Od początku 2024r. obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków nieletnim

Od 1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim. Nowe przepisy zakazują ponadto ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach.

Od początku 2024r. obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków nieletnim

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół i innych placówek oświatowych (na przykład w przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.


Ustawa określa co uznaje się za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według tej definicji jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie". Ustawa nakłada także na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.


Zwracamy uwagę, że spożywanie energetyków przez dzieci i młodzież może być szkodliwe dla ich rozwoju. Mała masa ciała dziecka oraz młody, rozwijający się organizm, powoduje, że składniki tych napojów osiągają wyższe stężenie, co może powodować efekty toksyczne m.in. ból głowy, ból brzucha, zaburzenia gospodarki glukozowo-insulinowej, insulinoodporność, kołatanie serca, zaburzenia rozwoju układu nerwowego, zaburzenia snu, poczucie silnego rozbicia i rozdrażnienie.


Za sprzedawanie takich produktów osobie poniżej 18-go roku życia, grozi kara do 2 tysięcy złotych. W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca w sklepie będzie mógł zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy.


Źródło: KPPG

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować