Kulturalna Małopolska na weekend 16 - 19 maja

Noce Muzeów, Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, koncerty i spektakle – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższy weekend.

Kulturalna Małopolska na weekend 16 - 19 maja

NOCE MUZEÓW W CAŁEJ MAŁOPOLSCE!

Moc wrażeń płynących z wędrówki po niezwykłych obiektach i symboliczna opłata za wstęp. W maju powraca Noc Muzeów – z bogatym, często przygotowanym specjalnie na to wydarzenie, programem atrakcji. W akcji, jak co roku, wezmą udział instytucje kultury województwa małopolskiego. Oto, co zaproponują publiczności w ten weekend:

KRAKÓW

Cricoteka – w programie wydarzenia m.in. oprowadzanie po wystawie stałej i czasowej oraz koncert „Dźwięki Feldmana” – więcej informacji na stronie Cricoteki,

Muzeum Archeologiczne w Krakowie – w programie wydarzenia m.in. wykład o pradziejach i średniowieczu Małopolski, pokazy w specjalnym namiocie na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum, a także nocne zwiedzanie ekspozycji w oddziale w Branicach – więcej informacji na stronie muzeum,

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – w programie wydarzenia m.in. warsztaty rysowania komiksu, występ Baletu Dworskiego Cracovia Danza, seanse filmów dokumentalnych, lokal konspiracyjny, w którym młodzi pasjonaci historii poznają metody szyfrowania, a także „Partyzanckie śpiewanie” z artystami Filharmonii Krakowskiej – więcej informacji na stronie muzeum,

Muzeum Etnograficzne w Krakowie – w programie wydarzenia m.in. opowieść o historii dawnej siedziby władz miejskich Kazimierza, prezentacja portretów europejskich przybyszów w rzeźbie afrykańskiej oraz wieczór pieśni i opowieści ludowych – więcej informacji na stronie muzeum,

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – w programie wydarzenia m.in. wernisaż wystawy o Krakowskim 2. Pułku Lotniczym, pokaz balonowy i projekcja filmu lotniczego – więcej informacji na stronie muzeum.

GORLICE

Noc Muzeów pod znakiem nietoperza zaproponuje zwiedzającym w najbliższą niedzielę Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Na terenie Kasztelu w Szymbarku odbędzie się specjalna gra terenowa z podkowcem małym „na szczęście”. Na uczestników czekają ponadto nietopyszne niespodzianki, quizy, konkursy, krzyżówki, zagadki, zabawy, bajki, teatrzyk cieni, animacje z nietoperzami, spotkania z chiropterologami oraz prezentacje na temat ochrony nietoperzy.

Kiedy? Niedziela, 19 maja, od godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

LUSŁAWICE

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego na Noc Muzeów przygotowało specjalne wydarzenia związane z lusławickim Arboretum. Oprócz wieczornego oprowadzania i spaceru sensorycznego na zwiedzających czekają także warsztaty edukacyjne i projekcje filmów animowanych z muzyką Krzysztofa Pendereckiego w siedzibie centrum.

Kiedy? Sobota, 18 maja, od godz. 17.30. Więcej informacji na stronie centrum.

NOWY SĄCZ

Muzeum Ziemi Sądeckiej organizuje swoją Noc Muzeów organizuje w piątkowy wieczór, zapraszając do oddziału – Galerii Marii Ritter i Starych Wnętrz Mieszczańskich. Tutaj zaplanowano m.in. warsztaty plastyczne, prezentację pudełek sensorycznych oraz koncert zespołu RB TRIO, który przedstawi muzyczne impresje na temat dzieł Nikifora.

Kiedy? Piątek, 17 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

NOWY TARG

W ramach Nocy Muzeów, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu. Odbędzie się tam wernisaż wystawy prac Beaty Zuby - „Przenikanie góry 585...". Artystka jest absolwentką krakowskiej ASP, zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Z górami związana jest od dziecka, jako instruktor narciarstwa szkoliła w Ski Ecole International oraz Ecole de Ski Français w Super Devoluy we francuskich Alpach, do dnia dzisiejszego startuje czynnie w zawodach narciarskich, wielokrotnie za osiągnięte wyniki nagradzana na zawodach Mistrzostw Polski Amatorów.

Kiedy? Wernisaż – sobota, 18 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

OŚWIĘCIM

Noc Muzeów z fotografią organizuje dla zwiedzających Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W programie m.in. Objazdowy Zakład Fotograficzny, gra terenowa i tematyczne warsztaty, a także spektakl teatru cieni, w wykonaniu Teatru Figur z Krakowa, przedstawiający historię pomocy niesionej więźniom KL Auschwitz przez mieszkańców. Wieczór zamknie spektakl teatru cieni w wykonaniu Teatru Figur z Krakowa, przedstawiający historię pomocy niesionej więźniom KL Auschwitz przez mieszkańców.

Kiedy? Sobota, 18 maja, od godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

TARNÓW

Muzeum Ziemi Tarnowskiej i Centrum Sztuki Mościce wspólnie z innymi tarnowskimi instytucjami kultury biorą udział w wielodniowej Międzynarodowej Nocy Muzeów.

Muzeum zaproponuje zwiedzającym:

 • oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nośniki pamięci” w głównej siedzibie Muzeum (piątek, 17 maja, godz. 16.00),
 • wernisaż wystawy „Albrecht Dürer – grafiki” w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (piątek, 17 maja, godz. 17.00),
 • VI Dzień Hetmański na terenie oddziału – Muzeum Etnograficzne, m.in. turniej łuczniczy, korowód hetmański i obozowisko średniowieczne (sobota, 18 maja, od godz. 9.00),
 • spotkanie z autorką – Moniką Koczwarą w oddziale Muzeum – Zamek w Dębnie (sobota, 18 maja, godz. 17.00).

Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce z kolei zaprasza na zwiedzanie kilku wystaw czasowych m.in. malarstwa Jacka Sroki i ekspozycję plenerową poświęconą postaci Czesława Miłosza (sobota 18 maja, od godz. 17.00).

Więcej informacji na stronie centrum.

WADOWICE

Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na szczególną Noc Muzeów, związaną ze 104. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. W ten wieczór zwiedzający będą mogli skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem, które zostanie poszerzone dodatkowo o spotkanie z historycznymi postaciami i prelekcję poświęconą matce przyszłego papieża – Emilii Wojtyłowej.

Kiedy? Sobota ,18 maja, od godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Dzień później Muzeum zaprosi na kolejne wyjątkowe wydarzenie związane ze 104. rocznicą urodzin Papieża Polaka – rodzinną grę terenową o Karolu Wojtyle. Jakim był kolegą w szkole? Co przyszły papież zawdzięcza Mieczysławowi Kotlarczykowi, a czego nauczył się od Jerzego Klugera? Jaką pasję dzielił z Halina Królikiewiczówną? Odpowiedzi na te i podobne pytania będą szukać uczestnicy gry.

Kiedy? Niedziela, 19 maja, godz. 11.00, 12.30, 14.00, 15.30. Więcej informacji na stronie muzeum.

WYGIEŁZÓW

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie na Noc Muzeów zaprasza w najbliższą niedzielę pod Zamek Lipowiec. Odbędą się tam m.in. pokazy mody średniowiecznej, warsztaty rzemiosła dawnego, pokazy walk połączone ze scenkami obyczajowymi z życia epoki oraz koncert Sceny Piosenki Francuskiej w wykonaniu Yagi Kowalik. Późnym wieczorem będzie można wziąć udział w nocnym zwiedzaniu Zamku Lipowiec razem z przewodnikiem.

Kiedy? Niedziela, 19 maja, od godz. 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

ZAKOPANE

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w ramach Nocy Muzeów przygotowało szereg wydarzeń w gmachu głównym oraz oddziałach i filiach. Goście oprowadzeni będą po wystawach stałych i czasowych, w tym: po otwartej dzień wcześniej ekspozycji „Tryumf w czasie. Najstarsze ubiory z Podhala", która dokumentuje zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w ludowej modzie i prezentuje ponad sto zabytków z unikatowych zbiorów Muzeum. Zwiedzający będą mogli również m.in.

 • przymierzyć dawne góralskie stroje ludowe, przebierając się i fotografując w fotobudce,
 • przekonać się, jakie szaty zdobią zwierzęta, ile swetrów nosił Hasior i posłuchać opowieści o miłym Panu w berecie,
 • wziąć udział w tworzeniu pacynek oraz zaprojektować strój Koziołka Matołka.

Kiedy? Sobota, 18 maja, od godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

POZOSTAŁE WYDARZENIA
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego pod Wawelem i w Wieliczce

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zachęca do odkrywania piękna i tajemnic regionu za sprawą 26. edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tegoroczna odsłona będzie odbywać się pod hasłem Nic dziwnego! W pierwszym weekendzie na zwiedzających czekają trzy niezwykłe miejsca:

 • kościół i klasztor ojców Bernardynów pod Wawelem. Będzie można nie tylko wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowych, pełnych architektonicznych perełek wnętrzach świątyni, ale i wysłuchać opowieści o introligatorni oraz zajrzeć do biblioteki zakonnej, z jej zabytkowymi rękopisami i starodrukami,
 • dwór w Biskupicach k. Wieliczki. Po obiekcie oprowadzą gospodarze, snując opowieść o żmudnym, ale niezwykle satysfakcjonującym przywracaniu świetności zabytkowym wnętrzom. Wysłuchać będzie można również przewodników i historyków sztuki, obejrzeć ogród z architektką krajobrazu, a odpoczynku zaznać w kawiarence w pobliżu dworu,
 • nieudostępniany na co dzień budynek nr 5 Zamku Królewskiego na Wawelu. To tutaj odbędzie się premiera i pokazy filmu „Labirynt idei”, traktującego o niezwykłej historii tego leżącego nieco na uboczu, ale wartego poznania z bliska miejsca. Opowiedzą o nim i oprowadzą historycy sztuki, kustosze i sam dyrektor.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie MIK-u.

Koncerty: Festiwal Chórów Dziecięcych i przebojowe arie

Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów aż 5 wydarzeń koncertowych:

 • koncert orkiestry Capella Cracoviensis pod przewodnictwem Jana Tomasza Adamusa, której wokalnie będą towarzyszyć solistki i soliści: Rebecca Bottone, Joanna Sojka, Xavier Sabata, Zbigniew Malak, Bartosz Gorzkowski i Jakub Borgiel. W programie wykonanie oratorium „Samson” G. F. Handla.

Kiedy? Czwartek, 16 maja, godz. 18.00

 • kolejny z organizowanych w Collegium Novum UJ Koncert uniwersytecki, podczas którego wystąpią artyści Filharmonii: Paweł Wajrak – skrzypce, Jakub Żurek – skrzypce, Anna Migdał-Chojecka – altówka, Marta Czepielowska – altówka, Michał Dąbek – wiolonczela i Marta Nagawiecka – wiolonczela. Wykład o idei syntezy sztuk wygłosi dr Wojciech M. Marchwica.

Kiedy? Czwartek, 16 maja, godz. 19.00.

 • Koncerty oratoryjne, z Orkiestrą i Chórem Filharmonii pod batutą Łukasza Borkowskiego oraz gościem specjalnym – brytyjskim pianistą Jonathanem Plowrightem, przez krytyków określanym mianem „giganta muzyki o niedoścignionej technice”. Program koncertów wypełnią kompozycje Haydna i Mozarta.

Kiedy? Piątek, 17 maja, godz. 19.30/Sobota, 18 maja, godz. 18.00.

 • Koncert w ramach IV Festiwalu Chórów Dziecięcych, organizowany na terenie Bazyliki pw. NNMP w Tuchowie. Przed publicznością wystąpi Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie pod przewodnictwem Ewy Pasek. Młodzi artyści wykonają kompozycje Buxtehude’a i Pachelbela.

Kiedy? Niedziela, 19 maja, godz. 16.00.

 • Recital fortepianowy Garricka Ohlssona. Amerykański pianista jest zwycięzcą m.in. VIII edycji Konkursu Chopinowskiego i przez długi czas był uznawany za jednego z czołowych wykonawców muzyki kompozytora z Żelazowej Woli. Jego repertuar obejmuje niemal całą literaturę fortepianową. W Krakowie prócz utworów Chopina zagra kompozycje Beethovena i Schuberta.

Kiedy? Niedziela, 19 maja, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Na dwa wydarzenia koncertowe zaprasza Centrum Sztuki Mościce:

 • Jubileuszowy koncert uczestników Laboratorium Artystycznego i Strefy Dobrego Grania. Wspaniałe piosenki, młodzi artyści, mali i duzi muzycy wystąpią na deskach sceny Centrum, aby zaprezentować swoje umiejętności wokalne i instrumentalne.

Kiedy? Czwartek, 16 maja, godz. 18.00.

 • Wieczór pod hasłem „Z arią i piosenką przez świat” to najpiękniejsze utwory od wspaniałych klasycznych arii, poprzez musicalowe hity, aż po przeboje świata – włoskie czy hiszpańskie. Na scenie pojawią się gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Grażyna Brodzińska, Wiesław Ochman, Jakub Milewski i Jarosław Bielecki. Razem z nimi zagra Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją maestro Mieczysława Smydy. Dla publiczności wystąpi także Krynickie Studio Baletowe im. Władysława Szlęka – młodzieżowy zespół artystyczny, którego występy zaszczyciły wiele prestiżowych scen muzycznych w Polsce.

Kiedy? Sobota, 18 maja, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Spektakle: Szymborska, Mrożek i Carmen

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prezentuje:

 • spektakl „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy”, związany z ubiegłoroczną 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. To surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej występuje Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Czwartek, 16 maja, godz. 19.00/Piątek, 17 maja, godz. 11.00 i 19.00/Sobota, 18 maja, godz. 17.00.

 • spektakl w reż. Jana Klaty, który powstał w koprodukcji z niemieckim Nationaltheater Mannheim – „Państwo/Der Staat”. Sztuka nawiązuje do słynnej rozprawy filozoficznej Platona i jest grana w języku starogreckim, polskim oraz niemieckim (widzowie dostaną słuchawki z tłumaczeniem na język polski). W obsadzie wystąpią: Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Mariusz Bieryt i Wojciech Dolatowski.

Kiedy? Piątek, 17 maja/Sobota 18 maja/Niedziela, 19 maja, godz. 19.00.

 • adaptację głośnej, ekranizowanej powieści „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda. To historia o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce. Opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu. Twórcą adaptacji i reżyserem jest Jakub Roszkowski. W obsadzie m.in. Dominik Stroka, Karol Kubasiewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski i Karolina Kazoń.

Kiedy? Scena MOS – sobota ,16 maja, godz. 16.00.

 • sztukę „Simona K. Wołająca na puszczy” w reżyserii Anny Gryszkówny, poświęconą postaci Simony Kossak, polskiej biolog i profesora nauk leśnych, która w zdecydowany sposób działała na rzecz przyrody. Pomysłodawczynią spektaklu i odtwórczynią jej roli jest Agnieszka Przepiórska.

Kiedy? Niedziela, 19 maja, godz. 16.00 i 19.00.

Teatr organizuje także kolejne spotkanie z improwizacją teatralną w ramach Wieczoru z ImproKRK (niedziela, 19 maja, godz. 20.00)

Więcej informacji na stronie teatru.

Na trzy spektakle zaprasza publiczność Teatr Witkacego w Zakopanem:

 • „Rzeźnia” to sztuka oparta na słuchowisku Sławomira Mrożka. Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie znajdziemy m.in. Dorotę Ficoń, Kamila Jońskiego i Krzysztofa Najbora.

Kiedy? Czwartek, 16 maja, godz. 19.15

 •  „Demonizm zakopiański (variétés)” powstał z inspiracji krytycznym artykułem S. I. Witkiewicza, która nawiązuje z przymrużeniem oka do trendów współczesnej kultury popularnej. W obsadzie: Dorota Ficoń, Marek Wrona i Krzysztof Wnuk. Całość wyreżyserował Andrzej St. Dziuk.

Kiedy? Piątek, 17 maja, godz. 19.15.

 • „Nieprzyjaciel” wg Juliena Greena to niezwykły dramat miłości, który determinuje wkroczenie obcego, postaci dwuznacznej, zesłanego równie dobrze przez niebo, jak i przez piekło. Reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie: Emilia Nagórka, Dominik Piejko oraz Piotr Łakomik.

Kiedy? Dwór Tetmajerów w Łopusznej – piątek, 17 maja, godz. 19.30.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska przypomina inscenizację dzieła, uznanego za archetyp gatunku operowego. „Carmen” Georgesa Bizeta to feeryczna i mroczna zarazem muzyka, której towarzyszy pełna emocji i namiętności historia miłosna. Krakowska publiczność obejrzy całość w adaptacji Laco Adamika, która miała swoją premierę w 2010 roku. Od tamtej pory cieszy się nieprzemijającym zainteresowaniem widzów. Tym razem w tytułową postać wciela się Monika Korybalska. W obsadzie także m.in. Tomasz Kuk, Iwona Socha, Adam Szerszeń i Paula Maciołek.

Kiedy? Piątek, 17 maja, godz. 18.30/niedziela, 19 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery.

Cricoteka w Krakowie prezentuje spektakl „Dzikorosła”. Sztuka jest zwieńczeniem projektu artystyczno-badawczego z pogranicza tańca i performensu, realizowanego przez artystkę Katarzynę Żeglicką w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Żeglicka wzięła na warsztat swoje doświadczenia osoby przewlekle chorej oraz cielesną obecność i osobistą relację z (eko)systemem.

Kiedy? Czwartek, 16 maja, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować