Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 7 - 10 kwietnia

Niedziele palmowe w skansenach, muzyka pasyjna w teatrze i bazylice, charytatywny koncert w operze – sprawdź, co na przedświąteczny weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 7 - 10 kwietnia

Wielkanocne jarmarki i pasyjna muzyka

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do Sądeckiego Parku Etnograficznego na obchody niedzieli palmowej. Uroczystość rozpocznie się od procesji z tradycyjnymi palmami wielkanocnymi oraz z figurką Chrystusa na osiołku, którą poprowadzi Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”. Następnie zaplanowano spotkanie i koncert prezentujące płytę „Żegnam Cię mój świecie wesoły”, zawierającą nagrania tradycyjnych pieśni żałobnych i pogrzebowych śpiewanych na Sądecczyźnie.

Kiedy? Niedziela 10 kwietnia, godz. 10.00 – 15.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

W ten sam dzień w skansenie – w Miasteczku Galicyjskim, obędzie się Jarmark Wielkanocny. Na stoiskach pojawią się produkty regionalne, domowe wypieki, ręcznie robione ozdoby świąteczne, wianki wielkanocne, świece, wyroby pszczelarskie, obrusy i serwety. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych, grze terenowej pod hasłem „Gdzie ukryły się pisanki?” oraz obejrzeć spektakl Teatru Trip „Królewna Fasolka”.

Kiedy? Niedziela 10 kwietnia, godz. 10.00 – 16.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Niedziela palmowa będzie również świętowana w Muzeum Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec. Skansen zaprasza w samo niedzielne południe na szereg specjalnych wydarzeń. Obok rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniej wykonaną palmę, zaplanowano m.in. pokaz święconki, warsztaty zdobienia pisanek, koncert zespołu Cracow Singers oraz kiermasz świątecznych artykułów.

Kiedy? Niedziela 10 kwietnia, godz. 12.00 – 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Wydarzenie związane z Wielkim Tygodniem organizuje także Centrum Sztuki Mościce. W najbliższą sobotę odbędzie się tam jarmark świąteczny, którego zwieńczeniem będzie specjalny wiosenny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”. Program występu został oparty na staropolskich zwyczajach i polskich melodiach, do których bawiono się w domostwach, karczmach i na polach. Podczas koncertu zobaczycie „Kujawiaka z oberkiem” obrazującego zwyczaj „śmigusa dyngusa”, a także Krakowiaka z Lajkonikiem. „Młodzi Świerczkowiacy” zaprezentują tańce przeworskie, łowickie i kurpiowskie.

Kiedy? Sobota 9 kwietnia, jarmark – godz. 10.00, koncert – godz. 16.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Do 9 kwietnia trwa, organizowany wspólnie przez MCK SOKÓŁ z Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, 31. Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy. Udział w wydarzeniu biorą dzieci, młodzież i dorośli twórcy ludowi z powiatów: dąbrowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego (grodzkiego i ziemskiego), nowosądeckiego, limanowskiego. Uczestnicy konkursu indywidualnie lub w kompozycji zbiorowej jako stoisko wielkanocne zaprezentują swój niepowtarzalny kunszt ludowego zdobnictwa pisanek jak również wytworów wielkanocnej plastyki obrzędowej.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

Również w najbliższą sobotę, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na specjalny świąteczny koncert w sakralnej przestrzeni Bazyliki św. Małgorzaty. Przed publicznością wystąpi Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich. W programie koncertu znajdą się tzw. plankty polskie, czyli muzyczne misterium pasyjne oparte na dawnych polskich śpiewach wielkopostnych i pasyjnych.

Kiedy? Sobota 9 kwietnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

Pasyjna muzyka wypełni także program dwóch niedzielnych koncertów Orkiestry Capella Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa. Pierwszy z nich odbędzie się na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Muzycy zaprezentują „Pasję wg św. Jana” J. S. Bacha.

Kiedy? Niedziela 10 kwietnia, godz. 14.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Drugi z koncertów odbędzie się na scenie Filharmonii Krakowskiej. Właśnie tam Capella Cracoviensis, wspólnie z chórami Filharmonii Krakowskiej wykona kolejne z pasyjnych arcydzieł J. S. Bacha - „Pasję wg. św. Mateusza”.

Kiedy? Niedziela 10 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Koncerty: Vivaldi po chorwacku i urodzinowy Turnau

Filharmonia Krakowska w tym tygodniu przygotowała dla melomanów również dwa inne wydarzenia muzyczne:

  • koncert symfoniczny z udziałem laureata Konkursu Chopinowskiego – Tymoteusza Biesa, któremu na scenie będzie towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali. W programie występu pojawią się utwory Franza Liszta, Karola Szymanowskiego i Charlesa Ivesa.

Kiedy? Piątek 8 kwietnia, godz. 19.30.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

  • Koncert z okazji 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Chorwacji, podczas którego zabrzmią „Cztery pory roku” Vivaldiego. Razem z Zespołem Instrumentalnym Filharmoników Krakowskich wystąpi chorwacki skrzypek Martin Krpan. Wśród uczestników koncertu rozlosowany zostanie 7-dniowy pobyt wakacyjny w miejscowości Pirovac.

Kiedy? Sobota 9 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska nie zapomina również o najmłodszych melomanach. Z myślą o nich odbędzie się kolejna Audycja muzyczna. Koncert pod hasłem „Rozkwit melodii” przeniesie uczestników w świat XIX i XX-wiecznego brzmienia. Usłyszą m.in. ilustracje muzyczne francuskich kompozytorów tj. Camille'a Saint-Saënsa, Claude'a Debussy'ego czy Francisa Poulenca, a także piękne utwory jazzowe. Dla młodej publiczności wykona je trio w składzie: Tomasz Sowa – klarnet, Tomasz Gajewski – puzon oraz Agnieszka Ignaszewska-Magiera – fortepian. Spotkanie poprowadzi Maciej Jabłoński.

Kiedy? Sobota 9 kwietnia, godz. 11.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach kontynuuje cykl koncertów Prezentacje z udziałem najbardziej uzdolnionych młodych wykonawców. W najbliższą niedzielę odbędzie się recital z udziałem skrzypaczki Hanny Pozorskiej i wiolonczelisty Piotra Olesza.

Kiedy? Niedziela 10 kwietnia, godz. 16.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spotkanie z jednym z największych polskich wykonawców poezji śpiewanej – Grzegorzem Turnauem. Koncert pod hasłem „Znów wędrujemy Live” to podróż szlakiem wszystkich albumów artysty, który w tym roku obchodzi 55. urodziny. Z tej okazji publiczność może liczyć na niezapowiedzianych gości, a także nowe piosenki.

Kiedy? Piątek 8 kwietnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

W Centrum Sztuki Mościce również pełne pozytywnej energii koncertowe show wirtuoza Waldemara Malickiego. Pianista, wraz z wiolonczelistką Małgorzatą Krzyżanowicz i solistami: Anitą Rywalską i Marcinem Pomykałą, zaprezentują program Klasyka po bandzie. To najsłynniejsze melodie takich kompozytorów jak Puccini, Brahms, czy Verdi czy Bizeta, zagrane w zaskakujący, pełen poczucia humoru sposób.

Kiedy? Niedziela 10 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Artyści Opery Krakowskiej włączają się w działalność na rzecz szerzenia świadomości w temacie autyzmu. Sukces kampanii „Niezwykli sąsiedzi”, wykreowanej i wyśpiewanej wspólnie z Fundacją Autyzm Up, zaowocuje teraz specjalnym koncertem charytatywnym „W spektrum muzyki”. Do udziału w nim został zaproszony uzdolniony muzycznie podopieczny fundacji - 13-letni Szymon Prokop - wokalista, zdobywca m.in. tytułu „osobowości scenicznej” podczas Festiwalu „Integracja Malowana Dźwiękiem” oraz laureat Festiwalu Zaczarowanej Piosenki 2021. Koncert dostosowany będzie do potrzeb osób w spektrum autyzmu. Uczestnik, który wyrazi taką potrzebę, otrzyma indywidualną opiekę wolontariusza. Dostępne będą także słuchawki wyciszające oraz wyizolowane miejsca w loży.

Kiedy? Sobota 9 kwietnia, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie opery.


Spektakle: Szekspir według Wyspiańskiego i w baletowej wersji

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie na ten weekend przygotował dla publiczności trzy inscenizacje:

  • na Dużej Scenie - „Hamlet” - przedstawienie, które powstało z inspiracji Studium o „Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Autor zawarł w nim swoją fascynację fenomenem teatru, miłość do szekspirowskiego tekstu oraz wielkie pragnienie rozczytania go tak dotkliwie, aby wstrząsnąć sumieniami swoich rodaków. Tytułową postać w krakowskiej adaptacji kreuje Marcin Kalisz. Obok niego na scenie m.in. Agnieszka Judycka, Hanna Bieluszko, Krzysztof Piątkowski i Wojciech Skibiński. Reżyseruje Bartosz Szydłowski.

Kiedy? Czwartek 7 kwietnia/piątek 8 kwietnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

  • na Scenie MOS „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" - adaptacja słynnej, debiutanckiej powieści Doroty Masłowskiej. W spektaklu Mateusza Pakuły i Pawła Świątka, historię głównego bohatera - Silnego opowiada sześć dziewczęcych postaci, w które na scenie wcielają się: Karolina Kazoń, Marta Konarska, Agnieszka Kościelniak, Natalia Strzelecka, Marta Waldera i Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Kiedy? Piątek 8 kwietnia/sobota 9 kwietnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

  • na Scenie Dom Machin „Simona K. Wołająca na puszczy” w reżyserii Anny Gryszkówny. To monodram poświęcony postaci Simony Kossak, polskiej biolog i profesora nauk leśnych, która w zdecydowany sposób działała na rzecz przyrody. Pomysłodawczynią spektaklu i odtwórczynią jej roli jest Agnieszka Przepiórska.

Kiedy? Sobota 9 kwietnia/niedziela 10 kwietnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska przypomina wyjątkową, bo opartą na sztuce baletowej i muzyce Mendelssohna- Bartholdy'ego inscenizację szekspirowskiej komedii „Sen nocy letniej". Twórcą choreografii premierowego przedstawienia jest Giorgio Madia, włoski reżyser, którego publiczność zna już m.in. z analogicznej wersji „Kopciuszka” G. Rossiniego. Jak zapowiadał: „Neoklasyczny grecki układ przestrzeni scenicznej zostanie wywrócony do góry nogami i zamieni się w elżbietański las. To właśnie w nim, niczym w labiryncie, bohaterowie będą błądzić, szukać się i znajdować podczas zmysłowej i pełnej wydarzeń nocy letniej.” Kierownictwo muzyczne na spektaklem objął Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Na scenie m.in. Gabriele Togni, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa i Filip Świeczkowski.

Kiedy? Piątek 8 kwietnia/niedziela 10 kwietnia, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie opery.


Wydarzenia: Niedźwiedzie w galerii i pianista w kinie

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na nową wystawę czasową w Galerii Władysława Hasiora. Ekspozycja „trzysta diabłów zjadłeś…” powstała jako część projektu realizowanego od 2019 roku przez Katarzynę Deptę-Garapich i Małgorzatę Mirgę-Tas. Artystki umiejscawiają go w kontekście współczesnego Zakopanego. Tytuł wystawy nawiązuje zarazem do opisanej przez Stanisława Witkiewicza opowieści o polowaniu na niedźwiedzia, które zakończyło się szczęśliwie dla zwierzęcia. Dla kłusowników niedźwiedź, któremu udało się ich przechytrzyć posiadał nadprzyrodzone moce, silniejsze niż „trzysta diabłów”. W prezentowanych pracach artystki podejmują wątek niedźwiedzia, w różny sposób go interpretując.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 8 kwietnia o godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza do Kina Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) na wyjątkową projekcję filmu „Sonata”. Specjalnym gościem pokazu będzie pierwowzór bohatera fabuły - Grzegorz Płonka. Artysta po urodzeniu został błędnie zdiagnozowany przez lekarzy. Dopiero gdy był nastolatkiem, okazało się, że nie ma autyzmu, tylko dziecięce porażenie mózgowe. Wbrew okolicznościom losu, chłopiec rozwijał jednak swój talent muzyczny. Jako pianista został m.in. laureatem festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. W najbliższą niedzielę spotka się z widownią kina MOS i zagra dla niej recital.

Kiedy? Niedziela 10 kwietnia, godz. 15.30.

Więcej informacji na stronie teatru.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować