Mieszkaniec Sądecczyzny padł ofiarą oszustwa internetowego. Stracił 47 tys. zł

Mieszkaniec Sądecczyzny padł ofiarą oszustwa internetowego, które pozbawiło go 47 tysięcy złotych.

Mieszkaniec Sądecczyzny padł ofiarą oszustwa internetowego. Stracił 47 tys. zł

Wszystko zaczęło się od reklamy firmy finansowej, która obiecywała szybkie zyski z inwestycji na giełdzie. Mężczyzna skontaktował się z firmą i otrzymał instrukcje od rzekomego analityka giełdowego, który kierował jego działaniami na platformie inwestycyjnej. Przez kilka miesięcy mężczyzna regularnie wpłacał pieniądze na swoje konta, licząc na duży zwrot.


Jednak kiedy chciał wypłacić zgromadzone środki, napotkał na trudności. Musiał zapłacić wysoki podatek i inne opłaty, a także zainstalować program do zdalnego sterowania komputerem i założyć konto na giełdzie kryptowalut. Po tych czynnościach kontakt z firmą się urwał, a mężczyzna zdał sobie sprawę, że został oszukany.


Policjanci ostrzegają przed oszustwami internetowymi i telefonicznymi, które mogą doprowadzić do utraty pieniędzy lub danych osobowych. Podają kilka wskazówek, jak nie dać się nabrać na fałszywe oferty, linki czy programy.

  • Nie ufaj osobom, których nie znasz, zwłaszcza jeśli kontaktują się z Tobą przez Internet lub telefon i obiecują Ci szybki zysk lub pomoc finansową.
  • Nie instaluj żadnych aplikacji na swoim komputerze, smartfonie czy tablecie, jeśli nie jesteś pewien ich pochodzenia i celu. Nie daj się zwieść osobom, które podają się za specjalistów od inwestycji i chcą uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego lub karty płatniczej.
  • Nie klikaj w linki, które otrzymujesz od nieznanych nadawców lub które wyglądają podejrzanie. Mogą one zawierać wirusy lub prowadzić do fałszywych stron internetowych.
  • Nie podawaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej ani nie autoryzuj przelewów, których sam nie inicjowałeś. Sprawdzaj dokładnie odbiorców i kwoty transakcji przed ich potwierdzeniem.
  • Nie udostępniaj również danych swojej karty płatniczej nikomu, kto prosi Cię o to przez Internet lub telefon. Jeśli zrobiłeś to przez pomyłkę, natychmiast zablokuj kartę za pomocą bankowości internetowej lub dzwoniąc na numer 828 828 828.
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub podejrzenia, że ktoś próbuje Cię oszukać, skontaktuj się z Policją.


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować