MCK Sokół podpisało umowę dotyczącą Oratorium Bachledowiańskiego „Równoj ku Górze”

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu stoi u progu otwarcia Instytutu Niematerialnego Dziedzictwa Ludów Karpackich tworzonego w Ludźmierzu. W ramach przyszłej działalności planowana jest m.in. organizacja wydarzenia jakim jest coroczne wystawienie Oratorium Bachledowiańskiego „Równoj ku Górze”.

MCK Sokół podpisało umowę dotyczącą Oratorium Bachledowiańskiego „Równoj ku Górze”

W związku z tym, w środę 20 września 2023 Zastępca Dyrektora MCK SOKÓŁ – Piotr Gąsienica oraz producent utworu, a zarazem inicjator projektu – Jan Mrowca podpisali umowę dotyczącą przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworu.


O PROJEKCIE

Utwór oratorium „Równoj ku Górze” przygotowywany został dla wyjątkowego miejsca na Podhalu, jakim jest Bachledówka. Tam czczona jest Matka Boska Jasnogórska, którą jak na Jasnej Górze, opiekują się Ojcowie Paulini. Do tego odległego zakątka naszej Ojczyzny przyjeżdżał na wakacje w latach 1967-1973 kard. Stefan Wyszyński – Błogosławiony Prymas Polski. Tu spacerując z arcybiskupem Karolem Wojtyłą omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski. Z tego okresu miejscowi górale zapamiętali szczególnie wspólne wieczornice z kardynałem Wyszyńskim. Dla niego tańczyli i śpiewali, a on odwdzięczał się Słowem Bożym i uwagą im poświęconą. Tu od ponad 50 lat modlą się i służą biali Bracia – Ojcowie z Zakonu św. Pawła Pustelnika. Tu wreszcie, powstaje dom – muzeum – poświęcone Osobie bł. Kardynała.


Oratorium jest hołdem dla tego wszystkiego, co nosi w sobie Bachledówka, miejsce uświęcone wizerunkiem Najświętszej Panny Jasnogórskiej i nasycone obecnością wielkich Polaków. Ewangeliczne przesłanie, które z Bachledówki rozeszło się na całą Polskę stając się dla tego miejsca na górze i górali – iskrą, wciąż woła: „Równoj ku Górze”!


Oratorium ma wyjątkową treść, kompozycję i wykonanie. Autorką tekstów jest Zofia Truty, naoczny świadek obecności Prymasa na Bachledówce, poetka regionalna, góralka. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak. Utwór składa się z 12 pieśni i 10 narracji zainspirowanych nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyjątkowość wydarzenia polega na dualizmie muzycznym: góralsko-klasycznym. Każdy twór składa się z części podhalańskiej i części klasycznej. Część podhalańską wykonują członkowie zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, grupy śpiewacze, soliści, kapela. Językiem utworu w tej części jest gwara podhalańska. Wprowadzone zostały instrumenty regionalne takie jak: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie. Muzyka góralska jest wierna tradycji. Część klasyczną wykonuje orkiestra symfoniczna z chórem.


Założeniem jest, aby Oratorium „Równoj ku Górze” było nie tylko artystycznym i kulturalnym wydarzeniem, ale wyrazem odpowiedzialności za pozostawione dziedzictwo przez świętych: Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Autorzy pragną przekazać je naszym dzieciom i całej Ojczyźnie: „Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół”.


Premiera utworu odbyła się 30 września 2022 w kościele św. Katarzyny w Krakowie w obecności znamienitych gości, wśród których znaleźli się Prezydent RP Andrzej Duda, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Marszałek Małopolski Witold Kozłowski, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Burmistrz Czarnego Dunajca Marcin Ratułowski. Z osób duchownych abp. Marek Jędraszewski, generał Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przeor klasztoru na Skałce o. Mariusz Tabulski oraz proboszcz z Bachledówki o. Jerzy Kielech, a także proboszcz Katedry Wawelskiej ks. Kan. Paweł Baran i wielu innych. Przede wszystkim zaś tłumy krakowian i mieszkańców Podhala.


Źródło: www.rownojkugorze.pl

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować