Najbardziej „odblaskowe szkoły” w Małopolsce

Po zmroku kierowca pojazdu widzi pieszego z odległości ok. 25 metrów. Dystans ten zwiększa się 4- a nawet 5-krotnie, jeśli pieszy wyposażony jest w odblask. Nawet mały gadżet może uratować zdrowie i życie ludzkie. Wiedzą o tym uczniowie małopolskich szkół, które licznie wzięły udział w Konkursie „Odblaskowa Szkoła”.

Najbardziej „odblaskowe szkoły” w Małopolsce

W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XII Małopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych Województwa Małopolskiego. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który objął nad nim patronat honorowy.


Obowiązek i powinność

Wyposażenie w elementy odblaskowe jest ustawowym obowiązkiem każdego pieszego poruszającego się poza obszarem zabudowanym, kiedy zapada mrok. Odblaski znacząco zwiększają bezpieczeństwo również osób mieszkających w miastach. Kolorowe breloki, które podczas systematycznie przeprowadzanych akcji edukacyjnych wręczają policjanci, to coś więcej niż ciekawa dekoracja tornistra. Ta nieduża zawieszka jest dowodem na to, że dbacie o swoje bezpieczeństwo. Serdecznie gratuluję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w XII już edycji Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. O Waszym zaangażowaniu świadczą wysokie noty w rankingu. Wierzę, że rywalizacja była dobrą nauką tego, co w ruchu drogowym najważniejsze: rozwagi i odpowiedzialności. Wracając do domu, idąc do kolegów, odwiedzając dziadków, zawsze pamiętajcie o bezpieczeństwie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Jak wyłoniono zwycięzców?

Głównymi kryteriami były:

  • liczba uczniów wyposażonych w kamizelki odblaskowe w stosunku do ogólnej liczby uczniów uczęszczających do danej szkoły,
  • liczba uczniów wyposażonych w elementy odblaskowe inne niż kamizelki odblaskowe w stosunku do ogólnej liczby uczniów uczęszczających do danej szkoły.


Wśród dodatkowych kryteriów znalazły się zaś m.in.:

  • organizacja ogólnoszkolnego konkursu plastycznego na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • organizacja zajęć pozalekcyjnych związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego,
  • promocja w mediach,
  • pomoc strażnika w przekraczaniu jezdni na przejściu dla pieszych przez dzieci w rejonie szkoły.


Razem dla bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły

Celem Konkursu było zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Dał on możliwość wykazania, że dana szkoła nie tylko uczy, ale także dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Celem akcji było też promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.


Organizatorami Konkursu byli: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Polski w Krakowie, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.


Na podium znalazły się następujące Szkoły:

  1. Szkoła Podstawowa im. Wł. Orkana w Niedźwiedziu – 1645 punktów,
  2. Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie – 1530 punktów,
  3. Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej – 1475 punktów.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować