Pogoda - Sądeckie.pl

6

Dzisiaj jest: 06. 12. 2021 Do końca roku: 25 dni
Jakość Powietrza:

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podsumowanie akcji w Małopolsce

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podsumowanie akcji w Małopolsce

W czwartek 21 października br. na terenie Małopolski prowadzone były działania „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem tych działań było przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wykroczeniami kierujących wobec pieszych oraz rowerzystów jak również niewłaściwe zachowanie pieszych i kierujących jednośladami na drogach.

Podczas tych działań ujawniono 633 nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami silnikowymi w stosunku do pieszych i kierujących rowerami, z czego ponad 500 dotyczyło przekraczania prędkości przez kierujących samochodami w rejonie przejść dla pieszych. 239 wykroczeń popełnionych zostało przez pieszych a 36 przez rowerzystów.


Prowadzone działania nie zastąpią rozsądku uczestników ruchu drogowego dlatego policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę, wzajemną życzliwość i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg.
W 2020 roku w Małopolsce doszło do 515 wypadków z udziałem pieszych, w których 48 pieszych poniosło śmierć, a 481 zostało rannych. Z danych tych wynika, że co 3. ofiara śmiertelna na małopolskich drogach to pieszy.


W związku ze zbliżającym się świętem „Wszystkich Świętych” na drogach nastąpi wzmożony ruch pojazdów i pieszych, zwłaszcza w rejonach cmentarzy do późnych godzin wieczornych. Zmienna jesienna pogoda dodatkowo wpływa na warunki podróżowania oraz widoczność i bezpieczeństwo pieszych. Należy pamiętać, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.


Wówczas kierujący pojazdem, dysponuje możliwością dostrzeżenia tak wyposażonego w elementy odblaskowe pieszego z dalszej odległości nawet 150 metrów, co pozwala mu na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej życie i zdrowie. Jeżeli osoba poruszająca się po drodze nie posiada elementu odblaskowego zostanie dostrzeżona z niewielkiej odległości, co najczęściej prowadzi do potrącenia. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.


Źródło: Policja Małopolska, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować