Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Nowy Sącz upamiętnił 80. rocznicę wkroczenia wojsk hitlerowskich na Sądecczyznę

Nowy Sącz upamiętnił 80. rocznicę wkroczenia wojsk hitlerowskich na Sądecczyznę

Wiceprezydent Magdalena Majka złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem pamięci na Skwerze Karola Szymanskyego, z okazji 80. rocznicy wkroczenia wojsk hitlerowskich na ziemię sądecką. Uroczystość miała na celu upamiętnienie osób walczących z hitlerowskim okupantem.

 

W wydarzeniu hisstorycznym wzięła udział Konsul Generalny Repuliki Węgierskiej w Krakowie Adrienne Körmendy. W swoim przemówieniu konsul potkreśliła, że Węgry od połowy lat 30 XIX w. były sojusznikiem Niemiec. Hitler zwrócił się do Węgier, aby przepuścily armie niemiecką umożliwiając przeprowadzenie ofensywy wojsk hitlerowskich od strony południowej. Wówczas Węgry odmówiły wsparcia III Rzeszy, co było istotnym wydarzeniem w historii stosunków dyplomatycznych między Polsą a Węgrami. 

 

Uroczystość została zorganizowana w ramach "Spotkania dla Dobra Wartości Europy Ojczyzn". Autorem tego projektu są Jerzy Ptaszyński i Stanisław Gniady. Spotkanie pod pomnikiem usytuowanym na Skwerze Karola Szymanskyego zostało poprowadzone przez Leszka Zakrzewskiego pełniącego funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu. 

 

Z okazji uroczystości otwarto wystawę "Bogu - Ojczyźnie - Bliźniemu" w Domu Harcerza przy ul. Wąsowiczów 8 w Nowym Sączu. 

 

Źródło i Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować