Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Na jakim etapie jest projekt obwodnicy Piwnicznej?

Na jakim etapie jest projekt obwodnicy Piwnicznej?

Trwają prace projektowe dla obwodnic miast, które powstaną w woj. małopolskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Co słychać w sprawie obwodnicy Piwnicznej?

Konsultacje społeczne z mieszkańcami, podczas których przedstawiono trzy warianty przebiegu obwodnicy, odbywały się od połowy czerwca do połowy lipca 2020 r. Zaprezentowane warianty mają od 2 km do 2,5 km długości. 16 kwietnia 2021 r. wykonawca uzyskał decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych. 17 maja 2021 r. w Okręgowym Urzędzie Górniczym został złożony plan ruchu, a decyzja w tym zakresie została uzyskana 2 września 2021 r.


W pierwszej kolejności zostało wykonane rozpoznanie geologiczne poza obszarem górniczym, a obecnie trwają wiercenia na obszarze górniczym. Złożenie wniosku o uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU) planowane jest w lutym 2022 r.


Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Piwnicznej została podpisana w październiku 2019 roku. Ze względu na brak możliwości wykonania pomiarów ruchu (COVID-19) oraz wydłużone konsultacje społeczne, 25 lutego 2021 r. podpisano aneks wydłużający termin realizacji prac. Ten etap prac ma się zakończyć w sierpniu 2022 r.


Inwestycja jest częścią większego programu zakładającego udrożnienie polsko-słowackiego ruchu granicznego. Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu międzynarodowego i regionalnego na odcinku drogi krajowej w pobliżu Piwnicznej.


Istotna będzie również możliwość ominięcia zabudowań miejscowości przez ruch turystyczny kierujący się np. w stronę Muszyny. Ujęcie w Programie budowy 100 obwodnic pozwoli na rozpoczęcie budowy obwodnicy oraz zintensyfikowanie współpracy ze stroną słowacką, w celu usprawnienia połączeń granicznych.


Źródło: GDDKiA

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować