Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 9 - 12 listopada

Koncerty z okazji Święta Niepodległości, 40-lecie galerii sztuki Dwór Karwacjanów, kosmiczny balet - sprawdź, jakie wydarzenia na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 9 - 12 listopada

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI: Koncerty, biesiada patriotyczna, projekcje filmowe

Małopolskie instytucje kultury zapraszają do świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości podczas specjalnych wydarzeń:

Filharmonia Krakowska w samo południe 11 listopada zaprosi na uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości. Zabrzmią najpiękniejsze, śpiewane od pokoleń pieśni patriotyczne: „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Ułani, ułani” czy „Czerwone maki na Monte Cassino”. Na scenie razem z Chórem Filharmonii wystąpią soliści: Anna Bober – alt, Józef Dwojak – tenor i Paweł Szarpak – baryton. Orkiestrę ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie poprowadzi Tomasz Chmiel.

Kiedy? Sobota 11 listopada, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Również w samo południe 11 listopada odbędzie się specjalny patriotyczny koncert w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Symfonia „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego zabrzmi w wykonaniu Lwowskiej Orkiestry Filharmonii Narodowej Ukrainy pod batutą Maestro Bohdana Boguszewskiego. Występ orkiestry reprezentującej naród walczący o niepodległość może być okazją do okazania solidarności poprzez symboliczny gest obecności na koncercie, a także wyrazem szacunku wobec daru, jakim jest wolność.

Kiedy? Sobota 11 listopada, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska zaprasza także do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie na kolejny koncert Kameralnej Sceny Patriotycznej. Jego program tym razem wypełnią wyjątkowe pieśni i piosenki, również współczesne, związane z Polską oraz poświęcone ojczyźnie poezja m.in. Leopolda Staffa, Cypriana Kamila Norwida i Adama Asnyka. Dla publiczności zaśpiewają: Bernarda Grembowiec – sopran, Elżbieta Król-Dryja – alt i Paweł Szarpak – baryton. Poezję wyrecytuje Piotr Urbaniak. Artystom będzie towarzyszyć Kwartet Smyczkowy ARCHI.

Kiedy? Niedziela 12 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Specjalny koncert patriotyczny będzie miał miejsce również w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Pod hasłem „Ojczyzna w naszych dźwiękach” wystąpi chór „Maksymalni” z Centrum św. Maksymiliana Marii Kolbego w Harmężach. Artyści wykonają znane utwory o głęboko patriotycznym charakterze, m.in. „Bogurodzicę”, „Gaude Mater Polonia”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”, czy „Legiony”.

Kiedy? Piątek 10 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie z okazji Święta Niepodległości zaprasza na Biesiadę Patriotyczną. Podczas wydarzenia odbędzie się wyjątkowy koncert chóru żeńskiego Domino Nostro działającego przy parafii w Babicach oraz finisaż wystawy Uratowana pamięć o zatopionej Drogini. Tego dnia również w dworze odbędzie się wystawa makiety Drogini zrobionej przez Janinę Cegielską oraz spotkanie z członkami Stowarzyszenia Droginia dla pokoleń.

Kiedy? Sobota 11 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w Święto Niepodległości zaprasza do nowosądeckiego kościoła św. Kazimierza, gdzie patriotyczne pieśni i utwory polskich kompozytorów wykona Chór Mieszany Katedry Wawelskiej pod batutą Andrzeja Korzeniowskiego. Koncert pod hasłem „Znaczenie wolności” odbędzie się w ramach festiwalu IUBILAEI CANTUS.

Kiedy? Sobota 11 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Działające przy MCK SOKÓŁ kino, jedno z najstarszych w Polsce, z okazji Święta Niepodległości organizuje Dzień Kina Polskiego. W tym dniu będzie można obejrzeć rodzime produkcje filmowe, od dziecięcej animacji do głośnej, najnowszej adaptacji „Chłopów” Reymonta.

Kiedy? Sobota 11 listopada, od godz. 10.40. Więcej informacji na stronie centrum.


KONCERTY: Sonety Szekspira i muzyka polska OdNova

Filharmonia Krakowska zaprasza na dwa wydarzenia koncertowe:

  • kolejny z Koncertów Uniwersyteckich, który odbędzie się w Collegium Novum UJ. W programie m.in. „Sonety Michała Anioła” Romualda Twardowskiego i „Cztery sonety miłosne do słów Williama Shakespeare’a” w wykonaniu Patryka Wyborskiego. Soliście będzie akompaniować pianistka Mirella Malorny-Konopka.

Kiedy? Czwartek 9 listopada, godz. 19.00.

  • inaugurację festiwalu Muzyka Polska OdNova, prezentującego dzieła rodzimych kompozytorów, o których zapomniała historia, często istniejące tylko w rękopisach, starodrukach czy na mikrofilmach. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego wykona monumentalne oratorium F. Nowowiejskiego „Znalezienie Świętego Krzyża”, z tekstem opartym na legendzie o pielgrzymce cesarzowej Heleny. Premiery pierwszej wersji oratorium we Lwowie i drugiej w Krefeld nad Renem odniosły triumf, ale nieszczęśliwy splot okoliczności związanych z wybuchem I wojny światowej sprawił, że dzieło na długi czas popadło w zapomnienie.

Kiedy? Piątek 10 listopada, godz. 19.30.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje wyjątkowy koncert dedykowany zmarłej w ub. roku prof. Heleny Łazarskiej - twórczyni i dyrektor artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Pełen gości specjalnych wieczór poprowadzi Anna Woźniakowska. Na scenie zaśpiewa sopranistka Justyna Khil, z towarzyszeniem pianistki Rozalii Kierc. Wydarzenie zamyka tegoroczną edycję festiwalu IUBILAEI CANTUS.

Kiedy? Niedziela 12 listopada, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Teatru Witkacego w Zakopanem zaprasza na wyjątkowy koncert inspirowany II częścią „Dziadów". Multiinstrumentalista Przemek Sokół razem z zespołem zaprezentuje własną wizję dramatu Adama Mickiewicza. Muzyka pełni w nim rolę równorzędną słowu i snuje własną opowieść. Publiczność czeka niezwykłe spotkanie trąbki, liry korbowej oraz bębnów ramowych - instrumentów o sakralnej wręcz mocy.

Kiedy? Piątek 10 listopada, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.


SPEKTAKLE: Szymborska, kosmiczny balet, komedia romantyczna

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend zaprezentuje widzom dwie inscenizacje:

  • na Scenie Dom Machin spektakl związany z rocznicą 100. urodzin Wisławy Szymborskiej. „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” to surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej wystąpi Andrzej Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Czwartek 9 listopada, godz. 19.00/Piątek 10 listopada, godz. 11.00 i 19.00/Sobota 11 listopada, godz. 16.00 i 19.00.

  • na Scenie MOS „Act of Killing” teatralna adaptacja słynnego, wielokrotnie nagradzanego, nominowanego do Oscara, filmu dokumentalnego Joshu'y Oppenheimera. Spektakl reżyseruje Jan Klata, a w roli głównej wystąpi Jan Peszek. Ponadto w obsadzie m.in. Tadeusz Zięba, Marcin Kalisz, Marcin Sianko i Tomasz Wysocki.

Kiedy? Czwartek 9 listopada, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina publiczności pierwszą odsłonę cyklu Tatrzańskie w reż. Andrzeja St. Dziuka, powstałego z inspiracji dzieł polskich pisarzy i artystów poświęconych podhalańskiej tematyce. Spektakl „Na przełęczy” nawiązuje do utworu Stanisława Witkiewicza, będącego literacką relacją z wyprawy w Tatry z czasów, kiedy odkrywano je dla ludzi z nizin, zachwycając się ich dzikim pięknem. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Wnuk, Andrzej Bienias i Katarzyna Pietrzyk.

Kiedy? Czwartek 9 listopada, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.


Opera Krakowska prezentuje spektakl "Ale kosmos!". To efektowne przedstawienie baletowe w wykonaniu uczniów Studia Baletowego Opery Krakowskiej, które zostało zrealizowane z okazji Jubileuszu 60-lecia powstania Studia, ale nawiązuje też swoim tytułem do Roku Kopernikowskiego. Na widzów czekają szalone wyprawy, niesamowite i zaskakujące zwroty akcji, czarujące krajobrazy i piękne, a także efektowne kostiumy. Kosmiczna podróż rozpoczyna się w laboratorium szalonych naukowców, którzy z niezwykłą energią przeprowadzą nas przez magiczną krainę muzyki i tańca.

Kiedy? Piątek 10 listopada, godz. 18.30/Niedziela 12 listopada, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie opery.


Na scenie Centrum Sztuki Mościce zagości komedia romantyczna, która w zaskakujący sposób pokazuje relacje międzyludzkie, a przede wszystkim odwieczną walkę między kobietą i mężczyzną! W obsadzie przebojowego spektaklu "Miłosna pułapka" występują: Adrianna Biedrzyńska, Michalina Robakiewicz, Jacek Rozenek i Tomasz Ciachorowski.

Kiedy? Piątek 10 listopada, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


WYDARZENIA: Jubileusz Dworu Karwacjanów i książka o kurierce z Tatr

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach świętuje 40-lecie swojej głównej siedziby - galerii sztuki Dwór Karwacjanów. Wystawa Jubileuszowa pt. „Vita brevis, ars longa…” stanowi wybór prac artystów, których biogramy stanowią świadectwo wysokiej klasy działalności wystawienniczej galerii. Ideą wystawy jest szeroki przekrój różnorodnej twórczości artystycznej prezentowanej w instytucji na przestrzeni czterdziestu lat. Od rodzimych po światowej sławy nazwiska artystów (w tym także Gorliczan), których prace można zobaczyć w największych muzeach i galeriach, w kraju i zagranicą. Motyw przewodni rocznicowej wystawy stanowi inskrypcja na fasadzie odbudowanego 21 lat temu Dworu Karwacjanów, niosąca przesłanie: „życie jednego człowieka jest niewystarczające do zgłębienia tajników sztuki, jednym słowem potrzeba na to pracy wielu pokoleń”. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Iwony Gibas - Członka Zarządu Województwa Małopolskiego i Marii Gubały - Starosty Powiatu Gorlickiego.

Jubileuszowy wernisaż zostanie połączony z otwarciem drugiej z nowych wystaw w Dworze Karwacjanów - prezentacji twórczości Adama Wyżlica, pochodzącego z Ostródy artysty- malarza, grafika, fotografa, rysownika i rzeźbiarza.

Kiedy? Wernisaż - czwartek 9 listopada, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na spotkanie z Sylwią Winnik - autorką książki "Kurierka z Tatr", poświęconej życiu i działalności kurierskiej Heleny Marusarzówny (1918-1941). Spotkanie poprowadzą: Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) i Rafał Patyra (dziennikarz). Dla publiczności zaśpiewają i zagrają: Justyna Lasiak, Kasia Stanuch i Maria Sieczka.

Kiedy? Piątek 10 listopada, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Od 12 listopada Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na niedzielne spotkania z archeologami na wystawach stałych - „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” oraz „Bogowie starożytnego Egiptu”.

To niepowtarzalna okazja do zgłębienia tajników wybranych zagadnień z pradziejów i starożytnego Egiptu.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować