Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

MCK Sokół organizatorem kolejnej edycji konkursu gwary LACHOSKIE GODONIE

MCK Sokół organizatorem kolejnej edycji konkursu gwary LACHOSKIE GODONIE

3 listopada 2021 roku w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ zostało podpisane porozumienie ze Stowarzyszeniem Lachów Sądeckich w związku z organizacją kolejnej edycji konkursu gwary LACHOSKIE GODONIE, który odbędzie się w dniach 27-28 listopada w Niskowej.

W spotkaniu wzięli udział: Andrzej Zarych – Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Lachów Sądeckich – Jan Smoleń, założyciel stowarzyszenia, inicjator konkursu, obecnie pełniący funkcję Wiceprezesa oraz Skarbnik Wincenty Tomaszek.


Konkurs gwary LACHOSKIE GODONIE organizowany jest od prawie dwudziestu lat przez Stowarzyszenie Lachów Sądeckich we współpracy z partnerami w terenie. Celem konkursu jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona tradycji gawędziarstwa regionu Lachów Sądeckich, zainteresowanie dzieci i młodzieży gwarą oraz tradycjami gawędziarstwa w regionie oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk gwary lachowskiej. Przegląd stanowi także kwalifikację najlepszych wykonawców do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej.


Przez lata konkurs zgromadził liczne grono pasjonatów lachowskiej gwary. Są to zarówno wykonawcy, twórcy kultury kultywujący rodzime tradycje gawędziarstwa z terenów lachowskich gmin: Podegrodzie, Chełmiec, Kamionka Wielka, Nawojowa, jak i publiczność, członkowie zespołów regionalnych, rokrocznie przysłuchujący się konkursowym prezentacjom.


Organizatorami konkursu są Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Stowarzyszenie Lachów Sądeckich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.


Tegoroczna edycja LACHOSKIEGO GODONIA odbędzie się w dniach 27-28 listopada w Niskowej. Szczegóły dotyczące udziału w konkursie tutaj.


Źródło: MCK Sokół

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować