Pogoda - Sądeckie.pl

27

Dzisiaj jest: 27. 09. 2021 Do końca roku: 95 dni
Jakość Powietrza

PKP Intercity rozszerza flotę o 30 nowoczesnych lokomotyw Griffin wyprodukowanych przez Newag

PKP Intercity rozszerza flotę o 30 nowoczesnych lokomotyw Griffin wyprodukowanych przez Newag

W środę na dworcu wschodnim w Warszawie odbyła się uroczystość odebrania przez PKP Intercity ostatniej z 30 zamówionych lokomotyw elektrycznych Griffin. Nowoczesne maszyny, mogące prowadzić pociągi z prędkością 160km/h wyprodukował polski NEWAG. Łączna wartość zamówienia wyniosła ponad 550 mln zł. 

– To bardzo ważna wiadomość, że nasz narodowy przewoźnik nie tylko inwestuje w nowoczesny tabor, ale także zasila polską gospodarkę, utrzymuje miejsca pracy i wspiera najnowocześniejsze technologie rozwijane w Polsce – powiedział wiceminister Maciej Małecki podczas briefingu prasowego poświęconego inwestycji PKP Intercity.

– Podejmując współpracę z firmą NEWAG, rodzimym przedsiębiorstwem, PKP Intercity zaoptrzyło się w nowoczesne lokomotywy i doinwestowała swojego dostawcę, polskiego producenta, który oferuje produkty najwyższej jakości – podkreślił wiceminister Maciej Małecki. Jego zdaniem spółka PKP Intercity pokazała, że jest wiarygodnym i rzetelnym partnerem dla licznych dostawców i poddostawców w Polsce, gwarantując im stabilność realizacji zamówień i rozwój. 

Trzydziesta lokomotywa została ozdobiona specjalną grafiką promującą akcję #KupujŚwiadomie oraz PRODUKT POLSKI. To efekt współpracy spółek z Grupy PKP z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, mającej na celu promowanie patriotyzmu gospodarczego oraz rozwijanie świadomości Polaków o jakości i znaczeniu polskich towarów. 

W rozkładzie jazdy 2020/2021 nowe lokomotywy Griffin będą obsługiwać ponad 20 połączeń kolejowych między najważniejszymi polskimi miastami. Wpłynie to na podniesienie jakości oferty PKP Intercity poprzez większy komfort, bezpieczeństwo i niezawodność dla pasażerów.

*** 

Zakup 20 pojazdów w ramach zamówienia podstawowego jest elementem projektu „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” [POIS.05.01.00-00-0023/17-00] i jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość przyznanego dofinansowania dla zadania zakupu nowych elektrowozów wyniosła 79 132 679,97 zł. Łącznie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 PKP Intercity pozyskało 653 730 052,05 zł dotacji. 

Zakup 30 nowoczesnych lokomotyw to element konsekwentnie realizowanego największego programu inwestycyjnego w historii spółki. Warty 7 mld zł program „PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji” zostanie wdrożony do 2023 roku, a jego celem jest modernizacja i zakup nowego taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży. Po zakończeniu programu w 2023 roku tabor przewoźnika będzie w 80 proc. nowy lub zmodernizowany, w 94 proc. pociągów będzie dostępna klimatyzacja, a w co najmniej 77 proc. bezprzewodowy internet. 

PKP Intercity rozszerza flotę o 30 nowoczesnych lokomotyw Griffin wyprodukowanych przez Newag PKP Intercity rozszerza flotę o 30 nowoczesnych lokomotyw Griffin wyprodukowanych przez Newag PKP Intercity rozszerza flotę o 30 nowoczesnych lokomotyw Griffin wyprodukowanych przez Newag PKP Intercity rozszerza flotę o 30 nowoczesnych lokomotyw Griffin wyprodukowanych przez Newag

Źródło: MAP

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować