Pogoda - Sądeckie.pl8

Dzisiaj jest: 08. 05. 2021
Do końca roku: 237 dni
Jakość Powietrza

Miasto chce kupować za pośrednictwem opieki społecznej paliwa niskoemisyjne

Miasto chce kupować za pośrednictwem opieki społecznej paliwa niskoemisyjne

Prezydent Ludomir Handzel, dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz oraz dyrektor MOPS w Nowym Sączu Łukasz Sierotowicz omówili dzisiaj kwestię związane z programem ograniczenia niskiej emisji w mieście. Przekazali także ważne informacje na temat działań, które mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Nowym Sączu. 


Kolejne ruchy, które miasto chce wykonać w kierunku oczyszczania powietrza i dbania o płuca ludzi, o komfort życia mieszkańców to ruch w kierunku nieskoemisyjnego paliwa stałego – mówił prezydent.


Jeśli chodzi o sytuację bieżącą to miasto chce zacząć od tego, żeby umożliwić korzystanie z niskoemisyjnego paliwa tym którzy korzystają ze wsparcia sądeckiego MOPS-u.


Nie chcielibyśmy, żeby do tych mieszkańców trafiał węgiel czy miał niskiej jakości tylko, żeby to było paliwo niskoemisyjne, które spełnia bardzo wyśrubowane normy i jednocześnie jest w bardzo dobrej cenie, takiej samej jak workowany ekogorszek i zachowuje parametry cieplne również na poziomie tego paliwa – tłumaczy Ludomir Handzel.


O szczegółach tego niskoemisyjnego paliwa opowiedział dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz.


Paliwa niskoemisyjne typu błękitny węgiel są i będą drogie i ta cena nie będzie niższa tylko oscylowała w granicach 1400-1500 zł za tonę. W ciągu dwóch ostatnich lat testowaliśmy różne alternatywy. Jedną z nich jest właśnie paliwo niskoemisyjne. Jest to nasz klasyczny polski węgiel, który ma dodatek 15% błękitnego węgla i po badaniach okazało się, że to paliwo, które jest w cenie workowanego ekogroszka ma obniżoną emisję pyłów i szkodliwych substancji do powietrza. Dodatkowo jest w dobrej i porównywalnej cenie – wyjaśnia Grzegorz Tabasz.


Dyrektor MOPS-u w Nowym Sączu Łukasz Sierotowicz opowiedział o samej technologii i udziale placówki w tym zadaniu.


Będzie się to w dużej mierze opierać na pomocy osobom, które kwalifikują się do udzielenia pomocy w ramach Ustawy o Pomocy Społecznej. Mowa o osobach w trudnych sytuacjach życiowych, których nie potrafią rozwiązać przy wykorzystaniu własnych zasobów, umiejętności i możliwości. Chodzi o grupę, która nie przekracza kryterium dochodowego 701 zł/osobę i osoby w rodzinie, których dochód nie przekracza kwoty 528 zł czyli np. w przypadku trójosobowej rodziny dochód nie przekroczy kwoty 1500 zł – powiedział Łukasz Sierotowicz.


Do tych rodzin jest przede wszystkim skierowana ta pomoc, przyznawana w ramach Ustawy o Pomocy Społecznej.


To sztandarowa forma pomocy jaką gmina może skierować do osób potrzebujących w okresie zimowym. W tym momencie dzięki prezydentowi osoby te będą mogły środki, które dzięki temu oszczędzą wydać na inne potrzeby życiowe – wskazuje dyrektor MPOS.


Aby ubiegać się o przyznanie świadczenia należy złożyć wniosek do MOPS. Pracownik placówki będzie przeprowadzał wywiad środowiskowy, czy faktycznie sytuacja życiowa danej osoby kwalifikuje ją do uzyskania tej formy pomocy. Sprawdzane będzie też kryterium dochodowe.


Osoby, którym zostanie przyznana pomoc otrzymają świadczenie finansowe, ale nie będzie ono płatne do rąk tylko na konto składu opałowego, które wskaże dana osoba.


Jak zaznacza dyrektor Tabasz mieszkańcy będą mieli wybór, bo błękitny węgiel dalej będzie dostępny dla osób z zasobniejszym portfelem. Będzie też niższa paleta tych węgli tańszych. Era węgla powoli dobiega końca i palenie paliwami stałymi to rozwiązanie pomostowe zanim te stare piece zostaną wymienione na nowe. To kolejny element walki z niską emisją.

 

Fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować