia śpiewu białego oraz oryginalnych instrumentów tradycyjnych (sobota 6 listopada/niedziela 7 listopada, godziny: 10:00, 11:15, 12:30, 13:30)
  • w niedzielne popołudnie melomanom zaprezentuje się laureat II nagrody tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie – Kyōhei Sorita. Japoński wirtuoz wykona m.in. chopinowskie mazurki, walce i polonezy (niedziela 7 listopada, godz. 15.00)
  • niedzielny wieczór upłynie pod znakiem rodziny Maklakiewiczów. W koncercie pod hasłem „Saga Rodu. Pieśni braci Franciszka, Jana i Tadeusza Maklakiewiczów. Ślady pamięci” zaśpiewają Olga Piasecznik i Krzysztof Szumański . Akompaniować na fortepianie będzie im przedstawicielka słynnej muzycznej rodziny - Joanna Maklakiewicz (niedziela 7 listopada, godz. 19.30).

Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej.

Filharmonia Krakowska w najbliższą niedzielę zaprosi melomanów także do Dąbrowy Tarnowskiej. W tamtejszym Kościele pw. Wszystkich Świętych odbędzie się specjalny koncert pod hasłem „W hołdzie dla Niepodległej”. W programie - słynne piosenki legionowe i patriotyczne związane ze Świętem Niepodległości. Dla publiczności z towarzyszeniem muzyków zaśpiewają je Magdalena Drozd (sopran) i Maciej Drużkowski (baryton).

Koncert odbędzie się w niedzielę 7 listopada o godz. 17.00.

Na koncert wyjątkowych pieśni zaprosi w ten weekend także Opera Krakowska. Podczas gali „Belcanto – radość śpiewania" zabrzmią fragmenty najsłynniejszych dzieł mistrzów włoskiej opery. Wykonają je uznani soliści oraz Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej. Gościem specjalnym wieczoru będzie Ryszard Karczykowski – wybitny tenor i dyrektor artystyczny opery w latach 2003-2006, obchodzący w tym roku 60-lecie pracy artystycznej.

Gala odbędzie się w sobotę 6 listopada o godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.


Spektakle: Premierowy Czechow, roztańczeni Krakowiacy i Górale

Teatr Witkacego z Zakopanego przygotował premierę na podstawie klasycznej sztuki Antoniego Czechowa. „Wiśniowy sad” to spektakl o ludziach, którzy boją się podejmować decyzje, którzy chowają się przed problemami, w nadziei, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale posłusznie przyjmują ciosy losu. Twórcą nowej adaptacji utworu jest rosyjski dramatopisarz i reżyser Nikołaj Kolada. W obsadzie będzie można zobaczyć m.in. Dorotę Ficoń, Agnieszkę Michalik, Joannę Banasik, Piotra i Krzysztofa Łakomików, Adriannę Jerzmanowską i Andrzeja Bieniasa.

Premierowe pokazy spektaklu odbędą się w piątek 5 listopada i sobotę 6 listopada o godz. 19.15. Więcej informacji na stronie Teatru Witkacego z Zakopanego.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina dwie głośne premiery sceniczne z ubiegłego roku:

  • na Dużej Scenie „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” - roztańczona, pełna polskich smaków, ale muzyki country adaptacja słynnej opery Wojciecha Bogusławskiego. Jej reżyserem jest Cezary Tomaszewski, a w obsadzie występują m.in. Tomasz Wysocki, Ewelina Cassette, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz i Karolina Kazoń (sobota 6 listopada, godz. 19.00)
  • na scenie Domu Machin poruszający monodram „Agamemnon”. To uwspółcześniona wersja opowieści o tytułowej antycznej postaci. Bohater sztuki to nie tylko władca, dowódca, ale też mąż i ojciec robiący zakupy, który nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. W postać na scenie wciela się Marcin Kalisz. Sztukę autorstwa Rodrigo Garcii reżyseruje Szymon Kaczmarek (sobota 6 listopada/niedziela 7 listopada, godz. 18.00)

Informacja o biletach jest dostępna na stronie Teatru im. J. Słowackiego.

Opera Krakowska przypomina jedno z najbardziej znanych, swoich przedstawień repertuarowych. "Tosca" Giacomo Pucciniego to historia tragicznej miłości wplątanej w tryby polityki i historii. Krakowską inscenizację wyreżyserował Laco Adamik. Tytułową rolę kreuje Agnieszka Kuk. Obok niej na scenie m.in. Tomasz Kuk, Adam Szerszeń, Paweł Szczepanek i Jan Migała.

Spektakl będzie można zobaczyć w piątek 5 listopada i w niedzielę 7 listopada o godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.


Wydarzenia: Kantorowska instalacja i festiwal poetycki

Cricoteka inauguruje intermedialną instalację artystyczną Mateusza Świderskiego „To nasza tylko, nie gwiazd naszych wina”. Instalacja osadzona jest w szczególnym kontekście przestrzennym − Galerii-Pracowni Kantora przy ulicy Siennej 7, gdzie artysta spędził ostatnie lata życia. Działanie Świderskiego jest interwencją w obszarze już istniejącej w galerii wystawy „Całe życie jest teatrem”, poszerzonej o astrologiczne konotacje. Trwającemu cztery miesiące projektowi będzie towarzyszyć stały proces zmiany. Artysta, w zależności od aktualnego układu planet i kolejnych aspektów horoskopu Kantora, będzie zmieniał układ oraz znaczenia instalacji. Powstanie ona w relacji do trzech obiektów scenograficznych z ostatniego, nieukończonego spektaklu Kantora „Dziś są moje urodziny”.

Więcej informacji o projekcie na stronie Cricoteki.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wspólnie z Fundacją Promocji Kultury "Urwany Film" zaprasza na VIII edycję literackiego Festiwalu TRAKL-TAT. Poezja nie zna granic, ani geograficznych, ani wiekowych, a twórczość patrona festiwalu Georga Trakla wpisuje się w szeroki kontekst współczesnej kultury. W tym roku jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla wyłoniła czwórkę laureatów spośród prawie 200 uczestników konkursu. W gronie nagrodzonych znaleźli się: Piotr Tomczak, Natalia Warzyniak, Piotr Podlipniak oraz Kamil Plich.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 3-6 listopada. W programie m.in. premierowa projekcja animacji o Lemie i Mrożku, slalom poetycki i gala finałowa.

Więcej informacji na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej po rocznej przerwie powraca do tradycji Orawskich Zaduszek. W czarnej karczmie z Podwilka odbędzie się spotkanie, podczas którego będzie można powspominać i przypomnieć osoby, które swoje życiowe losy związali z Orawą, tworząc i ubogacając jej dziedzictwo.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 7 listopada o godz. 16.00. Więcej informacji na stronie Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

W niedzielę w Sądeckim Parku Etnograficznym będzie miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Jego tematem jest książka „Łańcuch łączący Ziemię z Niebem – Różaniec jako praktyka funeralna współczesnej Sądecczyzny”. To owoc wywiadów terenowych autora, Kamila Basty, które rzucają nowe światło na kwestię obrzędowości rodzinnej na Sądecczyźnie, a także sposobów przeżywania oraz „konstruowania” polskiego katolicyzmu. Spotkaniu z autorem będzie towarzyszyć wyjątkowy koncert pieśni pogrzebowych w wykonaniu zespołu „Vox Angeli”.

Muzeum zaprasza na spotkanie w skansenie do budynku kościoła rzymskokatolickiego z Łososiny Dolnej, w niedzielę 7 listopada o godz. 12.00.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować