Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 05. 2022 Do końca roku: 228 dni
Jakość Powietrza:

Pamiątki po Janie Magierze w starosądeckim Muzeum Regionalnym

Pamiątki po Janie Magierze w starosądeckim Muzeum Regionalnym

Rodzina Jana Magiery przekazała do Muzeum Regionalnego część pamiątek po tym wybitnym sportowcu, najpopularniejszym i najwszechstronniejszym polskim kolarzu lat 60. XX wieku.

W skład darowizny weszły: proporczyki klubów sportowych, do których Jan Magiera należał, afisze i zdjęcia z różnych imprez kolarskich, archiwalne dyplomy i legitymacje. Najcenniejszymi pamiątkami są: puchar za zajęcie IV miejsca w plebiscycie na najlepszego sportowca 95-lecia KS Cracovia, statuetka 70-lecia istnienia MKS Wisłoka Dębica, medal jubileuszowy XX-lecia Wyścigu Pokoju w 1967 r. Jest też dyplom i Odznaka Honorowa Starego Sącza przyznana przez radę miejską w 2021 r.


7 kwietnia spotkałem się z panią Małgorzatą Górz, córką Mistrza, która obejrzała przygotowaną stałą ekspozycję pamiątek Jej ojca w muzeum i podpisała umowę darowizny – mówi kustosz muzeum Andrzej Długosz. – Razem to 34 pamiątki. Przekazała też bardzo cenny kryształowy puchar Przewodniczącego Rady Państwa, czyli odpowiednika dzisiejszego prezydenta dla najlepszej drużyny na polskich etapach w XXI Wyścigu Pokoju w 1968 r. Jesteśmy wdzięczni rodzinie Jana Magiery za ten dar. Eksponowanie pamiątek po Mistrzu to dla nas honor. Pozwoli nam kultywować pamięć o tym wybitnym sportowcu.


Źródło: UMSS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować