Pogoda - Sądeckie.pl6

Dzisiaj jest: 06. 05. 2021
Do końca roku: 239 dni
Jakość Powietrza

Konferencja w Nowym Sączu w ramach Programu „Czyste Powietrze”

Konferencja w Nowym Sączu w ramach Programu „Czyste Powietrze”

W Nowym Sączu odbyła się konferencja, której organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz PGNiG. Wydarzenie wpisuje się w ramy Programu „Czyste Powietrze”. 


Konferencja została zainaugurowana przez Witolda Kozłowskiego – Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyli także Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Marta Wieciech – Kumięga oraz Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu i wicestarosta Nowego Sącza Antoni Koszyk. Goście wygłosili referaty na temat diagnozy stanu środowiska naturalnego w Małopolsce, elektromobilności i paliw energetycznych, a także na temat możliwości wsparcia finansowego działań ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej. Ważnym punktem programu konferencji była prezentacja „Ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. 


Przemówienie zostało wygłoszone także przez zastępcę prezydenta miasta Nowego Sącza – Wojciecha Piecha. Jego wystąpienie zostało poświęcone zakresowi działań podejmowanych przez Nowy Sącz w celu poprawy jakości powietrza w mieście i okolicach. Miasto przeznacza na tego typu działania kwoty opiewające na miliony złotych, a podejmowane inicjatywy przynoszą rezultaty. 


Do najważniejszych działań podjętych przez samorząd Nowego Sącza należą programy wymiany pieców, w ramach których wymieniono ok. 800 jednostek oraz częściowa wymiana  taboru autobusowego. Dodatkowo, w Nowym Sączu funkcjonuje rozbudowany system monitoringu jakości powietrza złożony z 9 stacji pomiarowych i stacji Inspektoratu Ochrony Środowiska. Samorząd miasta prowadzi również działalność edukacyjną i kontrolną. 


Do planowanych inwestycji mających na celu poprawę jakości powietrza należy m.in. zakup 32 autobusów, które są bardziej przyjazne środowisku niż konwencjonalne pojazdy, w tym 2 autobusy z napędem elektrycznym. W mieście Nowy Sącz ma też powstać stacja szybkiego ładowania dla pojazdów osobowych. 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować