Policjanci z Nowego Sącza i Krakowa patrolują Jezioro Rożnowskie

Policjanci z Nowego Sącza i Krakowa służą nad Jeziorem Rożnowskim. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku wczasowiczom nad akwenem.

Policjanci z Nowego Sącza i Krakowa patrolują Jezioro Rożnowskie

Mundurowi patrolują tereny wodne łodzią motorową i reagują na lekkomyślnych pływaków, którzy ignorują warunki pogodowe lub kąpią się w niedozwolonych miejscach. Pomagają też w sytuacjach awaryjnych, np. holując łodzie do brzegu.


Policjanci nad Jeziorem Rożnowskim używają rowerów, by nadzorować linię brzegową i okolicę. Chcą zapobiec przestępstwom i wykroczeniom w tych miejscach. Sprawdzają też trzeźwość i uprawnienia użytkowników sprzętów pływających, takich jak rowery wodne, kajaki, żaglówki czy skutery. Zwracają uwagę na ich zdolności żeglugowe i wyposażenie ratownicze i medyczne.


Pamiętajmy, że woda jest niebezpiecznym żywiołem, który każdego roku zabiera ludzkie życia i sprawia ból ich bliskim. Tragedie na wodzie często wynikają z lekkomyślności, brawury, łamania przepisów, kąpieli w miejscach zakazanych lub zaniedbania opieki nad dziećmi. Czasem wystarczy moment nieuwagi, by stracić zdrowie lub życie. Jeśli do tego dochodzi alkohol lub narkotyki, ryzyko tragedii wzrasta.


Sądeccy policjanci radzą, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą: pływajmy tylko w miejscach dozwolonych i strzeżonych, gdzie ratownik może nam pomóc w razie potrzeby; nie skaczmy do wody, jeśli nie znamy jej głębokości i dna - moglibyśmy się poważnie zranić; wchodźmy do wody stopniowo, zwłaszcza po opalaniu - unikniemy wstrząsu termicznego; pilnujmy dzieci nad wodą i zaopatrzmy je w sprzęt pływacki; uczmy je zasad bezpieczeństwa nad wodą od małego; nie oddalajmy się od brzegu na materacu; zakładajmy kapok na żaglówce, łódce czy kajaku; nie pływajmy po alkoholu lub narkotykach - możemy źle ocenić sytuację i swoje możliwości; dbajmy o siebie i innych nad wodą; bądźmy rozsądni i odpowiedzialni; wezwijmy pomoc, gdy widzimy zagrożenie.


W razie potrzeby zadzwoń do Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: 723 694 982 (8-20).


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować