Nowe otwarcie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu

Rozwijanie czytelnictwa, popularyzacja książki oraz kształtowanie życia kulturalnego mieszkańców Nowego Sącza i całego regionu – to główne cele i zadania, jakie skutecznie od wielu lat realizuje Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu. W uroczystym otwarciu zmodernizowanej siedziby biblioteki, której koszt z budżetu województwa wyniósł 1 mln 450 tys. złotych, uczestniczyli m.in. poseł Patryk Wicher, marszałek Witold Kozłowski oraz radni województwa: Marta Mordarska i Stanisław Pasoń.

Nowe otwarcie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu

Często mówi się, że czytelnictwo przeżywa kryzys. Kiedy przejmowaliśmy odpowiedzialność za naszą małopolską wspólnotę, jednym z tematów naszych rozmów było to, w jaki sposób to odmienić. Różne były pomysły, ale doszliśmy do jednego przekonania, że właśnie tego rodzaju przedsięwzięciami możemy zachęcić wszystkich - od małych dzieci, młodzież i dorosłych - do czytania i uczestniczenia w życiu biblioteki - mówił podczas otwarcia zmodernizowanej siedziby biblioteki marszałek Witold Kozłowski.


Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom, na czele z Panią Dyrektor Aliną Marek, za zaangażowanie w wykreowanie nowego wizerunku biblioteki. Już teraz wiem, że to miejsce będzie chętnie odwiedzane - podkreślił marszałek Witold Kozłowski.


Spotkanie w bibliotece w Nowym Sączu było również okazją do złożenia życzeń, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i wręczenia symbolicznych upominków.


- Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia pragnę przekazać najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz pomyślności w nadchodzącym roku. Życzę dalszych sukcesów i zaangażowania w wykonywanie zawodu bibliotekarza, który cały czas się zmienia, zobowiązuje nauczycieli do zdobywania wszechstronnej wiedzy i umiejętności, by sprostać wymaganiom związanymi z nowymi technologiami i oczekiwaniami użytkowników biblioteki – mówił gospodarz regionu.


Nowa siedziba biblioteki położona jest w atrakcyjnej lokalizacji, która daje więcej możliwości rozwoju i aktywnego kształtowania życia oświatowo-kulturalnego miasta. Dzięki zmianie lokalu biblioteka zyskała komfortową przestronną czytelnię i wypożyczalnię, nowoczesny magazyn książek wyposażony w przesuwne regały, a także salę komputerową zagospodarowaną w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna”. Dzięki nowemu podziałowi biblioteka zyskała również dodatkowe pomieszczenia, które wymagały remontu oraz nadania im nowoczesnego wizerunku. Od dziś młodsi czytelnicy będą mogli skorzystać m.in. z nowoczesnej pracowni młodzieżowej, pracowni dla dzieci i sali widowiskowej.


W ramach modernizacji przeprowadzono wymianę instalacji sanitarnej, elektrycznej i centralnego ogrzewania. Ponadto zakupiono nowe meble, w tym regały jezdne, wykonano montaż przeszkleń, trybun i sceny. Koszt tej inwestycji to 1 mln 450 tys. złotych.


Otwarciu biblioteki towarzyszyła również Regionalna Konferencja Naukowa. O rozwoju małopolskiej oświaty w najbliższej perspektywie i dostępnych środkach mówiła Sylwia Bednarczyk-Mikuli, Zastępca Dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.


Sądecka Biblioteka Pedagogiczna posiada 6 filii: w Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu, Rabce, Zakopanem i Mszanie Dolnej. Struktura biblioteki obejmuje 3 wydziały: Wydział Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów, Wydział Opracowania Zbiorów, Wydział Administracyjno- Gospodarczy z Samodzielną Komórką Finansową.


Biblioteka Pedagogiczna gromadzi głównie materiały z zakresu dydaktyki, psychologii i nauk społecznych. Zbiór uzupełnia aktualizowana na bieżąco kolekcja literatury pięknej, popularnej oraz dziecięcej. Na księgozbiór biblioteki składa się przeszło 200 tysięcy pozycji. 


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować