Młoda mieszkanka Sądecczyzny straciła 10 tys. złotych padając ofiarą oszustów internetowych

Sprzedaż mebli w Internecie skończyła się dla młodej mieszkanki Sądecczyzny utratą 10 tys. złotych. Dziewczyna padła ofiarą oszustów, którzy wykorzystali jej brak ostrożności podczas finalizowania transakcji.

Młoda mieszkanka Sądecczyzny straciła 10 tys. złotych padając ofiarą oszustów internetowych

4 maja br. do sądeckiej policji zgłosił się mieszkaniec powiatu nowosądeckiego, którego nastoletnia córka została oszukana podczas sprzedaży online. Dziewczyna wystawiła na sprzedaż łóżko w serwisie ogłoszeniowym, gdzie szybko otrzymała wiadomość od osoby zainteresowanej zakupem. Rzekomy kupujący zaproponował zamówienie kuriera i przesłał link, który miał ułatwić sfinalizowanie transakcji. Niestety, link kierował do sfałszowanej strony, gdzie dziewczyna wpisała login i hasło do swojego konta bankowego, dając oszustom łatwy dostęp do swoich środków.

Kilka chwil później do nastolatki zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika portalu ogłoszeniowego. Oszust poinformował, że kupujący przez pomyłkę wpłacił na jej konto zbyt dużą kwotę i musi ona zwrócić mu nadwyżkę, generując kod BLIK i akceptując transakcję. Zmanipulowana dziewczyna wykonała polecenia oszusta kilkukrotnie, ponieważ pieniądze rzekomo nie trafiały do kupującego. W rzeczywistości przestępcy wypłacali środki z jej konta w bankomatach na terenie Warszawy i Poznania, kradnąc łącznie 10 tys. złotych.

Historia młodej mieszkanki Sądecczyzny jest przestrogą dla wszystkich osób, które korzystają z Internetu w celach handlowych. Oszuści działają coraz bardziej wyrafinowanie, dlatego tak ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność podczas zawierania transakcji online.

Oto kilka wskazówek, jak uchronić się przed oszustwami:

  • Nie klikaj w podejrzane linki przesyłane przez nieznajomych.
  • Nigdy nie podawaj nikomu loginu i hasła do swojego konta bankowego.
  • Nie wpłacaj i nie przelewaj pieniędzy na prośbę osoby, której nie znasz osobiście.
  • W razie wątpliwości skontaktuj się z infolinią banku lub zaufanym źródłem.
  • Pamiętaj, że jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby być prawdziwe, to najprawdopodobniej tak właśnie jest.

Źródło: KMP NS 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować