Pogoda - Sądeckie.pl18

Dzisiaj jest: 18. 04. 2021
Do końca roku: 257 dni
Jakość Powietrza

Na nowosądeckim rynku można obejrzeć wystawę "Wyklęci odnalezieni w Małopolsce"

Na nowosądeckim rynku można obejrzeć wystawę "Wyklęci odnalezieni w Małopolsce"

W związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na nowosądeckim rynku ustawiona została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie wystawa pt. "Wyklęci odnalezieni w Małopolsce".

Ekspozycja pokazuje na wybranych przykładach z obszaru Małopolski rezultaty prac Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN wKrakowie oraz Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.


Misją Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN jest odnalezienie i identyfikacja ofiar systemów totalitarnych i czystek etnicznych oraz zwrócenie ich rodzinom i Polsce. W zespole Biura pracują antropolodzy, archiwiści, archeolodzy, historycy, genetycy iwielu innych specjalistów z różnych dziedzin. Wsparciem są także służby mundurowe oraz szerokie grono wolontariuszy.


Nie są to zwyczajne prace archeologiczne, które mają za zadanie tylko odnaleźć szczątki i zidentyfikować ludzi. Jest to sprawa wagi państwowej. W ten sposób państwo polskie, ale też my jako obywatele upominamy się o naszych bohaterów!– stwierdza prof. Krzysztof Szwagrzyk zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pełniący obowiązki Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji.


Ekspozycja wystawy "Wyklęci odnalezieni w Małopolsce" będzie dostępna na rynku przez cały marzec.


Źródło: UMNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować