Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Nowy Sącz

Słowa „Patria nostra resurrectio” to motto, które przywołał prof. Jerzy Giza podczas uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Nowy Sącz i Sądecczyznę. Wydarzenie to miało miejsce dzisiaj (31 października) w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie niegdyś stacjonował 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, bohaterski oddział walczący o wolność Polski.

Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Nowy Sącz

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kościelnych, służb mundurowych oraz organizacji społecznych i kulturalnych. Nie zabrakło również harcerzy, uczniów i mieszkańców regionu, którzy chcieli uczcić pamięć o tych, którzy w 1918 roku rozbroili austriacki garnizon i ogłosili powstanie Rady Likwidacyjnej w Nowym Sączu.


W swoich przemówieniach podkreślali znaczenie słowa „niepodległość”, które jest nie tylko historycznym osiągnięciem, ale także codziennym obowiązkiem i wyzwaniem. Zwracali uwagę na rolę Straży Granicznej w ochronie suwerenności i bezpieczeństwa Polski.


Po części oficjalnej odbyła się modlitwa za poległych obrońców Ojczyzny, którą poprowadził kapelan KaOSG ks. kpt. SG Robert Młynarczyk. Na zakończenie uroczystości Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej zagrała wiązankę pieśni patriotycznych.


Źródło: KaOSG

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować