Mystkowianie na tegorocznym Festiwalu Polskim w Japonii

Zespół Mystkowianie, reprezentujący barwny folklor Małopolski, zagościł na tegorocznym Festiwalu Polskim w Japonii! Wystąpili przed japońską publicznością 18 maja. Organizowany przez Instytut Polski we współpracy z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej oraz Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej, festiwal jest największym polskim wydarzeniem w stolicy Japonii, stanowiąc doskonałą okazję do promocji polskiej kultury, turystyki i walorów regionalnych.

Mystkowianie na tegorocznym Festiwalu Polskim w Japonii

Mystkowianie, czołowy zespół regionalny województwa małopolskiego, uświetnili 15. edycję Festiwalu Polskiego w Tokio. W ramach wydarzenia wystąpiło wielu wykonawców reprezentujących różne dziedziny muzyczne. Nie zabrakło również warsztatów z haftu, przysmaków polskiej kuchni oraz wyrobów rękodzielniczych. Tegoroczna edycja była doskonałą okazją do promocji walorów turystycznych Małopolski oraz prezentacji kultury regionu w tańcu, śpiewie i obrzędach zespołu reprezentującego folklor Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego.

Mystkowianie prezentują autentyczny folklor z terenu południowej Małopolski. W ich tańcach dominują melodie w rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywe tańce z podkładem muzycznym kontrabasu i klarnetu. Większość utworów prezentowanych przez Mystkowian ma unikatowy charakter, odnalezione podczas badań terenowych lub przekazane przez najstarszych członków zespołu. Wśród tańców znajdują się m.in. polka „z liściem”, hola walc, polka w lewo, mazurka, polka „sumionka” (archaiczna forma walca starodawnego), a także melodie takie jak polka „mystkowianka” i polka „Hej poza las…”. Zespół prezentuje również pastorałki, kolędy z okolic Mystkowa oraz liczne gry i zabawy.

Niewątpliwym atutem Mystkowian jest ich tradycyjny strój lachowski ze wsi Mystków. Stroje te zostały pieczołowicie zrekonstruowane na podstawie badań etnograficznych oraz starych fotografii odnalezionych w Mystkowie. Wzbudzają one zachwyt wśród odbiorców koncertów.

Zespół Mystkowianie otrzymał wiele nagród, w tym Główną Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana, Medal Województwa Małopolskiego Polonia Minor oraz Odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2021 roku reprezentowali Małopolskę na VI CIOFF World Folkloriada w Baszkirii, największej folklorystycznej imprezie na świecie.

Dodatkowo, zespół Mystkowianie dał wcześniejszy koncert w japońskiej miejscowości Takasaki w Takasaki City Theatre, w dniu 15 maja br.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować