Michał Dworczyk: Trzymamy się założonego scenariusza – 3 mln szczepień do końca marca

Zaszczepionych zostało już 2,6 mln Polaków. Ponad 1,69 mln to szczepienia 1. dawką. Dane wskazują, że Polska od kilku dni zajmuje 1. miejsce, jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób populacji wśród największych państw UE. Warto podkreślić, że jedynie 4 tys. dawek na 2,5 mln wykonanych szczepień zostało utylizowane.

Michał Dworczyk: Trzymamy się założonego scenariusza – 3 mln szczepień do końca marca

Jak zapewnia rząd do końca marca zaszczepionych zostanie 3 mln obywateli. Szczepienia obejmą kolejne grupy m.in. osoby przewlekle chore, osoby w wieku 60-65 lat, a także służby mundurowe. Mimo opóźnionych dostaw, proces szczepień w naszym kraju jest płynny. 


Do tej pory po szczepieniach przeciw COVID-19 zanotowano niewielki odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). NOP wystąpiły jedynie u 0,094 proc. pacjentów. Warto podkreślić, że ponad 84 proc. to NOP o charakterze łagodnym, 15 proc. o charakterze poważnym i 0,7 proc. o charakterze ciężkim. Każdy taki przypadek jest analizowany.


Plany na I kwartał 2021 roku

Zmiany w harmonogramie dostaw utrudniają realizację Narodowego Programu Szczepień. Producenci szczepionek w grudniu 2020 deklarowali dostarczenie 14 mln szczepionek. Dzisiaj deklarowana liczba dla Polski w I kwartale to nieco ponad 8 mln dawek. Jeśli dystrybutorzy wywiążą się ze zobowiązań, będziem możliwe zaszczepienie więcej niż 3 mln osób na przełomie marca i kwietnia.


Do końca I kwartału 2021 roku rząd planuje:

  • na początku marca – zakończyć proces szczepień nauczycieli,
  • od 7 marca – szczepienia uzupełniające kadry medycznej,
  • 15 marca – rozpocząć szczepienia osób przewlekle chorych (grupa 1B),
  • 22 marca – rozpocząć szczepienia służb mundurowych (grupa 1C) oraz osób w wieku 60-65 lat.


Wszystkie plany uzależnione są od dostaw szczepionek. Mamy zapas szczepionek, ale bez płynności dostaw nie uda nam się tego zrealizować – mówi minister Michał Dworczyk.


Zapoznaj się z najnowszym harmonogramem dostaw


Źródło: gov.pl

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować