Od 1 listopada zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej

Od 1 listopada 2023 r. pacjenci będą mogli liczyć na lepszą opiekę zdrowotną w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany, które mają na celu zwiększenie dostępności i jakości świadczeń.

Od 1 listopada zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej

Jedną z nowości jest rozszerzenie zakresu opieki koordynowanej, czyli takiej, w której lekarz POZ współpracuje z innymi specjalistami i koordynuje leczenie pacjenta. Opieka koordynowana będzie obejmować więcej chorób przewlekłych, takich jak stan przedcukrzycowy, nadczynność tarczycy czy przewlekła choroba nerek. Pacjenci z tymi schorzeniami będą mieli zapewnioną kompleksową opiekę, w tym badania, konsultacje, porady edukacyjne i dietetyczne.


Inną zmianą jest uprawnienie lekarzy udzielających nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do wystawiania skierowań na badania laboratoryjne. To ułatwi diagnostykę i szybsze podjęcie leczenia w nagłych przypadkach.


Ponadto lekarze POZ będą mogli zlecać więcej badań alergologicznych, co pozwoli na szybsze wykrywanie alergii i uniknięcie niepotrzebnych wizyt u specjalistów. Jeśli badania wykażą brak alergii, lekarz POZ będzie kontynuował poszukiwanie innych przyczyn dolegliwości pacjenta. To poprawi jakość życia pacjentów i skróci czas oczekiwania na właściwą terapię.


Źródło: MZ

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować