Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

Nowe autobusy wiosną wyjadą na ulice Nowego Sącza

Nowe autobusy wiosną wyjadą na ulice Nowego Sącza

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne reprezentowane przez prezesa zarządu Krzysztofa Migacza wzbogaci się w nowy tabor na wiosnę 2019 r. Sześciomiesięczne opóźnienie w wymianie części autobusów nie wynika z sytuacji finansowej zamawiającego, ale raczej z niestaranności wykonawcy.

 

Opóźnienie w wymianie taboru MPK Sp. z o.o. było przedmiotem briefingu prasowego. Podczas spotkania prezes zarządu spółki – Krzysztof Migacz – zapowiedział, że już w marcu na ulicach Nowego Sącza pojawią się nowoczesne autobusy. Tabor spółki wzbogaci się o 24 autobusy, które są produkowane przez spółkę MAN. Umowa na ich produkcję została podpisana na początku stycznia 2018 r. Nowoczesne pojazdy będą bardziej komfortowe dla pasażerów i bardziej przyjazne środowisku – pomogą w ograniczeniu poziomu zanieczyszczeń powietrza. 

 

Problemy w realizacji produkcji autobusów powodujące opóźnienie były związane z nieścisłościami między specyfikacją zamówienia, a rzeczywistą specyfikacją pojazdów. Pojazdy zostały przekazane do Nowego Sącza w sierpniu 2018 r., niemniej po wnikliwej analizie dokonanej przez radę nadzorczą okazało się, że występują braki w wyposażeniu. W sierpniu 2018 r. upłynął termin przekazania wszystkich 24 autobusów, a tymczasem spółka otrzymała tylko część z zamówionych pojazdów i w dodatku z wybrakowanym wyposażeniem. 

 

Procedura reklamacyjna ruszyła dopiero w listopadzie, z uwagi na to, że wykonawca miał wątpliwości co do słuszności roszczenia reklamacyjnego MPK Sp. z o.o. Zarząd spółki chcąc uniknąć kosztownego postępowania sądowego zawarł porozumienie z wykonawcą, na podstawie którego termin ostatecznego przekazania pojazdów został wyznaczony na początku marca.

 

Zanim zostanie podpisany ostateczny protokół odbioru pojazdów, przejdą one wnikliwą kontrolę pod względem zgodności ze specyfikacją zamówienia. Zgodność ze specyfikacją zamówienia ma ogromne znaczenie. Protokoły odbioru pojazdów (ostateczne, bezusterkowe) będą podstawą do rozliczenia dotacji przyznanej miastu na zakup nowych autobusów. 

 

Tematem briefingu prasowego była również obecna sytuacja finansowa spółki, która nie wygląda kolorowo. Deficyt na koniec 2018 r. wynosi około 1 mln złotych. Szczegółowe sprawozdania finansowe są jeszcze w trakcie opracowywania. Zła kondycja finansowa spółki była czynnikiem determinującym zmiany kadrowe w MPK. Pozytywnym akcentem było jednak podkreślenie możliwości rozszerzenia sieci połączeń autobusowych na gminę Chełmiec. 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować