Mystkowianie z wizytą u marszałka Małopolski

Choreograf zespołu Patryk Rutkowski oraz kierownik zespołu Benedykt Poręba w tradycyjnych strojach lachowskich odwiedzili marszałka województwa Witolda Kozłowskiego. Tematem rozmowy było m.in. możliwość wsparcia przyszłorocznego wyjazdu zespołu do Peru oraz podsumowanie dotychczasowej współpracy.

Mystkowianie z wizytą u marszałka Małopolski
Bardzo dziękuję za miłe odwiedziny i ciekawą rozmowę. Jestem dumny, że w Małopolsce są zespoły, stowarzyszenia, które tak żywo zaangażowane są w popularyzowanie naszej małopolskiej kultury. Na ręce kierownika zespołu Pana Benedykta Poręby serdecznie dziękuję całemu zespołowi za reprezentowanie naszego regionu w kraju i za granicą - podkreśla marszałek Witold Kozłowski.


Zespół Regionalny Mystkowianie powstał w 2014 roku. Zespół działa pod patronatem Stowarzyszenia Mystkowianie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej. Założycielem Mystkowian jest Benedykt Poręba.


Zespół prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę folkloru Ziemi Sądeckiej (Lachów Sądeckich) z pogranicza lachowsko – pogórzańskiego oraz z centralnej części regionu zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej. W tańcach Mystkowian dominują tańce grupowe oparte na rytmie walca o charakterze lirycznym, a także żywe tańce z podkładem muzycznym kontrabasu, klarnetu i trąbki jak hola walc, wściekła polka, walc szybki, mystkowianka oraz polka w lewo.


Przy wsparciu finansowym samorządu województwa, Zespół Regionalny Mystkowianie przez dwa tygodnie prezentował lachowski folklor na prestiżowym festiwalu w Puerto Vallarta nad zatoką Banderas (Ocean Spokojny). Podczas Festival Vallarta Azteca del Folclor Internacional Zespół z Mystkowa koncertował wspólnie z grupami z Meksyku, Kolumbii, Paragwaju, Chile oraz Peru.


Ponadto, podczas wtorkowej gali, zespół Mystkowianie został laureatem nagrody Kryształy Soli w kategorii KULTURA i TOŻSAMOŚĆ REGIONALNA.


Więcej na temat działalności i osiągnięć zespołu można przeczytać na stronie internetowej Stowarzyszenia Mystkowianie.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować