Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

Obchody 77 rocznicy powstania Armii Krajowej w Nowym Sączu

Obchody 77 rocznicy powstania Armii Krajowej w Nowym Sączu

Wczoraj w sądeckim MOK-u odbyła się uroczystość 77. rocznicy powstania Armii Krajowej. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz Nowego Sącza oraz zaproszeni goście.

 

Uczestników zebranych w Sali Widowiskowej przywitał kierownik artystyczny placówki Janusz Michalik.

 

- Cieszę się, że ta uroczystość rocznicowa przyjęła formę spotkania, które niesie treści patriotyczne, historyczne oraz popularnonaukowe. Taki charakter nadaliśmy dzisiejszemu spotkaniu - powiedział Janusz Michalik. 

 

Po wysłuchaniu przez zebranych „Mazurka Dąbrowskiego”, głos zabrał Prezydent Ludomir Handzel. 

 

- Szanowni Państwo, droga młodzieży. Historia Polski to trudna historia ale całe pokolenia udowadniały i udowadniają, jak bardzo patriotycznym jesteśmy narodem, jak ważna jest dla nas ojczyzna i wolność. Bardzo się cieszę, że właśnie dzisiaj widzę na tej sali różne pokolenia. Z jednej strony witam serdecznie i kłaniam się nisko kombatantom, którzy jeszcze pewnie bardzo dobrze pamiętają tamte czasy. Z drugiej strony cieszę się, że jest młodzież, która będzie utrwalała wiedzę o tym, jak my Polacy, walczyliśmy o naszą niepodległość – mówił Ludomir Handzel. 

 

- Pamiętam z nauki historii, że to na początku kampanii wrześniowej pojawiła się pierwsza organizacja, Służba Zwycięstwu Polski, później rozwiązana przez gen. Sikorskiego. Przecież jednak to ci sami ludzi tworzyli później Związek Walki Zbrojnej, później Armię Krajową i to zbrojne ramię jedynego tak naprawdę państwa podziemnego w Europie, które funkcjonowało w Europie właściwie we wszystkich sferach działalności, poprzez administrację, posiadało także swoje sądownictwo, oświatę, skończywszy na zbrojnym ramieniu, które początkowo zwane było ZWZ, a potem Armią Krajową. Dzisiaj szczególną cześć oddajemy tym, którzy oddali własne życie, czy je ryzykowali, którzy potrafili włączyć się w ten opór, niektórzy biernie niektórzy czynnie. Pamiętajmy o nich, bo musimy pamiętać o tych, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce - powiedział prezydent.

 

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wykładu na temat historii powstania największej w czasie II wojny światowej podziemnej armii. Wygłosił go Kamil Olesiński z Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Żandarmeria". Z kolei historię Jana Freislera, kuriera i żołnierza Armii Krajowej, przedstawił Piotr Kazana, nauczyciel historii w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie. Uczestnicy obejrzeli również film zatytułowany. „Akcja Pensjonat”.

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować