Oszuści dzwonią i podszywają się pod GUS. Jeśli usłyszysz te pytania to prawdopodobnie oszust

W trosce o bezpieczeństwo obywateli oraz integralność procesu badawczego, Główny Urząd Statystyczny (GUS) przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod ankieterów służb statystyki publicznej. Otrzymywanie telefonów od osób podających się za ankieterów przeprowadzających badania statystyczne może być próbą wyłudzenia informacji, dlatego niezwykle ważne jest, aby odpowiednio zweryfikować tożsamość rozmówcy.

Oszuści dzwonią i podszywają się pod GUS. Jeśli usłyszysz te pytania to prawdopodobnie oszust

Jak rozpoznać prawdziwego ankietera?

Ankieter, działający w imieniu GUS, jest zobowiązany do przedstawienia się z imienia i nazwiska oraz podania numeru swojej legitymacji służbowej na prośbę respondenta. W ramach badań statystyki publicznej prowadzone są różnorodne badania ankietowe dotyczące m.in.:

  • badań społecznych,
  • badań cen,
  • badań rolnych.

Aktualny harmonogram oraz lista prowadzonych badań ankietowych jest dostępna na oficjalnej stronie GUS, w zakładce „Badania Statystyczne” oraz na dedykowanej platformie [https://badania-ankietowe.stat.gov.pl](https://badania-ankietowe.stat.gov.pl).

Jak sprawdzić tożsamość ankietera?

W przypadku otrzymania telefonu od osoby podającej się za ankietera, respondent ma kilka możliwości weryfikacji tożsamości:

  • Sprawdzenie badania na stronie GUS – można zweryfikować, czy aktualnie prowadzone jest badanie, w którym rzekomo uczestniczy ankieter.
  • Weryfikacja za pomocą aplikacji GUS – na stronie internetowej GUS dostępna jest aplikacja „Sprawdź tożsamość ankietera”, gdzie po podaniu imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji można zweryfikować dane ankietera.
  • Kontakt z GUS lub infolinią – tożsamość ankietera można zweryfikować dzwoniąc na infolinię GUS pod numerem 22 279 99 99, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–15:00, lub kontaktując się z lokalnym urzędem statystycznym.
  • Zmiana terminu badania – jeśli respondent nie jest pewien, może umówić się na inny termin przeprowadzenia badania telefonicznego lub zażądać przeprowadzenia badania bezpośrednio we własnym domu.

Ostrzeżenie przed oszustami

GUS przypomina, że ankieterzy nigdy nie pytają o następujące rzeczy więc jeśli ktoś będzie cię o to pytał, będzie to najprawdopodobniej próba oszustwa:

  • dane osobiste związane z dowodem tożsamości,
  • dane bankowe, numer konta,
  • zgromadzone oszczędności,
  • ani nie proszą o jakiekolwiek wpłaty na rachunki bankowe.

Oszustwa związane z podszywaniem się pod ankieterów są najczęściej próbą wyłudzenia danych osobowych pod pretekstem weryfikacji informacji spisowych. Każdy taki przypadek powinien być natychmiast zgłoszony na policję.

Ponadto, w przypadku podejrzanych wiadomości SMS lub rozmów telefonicznych, obywatele mogą zgłosić incydent na stronie CSIRT NASK w zakładce „Zgłoś incydent”.

Źródło: GUS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować