Pochodzą z Małej Wsi, ale mają wielkie serca – wolontariusze projektu "Liderzy 60+"

Pochodzą z Małej Wsi, ale mają wielkie serca – wolontariusze projektu "Liderzy 60+"

Seniorzy pochodzący z Małej Wsi dobrze wiedzą, jak efektywnie wykorzystać wolny czas – pomagają innym realizując projekt "Liderzy 60+". W zainicjowanym przez nich projekcie biorą udział mieszkańcy z okolicznych miejscowości.

 

Projekt dofinansowany z budżetu Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych w latach 2014 – 2020 integruje seniorów pochodzących z Małej Wsi, Starego Sącza, Gorlic, Gołkowic Dolnych i Nowego Sącza. Podczas wspólnego spędzania czasu seniorzy mogą nawiązać nowe przyjaźnie i znajomości oraz znaleźć wsparcie w innych osobach, posiadających podobne doświadczenia.

 

Projekt "Lider 60+" to jedynie przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Seniorzy angażują się w wiele projektów i dążą do ich realizacji. Ciągle pojawiają się też nowe koncepcje projektów. To efekt udziału w wielu szkoleniach kształtujących m.in. umiejętności "soft skills" oraz związane z rozliczaniem projektów oraz działaniami marketingowymi.

 

Wolontariusze z Małej Wsi zainicjowali projekt "W kręgu kultury – Junior & Senior", który ma na celu kształtowanie pozytywnego postrzegania osób starszych w społeczeństwe, promowanie aktywnej postawy seniorów i młodzieży. W ramach tego projektu zostało zorganizowane Święto Seniora, które odbyło się 24 wrzeżnia w świetlicy wiejskiej w Małej Wsi. Podczas Dnia Seniora zorganizowano wystawę rękodzieła seniorów, koncert młodzieżowego zespolu muzycznego oraz poczęstunek.

 

Aktywizacja seniorów poprzez wspólne spotkania i realizowanie wspólnych projektów społecznych ma istotne znaczenie dla ich samopoczucia oraz zdrowia. Osoby, które dłużej są aktywne, lepiej się czują i cieszą się lepszym zdrowiem. Niektóre projekty są typowo społeczne, inne są ukierunkowane także na poprawę komfortu życia seniorów – grupy społeczeństwa, o której pamiętamy zdecydowanie zbyt rzadko. 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować