Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 7-10 lipca

Festiwale muzyczne, brazylijska fiesta, opera w ogrodzie botanicznym – sprawdź, co na drugi weekend lipca przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 7-10 lipca

Koncerty: Jazz, fiesta i polifonie

Filharmonia Krakowska zaprasza na wydarzenia w ramach Royal Opera Festival, które w ten weekend odbędą się także poza siedzibą instytucji:

- koncert oratoryjny arcydzieł muzyki pasyjnej Rossiniego i Haydna, organizowany w Kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Chór i Orkiestrę Filharmonii poprowadzi włoski dyrygent Antonino Fogliani, a wśród solistów pojawią się także inni znamienici goście z Włoch - sopranistka Serena Farnocchia, śpiewaczka altowa Aurora Faggioli oraz tenor Michele Angelini.

Kiedy? Sobota 9 lipca, godz. 19.00.

- koncertowe wykonanie opery „Hermiona” Rossiniego. Razem z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Krakowskiej pod batutą Antonino Fogliani, wystąpi międzynarodowy zespół solistów, m.in. Serena Farnoccchia, Moisés Marín, Patrick Kabongo, Jusung Gabriel Park i Mariana Poltorak.

Kiedy? Niedziela 10 lipca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach prezentuje kolejną odsłonę swojego wakacyjnego Festiwalu Emanacje. W ten weekend odbędą się dwa muzyczne wydarzenia:

- recital skrzypcowy Judyty Kluzy – Sporniak, który zainauguruje, będący integralną częścią festiwalu, Cykl Wieniawski. W jego ramach przed publicznością wystąpią wszyscy polscy uczestnicy zbliżającego się 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Kiedy? Sobota 9 lipca, godz. 19.00.

- koncert artysty okrzykniętego przez krytyków jednym z najwybitniejszych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Piotr Orzechowski, który występuje pod scenicznym pseudonimem Pianohooligan, tym razem zaprezentuje m.in. własne wariacje twórczości Krzysztofa Pendereckiego.

Kiedy? Niedziela 10 lipca, godz. 19.00.

Więcej informacji o festiwalu na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce na letnie upały proponuje zabawę w rytmach gorącej muzyki latynoskiej i portugalskiej. Fiesta to hasło przewodnie tegorocznej edycji Festiwalu Wakacyjne Tarasy. Imprezę uświetnią artyści z Kuby, Brazylii, Portugalii, Kolumbii i Polski. Całość inauguruje Fiesta brazylijska z udziałem tancerek samby z międzynarodowej rewii Carnival Star oraz mistrzów capoeiry pod wodzą rodowitego Brazylijczyka - Cristiano Secao Silva.

Kiedy? Czwartek 7 lipca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu wieńczy tegoroczną edycję XX Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA. Na jego zakończenie wystąpią artyści z Polski: Dariusz Bąkowski-Kois (organista) i Marcin Wolak (bas-baryton). W programie koncertu, który odbędzie się w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu zabrzmią utwory m.in. Loretza, Moniuszki i Cliftona.

Kiedy? Czwartek 7 lipca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

Na muzyczny festiwal zaprasza również Cricoteka w Krakowie. Jak co roku, wakacyjną porą pod hasłem Polifonie odbędzie się cykl koncertów muzyki eksperymentalnej i awangardowej. Wydarzenie inauguruje występ Orkiestry Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca. Artyści zaprezentują dzieła współczesnych kompozytorów: Artura Zagajewskiego, Jennifer Walshe i Pawła Malinowskiego.

Kiedy? Niedziela 10 lipca, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie cricoteki.

Opera Krakowska razem z Krakowskim Komitetem Zwalczania Raka zaprasza do Ogrodu Botanicznego UJ na specjalny koncert charytatywny pod hasłem „Bukiet kwiatów i nut”. W programie najpiękniejsze arie operowe i operetkowe w wykonaniu artystów opery .

Kiedy? Niedziela 10 lipca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie opery.


Spektakle: Operetka z sanatorium i balet w ogrodzie botanicznym

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w tym tygodniu przypomina widzom swoje trzy inscenizacje:

- „Turnus mija, a ja niczyja...” w reż. Cezarego Tomaszewskiego został określony mianem „operetki sanatoryjnej”. Akcja spektaklu rozgrywa się w sanatorium im. prof. Dietla. Do ośrodka przybywa grupa specjalnych gości i potencjalnych inwestorów. Ordynatorem zwiedzanego ośrodka jest prof. dr Józef Dietl, który jakiś czas temu stworzył tajemniczy napój o niezwykłych właściwościach. Goście będą mogli go skosztować. W obsadzie występują: Pola Błasik, Lidia Bogaczówna, Agnieszka Kościelniak, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Karol Kubasiewicz, Daniel Malchar, Antoni Milancej i Rafał Szumera.

Kiedy? Scena MOS: czwartek 7 lipca – niedziela 10 lipca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

- „Pani Bovary. Możliwa historia” w reż. Małgorzaty Jakubowskiej odpowiada na pytanie, kim dzisiaj byłaby tytułowa bohaterka słynnej XIX-wiecznej powieści Flauberta. Emma Bovary to młoda osoba chcąca zachować swoje życie, a jednocześnie to życie opuścić, matka rozdarta między żałowaniem macierzyństwa, a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia. W tytułową rolę wciela się Alina Szczegielniak. Obok niej w spektaklu występują Marta Waldera, Mateusz Bieryt i Jerzy Światłoń.

Kiedy? Scena Dom Machin: piątek 8 lipca – niedziela 10 lipca, godz.19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

- „Spóźnione odwiedziny” to sztuka niewystawianego dotąd w Polsce, ale już niezwykle cenionego na całym świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla. Wykluczenie, hejt w internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które autor porusza w swoim dziele. Spektakl reżyseruje Iwona Kempa, a w obsadzie występują: Dominika Bednarczyk, Natalia Strzelecka, Marcin Sianko, Maciej Jackowski oraz, gościnnie, studenci krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych: Aleksander Gałązka i Jakub Suwiński.

Kiedy? Scena Dom Machin: sobota 9 lipca, godz.19.00/niedziela 10 lipca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie teatru,

W ramach 24. edycji Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej publiczność obejrzy spektakl w niezwykłej scenerii Ogrodu Botanicznego UJ. „Carmina Burana” Carla Orffa bazuje na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 r. w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Twórca wybrał z tego obszernego zbioru 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta, którego mottem jest apoteoza życia i afirmacja świata. Adaptacja przygotowana przez Operę Krakowską wzbogaciła ten przekaz o porywającą baletową choreografię autorstwa Emila Wesołowskiego.

Kiedy? Piątek 8 lipca, sobota 9 lipca – godz. 21.00.

Więcej informacji na stronie opery.


Wystawy: Kostiumy Kantora i górskie krajobrazy

Od 7 lipca Cricoteka w Krakowie prezentuje nową wystawę czasową „Osobiste”. To niekonwencjonalna, wielkoformatowa instalacja kolekcji kostiumów teatralnych Tadeusza Kantora ze zbiorów instytucji. Punktem wyjścia prezentacji jest próba nowego spojrzenia na kostiumy - jako na autonomiczne dzieła sztuki, które zasługują na status swoistych rzeźb, a jednocześnie są nierozerwalnie złączone z cielesnością aktora. To one przejmą rolę narratorów opowiadających historię i sposób funkcjonowania będącego w ciągłym ruchu teatru Tadeusza Kantora. Prezentacji towarzyszyć będzie interdyscyplinarny program edukacyjny kierowany do szerokiego grona odbiorców, w tym także do osób z niepełnosprawnościami.

Więcej informacji na stronie cricoteki.

Nową wystawę czasową inauguruje Galeria BWA Jatki w Nowym Targu. Na ekspozycji znajdą się prace laureatów 41. edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski” 2021.

Wernisaż odbędzie się w piątek 8 lipca o godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie MCK Sokół.

W Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec można oglądać ekspozycję "Krzyże, kapliczki i figury w gminie Chrzanów". Jest ona kontynuacją cyklu wystaw czasowych, które prezentują bogactwo form i motywów małej architektury sakralnej powiatu chrzanowskiego.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować