Miasto szykuje specjalny program dofinansowania do wymiany pieców

Miasto szykuje specjalny program dofinansowania do wymiany pieców

W przyszłym tygodniu do prezydenta Ludomira Handzla ma wpłynąć z Wydziału Środowiska propozycja regulaminu tego dofinansowania. Jest to osobny miejski program. Toczone są na ten temat rozmowy. Program ma ruszyć jeszcze w tym sezonie. To rozwiązanie opiera się na budżecie miasta.

 

Podczas spotkania Prezydent Ludomir Handzel opowiedział o nowym programie do walki ze smogiem na terenie Województwa Małopolskiego.

 

Został on ogłoszony przez Marszałka Witolda Kozłowskiego. Na chwilę obecną pomysł jest konsultowany. Mają się do niego odnieść również władze miasta Nowego Sącza. 

 

Filtry na kominach czy przewietrzanie miast to są jedynie półśrodki. Trzeba się skupić na likwidacji źródła tej niskiej emisji. Jego wymiana jest najważniejsza. Rozbudowa MPEC to jest to co my będziemy rekomendować. Chcemy się skupić na dopłatach do wymiany pieców. Ma być uruchomiony nowy program wojewódzki i chcemy być aktywni.

 

Prezydent podsumował, że miasto Nowy Sącz walczy ze smogiem różnymi sposobami. Prowadzone są działania edukacyjne mające na celu uświadamianie mieszkańców w jaki sposób palić, aby maksymalnie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Oprócz tego straż miejska kontroluje paleniska oraz pobiera próbki popiołów do analizy.

 

Ogłoszony został również konkurs ofert na wykonawcę badań tych analiz popiołów. Będzie wiadomo jak ta kontrola wynikła i czy niektórzy mieszkańcy palą śmieciami czy też nie - powiedział dyrektor Grzegorz Tabasz.


Prezydent wyraził zadowolenie z faktu, że walka ze smogiem trwa na wielu frontach i ma nadzieję, że w perspektywie kilku lat jakość powietrza się poprawi.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować