Meandry pamięci. Konferencja o Powstaniu Warszawskim w Nowym Sączu
22 listopada w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyła się wyjątkowa konferencja pt. „Fotoplastykon Powstania”, poświęcona refleksji nad Powstaniem Warszawskim i jego aktualnym znaczeniu. Wydarzenie stanowiło część 19. edycji cyklicznego programu Labiryntu Historii, który promuje zgłębianie przeszłości i jej wpływ na współczesność.

Konferencję otworzyli przedstawiciele organizatorów: dr Maria Molenda z Fundacji Nomina Rosae, Jacek Tomasik – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu, oraz Andrzej Zarych – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. Punkt wyjścia do dalszych rozważań stanowił wykład inauguracyjny Michała Wójcika, dziennikarza i historyka, który przybliżył temat „Powstanie warszawskie – meandry pamięci”. Wójcik podkreślił, że pamięć o Powstaniu to nie tylko zbiór faktów, ale przede wszystkim żywa narracja, pełna emocji i zróżnicowanych perspektyw – od bohaterskich po traumatyczne.
Konferencja była również okazją do wysłuchania inspirujących wystąpień młodzieży i nauczycieli z dwóch nowosądeckich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza oraz Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego Jezuitów. Zwieńczeniem wydarzenia była poruszająca muzyczno-literacka prezentacja pt. „Historio, historio / Czarna dyskoteko…” – poświęcona pamięci współczesnych polskich muzyków, którzy oddali hołd powstańcom warszawskim.
„Fotoplastykon Powstania” stanowił nie tylko intelektualną podróż przez historię, ale także refleksję nad jej nieustającym wpływem na nasze życie i tożsamość.
Więcej zdjęć tutaj.
Źródło: Fot. Bartłomiej Wawrzyniak, MCKS
Komentarze