Sprawni oszuści już w więzieniu. Wyrządzili straty na ponad 400 tyś.

W ubiegłym tygodniu, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, doszło do zatrzymań w sprawie oszustw dokonywanych podczas zakupu towarów wysyłanych za pośrednictwem firmy kurierskiej. Łączna wartość strat wynikających z nielegalnego rozporządzenia mieniem w tej sprawie przekracza 407 tysięcy złotych. Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową we współpracy z krakowskim Zarządem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Sprawni oszuści już w więzieniu. Wyrządzili straty na ponad 400 tyś.

Mechanizm oszustwa

Sprawcy manipulowali pokrzywdzonymi, którzy sprzedawali obuwie, wprowadzając ich w błąd co do sposobu płatności i odbioru towaru za pobraniem oraz swoich intencji zapłaty za zakupiony towar. Wykorzystując numery telefonów innych osób, przejmowali konta w aplikacji InPost i generowali zdalnie etykiety wysyłkowe na swoich telefonach komórkowych.

Następnie kontaktowali się z pokrzywdzonymi poprzez aplikację Messenger, twierdząc, że przesyłka obuwia będzie wysłana "za pobraniem", podczas gdy w rzeczywistości wygenerowane etykiety dotyczyły przesyłek bez pobrania.

Poprzez przerobienie informacji o wysyłce otrzymanych z InPost, sprawcy tworzyli pozory przesyłki pobraniowej, co potwierdzali nadawcom. Następnie, korzystając z paczkomatów na terenie województwa dolnośląskiego, odbierali zamówione towary, nie płacąc sprzedającym umówionej ceny.

Odebrany towar był następnie sprzedawany innym osobom. W rezultacie tych działań, pokrzywdzeni ponieśli straty finansowe w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W jednym szczególnym przypadku, jedna z ofiar straciła jednorazowo ponad 300 tysięcy złotych.

Zatrzymanie

Trzech mężczyzn w wieku od 19 do 48 lat zostało zatrzymanych i przewiezionych do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, gdzie postawiono im zarzuty kilkudziesięciu oszustw, a jednemu z nich zarzut paserstwa.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych, prokurator zastosował wobec 48-latka środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju. W przypadku dwóch pozostałych podejrzanych prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i nałożył izolacyjny środek zapobiegawczy na okres trzech miesięcy.

Śledztwo jest w toku i ma charakter rozwojowy. Do głównego dochodzenia dołączane są kolejne postępowania dotyczące poszczególnych przypadków oszustw na szkodę klientów InPost, prowadzone w różnych jednostkach prokuratury na terenie kraju.
 

Źródło: Prokuratura Okręgowa

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować