Obwodnica Chełmca od poniedziałku dostępna dla kierowców

Droga zostanie otworzona w poniedziałek (18 września) przed południem

Obwodnica Chełmca od poniedziałku dostępna dla kierowców

Obwodnica Chełmca to nowoczesna i bezpieczna droga, która ułatwi komunikację między np. Nowym Sączem a Limanową. Dzięki niej mieszkańcy Chełmca będą mogli uniknąć korków i hałasu, a podróżni skrócą czas przejazdu przez ten region. Obwodnica ma także znaczenie strategiczne, ponieważ stanowi część północnej obwodnicy Nowego Sącza, która połączy drogi krajowe nr 28 i 75.


Obwodnica Chełmca jest wyjątkowa pod wieloma względami. Została zaprojektowana tak, aby minimalnie ingerować w otoczenie i krajobraz. Droga biegnie głównie na nasypach, pod którymi znajdują się przejścia dla dróg lokalnych i zwierząt. Na całej długości obwodnicy nie ma żadnego skrzyżowania z inną drogą, co zwiększa płynność i bezpieczeństwo ruchu. Ponadto, obwodnica oferuje piękne widoki na okolicę i Beskidy, które można podziwiać z mostów i wiaduktów.


Obwodnica Chełmca kosztowała prawie 50 milionów złotych i została zrealizowana przez konsorcjum firm Swietelsky AG i Swietelsky Rail Polska. Nadzór nad inwestycją sprawowała firma Arcus.


Budowa trwała ponad dwa lata i wymagała użycia dużej ilości materiałów i sprzętu. Na przykład, do budowy jezdni zużyto prawie 6 tysięcy ton asfaltu, a do nasypów około 70 tysięcy metrów sześciennych ziemi. W ramach inwestycji powstały także cztery obiekty mostowe: dwa nad rzeką Biczyczanką i dwa nad ulicami Leśną i Węgrzynek. Najdłuższy z nich ma ponad 100 metrów długości.


Obwodnica Chełmca to ważny krok w poprawie infrastruktury drogowej w Małopolsce. Dzięki niej podróżowanie po regionie będzie szybsze, wygodniejsze i przyjemniejsze.


Źródło: GDDKiA

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować